Необходимият доход за издръжка на семейство у нас нараства. За издръжка на едно тричленно семейство са нужни поне 2738 лева на месец, а КНСБ даде заявка за протести.
"Ако искаме 10%, се налага да се направят сериозни бюджетни реформи. Все още е възможно. Ако не се направят, другото ще бъде актуализация през септември. Ако няма реформи, няма пари за значително в проценти увеличение на доходите, но има възможност при реформи това да се постигне", коментира проф. Александър Томов от "БСП-Обединена левица" в предаването "Денят ON AIR".
Сивият сектор може да се намали
"Въпросът е да се намалят една група разходи. Има втора резерва, голяма, че имаме над 50 млрд. лв. сив сектор. Има възможности той да се свие и да се доведе до по-големи приходи в бюджета. Това предстои да се случи. Това правителство спаси голямата криза. Всяка партия, която поставя държавата над себе си, трябваше да участва в това правителство. Коалиционният компромис дава възможност България да има шанс да премине към по-голяма стабилизация", обясни проф. Томов.
По негово мнение правителството има два варианта. Единият - през есента да се разпадне, ако няма еврозона, подем и реформи. Вторият - ако се получи частична стабилизация и започне процес на връщане на доверието на хората - да издържи до президентските избори.
Пред Bulgaria ON AIR Томов заяви, че хората в страната не искат нови избори, не само защото им е омръзнало да гласуват, но и не можем да стабилизираме икономиката, ако няма правителство. “Можеше да се стигне не само на протести на КНСБ, но и на полицаи, на армия, на учители. Познавам от много години Пламен Димитров. Правилно е да се иска увеличение на доходите. Изостанахме поради грешна стратегия през последните две десетилетия", категоричен е проф. Томов.
Светът се променя
"На това поколение се случват две големи промени. Ако не вземем мерки, ще останем крайна периферия на Европа. Това е опасно, защото можем да загубим нацията. Боря се за подем. В момента има възможност, поради глобалните премествания, да вземем част от световното благо. Необходимо е да има десет грамотни хора, които да работят единно. Има ги. Правителството може да постави основите, няма ресурса да пребори цялата корупция в страната. Трябва да имаме нов прокурор, прокуратура, ВСС. Недоверието е голямо", обобщи проф. Томов.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 23 март
Dow Jones прибави над 600 пункта след коментара на Тръмп за преговорите с Иран
Звено на Alphabet ще стартира доставки с дронове в район на Сан Франциско
Превръща ли се конфликтът в Иран в поредната война на изтощение?
Ще се превърнат ли в печалби инвестициите в изкуствен интелект?
AI води до огромна трансформация на трудовия пазар, но промените още не са видими
3-дневен лек детокс срещу подуване и задържане на вода
Рецепта за пилешка супа с червена леща
Меркурий носи оптимизъм и сила на три зодии
Магнитни бури удрят Земята в края на март
Късна емисия
Спортът по телевизията днес, 24 март
И титлата няма да гарантира мястото на Ръсел в Мерцедес
От Ман Юнайтед все още не преговарят с други мениджъри
Ас на Реал чака първо дете от новата + СНИМКИ
Мбоко елиминира Мира Андреева
ЦСКА е нестабилен отбор
Таро карта за 24 март, вторник
Театър "София" подарява -50% отстъпка за 27 март - Световния ден на театъра
Дневен хороскоп за 24 март, вторник
Елегантност и модерни силуети от Lanvin за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
3-дневен детокс, с който да се освободите от задържаната вода
Чайове за пролетта – при умора, за добър сън и метаболизъм
Кризата с Иран се оказа "мана небесна" за производителите на електромобили
Парад на планетите ни очаква през април
Кои са колите с най-нисък реален разход на гориво
Помните ли сградата опакована с кашони?
Фрегатата „Верни“ се включва в многонационалното военноморско учение „Морски щит 2026“
Американска частна компания ще осъществи първото кацане на астероид през 2029 г.
ЕКА си купи място в ракета на SpaceX: Какво стои зад това решение
Учени откриха продукт, който може да предпази червата от нанопластмаса
23 март 2001 г.: Денят, в който космосът се превърна в океан за станцията „Мир“
Най-самотните места във Вселената може да са идеални за извънземен живот
Телескопът „Нанси Грейс Роман“ на НАСА преминава финални тестове