Заместник-министърът на икономиката и индустрията Невена Лазарова и министърът по европейските въпроси на Кралство Дания г-жа Мари Биер посетиха държавното предприятие „ВМЗ“ ЕАД в град Сопот.
По повод предстоящото европейско председателство на Дания, което започва от месец юли министърът по европейските въпроси на Кралство Дания провежда работни посещения в региона и у нас. Като част от официалната й визита в България тя посети ВМЗ Сопот, с цел да се запознае с отбранителната промишленост и възможности на страната ни. В работното посещение участва още Н. Пр. г-н Флеминг Стендар – посланик на Кралство Дания в Република България.
По време на визитата във ВМЗ бяха разгледани основни производствени бази на държавното предприятие, като гостите имаха възможност да се запознаят с процесите по изработка на продукцията.
„България има дългогодишни традиции в производството на военна продукция“, изтъкна зам.-министър Лазарова. Тя увери, че постоянната модернизация и увеличаването на капацитета на ВМЗ Сопот са приоритет, като се работи за преориентиране към високотехнологичния европейски пазар.
По думите й отбранителната индустрия играе съществена роля за икономическия растеж на страната. Тя подчерта, че отбранителният сектор е не само основен сегмент на националната ни сигурност, но и ключов източник на заетост, иновации и инвестиции.
„Към днешна дата в сектора работят над 70 000 висококвалифицирани служители и той генерира приблизително 4% от БВП на страната“, посочи тя.
Икономическият заместник-министър допълни, че българските дружества участват и се представят успешно във висококонкурентните европейски програми с фокус върху отбраната.
В разговорите бяха изтъкнати дългогодишните партньорски отношения между България и Дания. Зам.-министър Лазарова заяви, че Кралство Дания е традиционен икономически партньор на България, като двете страни поддържат и активно търговско сътрудничество, което българската страна високо цени.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Активността в сектора на услугите в САЩ се свива за първи път от 2023 г.
За две седмици златните резерви на Турция са намалели със 118 тона
ССБ: Петролният пазар беше най-силно повлияният от новинарските заглавия тази седмица
Напрежението расте: Иран свали американски самолети, един пилот е в неизвестност
Не просто купуване на неща: Защо "емоционалната икономика" в Китай е във възход
София, Бургас и Пловдив концентрират най-големия обем чуждестранни инвестиции сред общините
Магията на Лазаровден: Традицията е жива (СНИМКИ)
Рекордни резултати в контрола на бездомните животни в София
Лазарките - живият символ на новото начало и светлината
Влак се удари в свлачище между Царева Ливада и Трявна, има пострадали
Малена Замфирова: Никога не съм мислила за отказване
Голяма новина за Григор Димитров свързана с Монте Карло
Неприятно. Травмата на Дончич не е много лека
Всички мачове и класирания в НХЛ
Томаш провали ЦСКА, а сега гледа към друг топ отбор
Новобранец сложи ЛеБрон и Дюрант в малкия си джоб
Любовен хороскоп за 6 – 12 април
„Майка на костите“ от Илария Тути
Солен великденски хляб Casatiello – рецепта от Неапол
Нумерологична прогноза за 4 април
Празнуваме Лазаровден
Таро карта за 4 април, събота
Вековна църква край Варна се нуждае от сериозен ремонт
Гришо стартира срещу аржентинец сезона на клей
Кристиано Роналдо се приближи на 33 гола от заветната си цел
Тръмп поиска трилион и половина за отбрана от Конгреса
Влак дерайлира край Трявна! Има пострадали
Трагедия в Сливен! Дете на 14 години загина при пожар
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век