Европа е готова да се активизира“, заяви по-рано тази година Урсула фон дер Лайен, ръководител на изпълнителния орган на Европейския съюз , Европейската комисия, след като новата администрация на САЩ сигнализира, че ще използва дългогодишната си подкрепа за континента.
Но предвид несигурността около бъдещата визия на САЩ за мястото им на континента, все още няма ясен план за обществени поръчки за отбрана в цяла Европа, заяви пред Newsweek служител от Централна Европа, занимаващ се с планиране на отбраната .
Повечето погледи са насочени към срещата на върха на НАТО в Хага в края на юни, първата голяма среща, откакто президентът на САЩ Доналд Тръмп започна отдалечаването на Вашингтон от континента.
Европейската комисия, изпълнителният орган на Европейския съюз, обяви в началото на март, че ще мобилизира 800 милиарда евро, или приблизително 900 милиарда долара, за финансиране на отбраната за държавите членки по план, наречен „ReArm Europe“.
Но по-голямата част от европейското планиране за отбранителната промишленост все още се извършва от НАТО, каза източник от европейската индустрия. НАТО е военен съюз, който включва много членове на Европейския съюз - предимно политически и икономически блок - с някои забележителни изключения, като САЩ и Обединеното кралство.
Високопоставени служители на Тръмп настояват европейските членове на НАТО да отделят 5% от БВП за отбрана. Докато повечето служители в Европа признават, че континентът трябва драстично да увеличи разходите за отбрана предвид промените в Белия дом, те избягват произволни цели като 5%, опитвайки се да се съсредоточат върху това кои пропуски в способностите трябва да бъдат запълнени.
Източният фланг на НАТО изгря в списъка с приоритети, като близостта до Русия подхранва желанието да се надхвърли значително настоящата минимална цел на алианса от 2% от БВП за отбрана. Западна и Южна Европа като цяло са имали по-трудна задача да осъществят по-големи скокове във военните разходи.
Но няма реална съгласуваност в увеличенията на разходите за отбрана в Европа, казват официални лица и източници от индустрията.
След срещата на върха през юни всяка страна от НАТО ще има ясна представа какво ще е необходимо, за да осигури колективната сигурност на алианса, заяви източник от европейската индустрия.
Европейският съюз очерта приоритетните си области за инвестиции в отбрана в бяла книга, публикувана в средата на март, в която се признава, че способността на континента да се защитава е „отслабена от десетилетия на недостатъчни инвестиции“.
Континентът има „критични пропуски в способностите“ в няколко области, включително противовъздушна и противоракетна отбрана, запаси от артилерийски системи и боеприпаси, заяви Европейската комисия.
Европа се бори с осигуряването на батареи за противовъздушна отбрана, артилерия и снаряди, за да поддържа системите за обстрел към Украйна, борейки се с пълномащабното нахлуване на Русия повече от три години.
Според бялата книга , Европейският съюз трябва спешно да инвестира в дронове и системи за борба с тях, както и в планове за бързо преместване на войски или оборудване на фронтовата линия и множество кибер и електронни възможности.
Европа трябва бързо да намери начин да увеличи запасите си от ресурси, се казва в бялата книга. „Ресурси“ се отнася до способности като разузнаване, зареждане с гориво във въздуха и логистика.
САЩ поемат скъпоструващи военни задължения в Европа от години, включително осигуряване на логистика, стратегически транспорт, комуникации, разузнавателни и разузнавателни способности, както и въздушна електронна война и запаси от боеприпаси.
Европа се нуждае от „увеличение на инвестициите в отбрана, което се случва веднъж на поколение“, се казва в този документ на блока.
Тази бяла книга е „широко картографиране“ на това, което трябва да бъде спешно решено, заяви централноевропейският служител.
Но новите планове на НАТО, които вероятно ще се справят с поне някои от тези специфични пропуски в способностите, не са индустриални цели за това, което страните от НАТО трябва да произвеждат, каза източник от европейската индустрия.
Европейските членове на алианса могат сами да решат как да определят възложените им способности, включително дали да купуват системи от други страни, като САЩ, добавиха те.
Инициативата „ReArm Europe“ поставя силен акцент върху собствената европейска отбранителна промишленост, като гарантира, че континентът може да произвежда собствени оръжия и оборудване. Междувременно САЩ ясно заявиха, че очакват да продължат да бъдат основен играч в европейските обществени поръчки за отбрана.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.