Доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие публикува доклад за оценяването и оценката в образованието в България. Според организацията страната ни има реална възможност да подобри оценяването, така че то да бъде не само инструмент за отчетност, но и средство за подкрепа и развитие.
"Докладът ни казва много интересни неща. Най-същественото е, че ни показва проблеми, които виждаме от много години. Категорично ги подплатява с данни. Имаме сериозен проблем, не само в цялото си образование", каза застъпникът за качествено образование и майка на три деца Ирина Манушева.
В предаването "България сутрин" тя заяви, че статистиките, които излизат всяка година за резултатите от външните оценявания, не са анализ и не показват къде е коренът на проблема.
"От много години виждаме, че проблем има. Миналата година в България от 28 области - в 14 области 75% от децата не успяват да достигнат 50 точки на Външното оценяване в 7 клас по математика. От години са такива резултатите ни и в 7, и в 10 клас", посочи Манушева пред Bulgaria ON AIR. Тя е на мнение, че външните оценявания много повече вредят, отколкото да помагат.
"Те бяха замислени като инструмент за оценка системата, т.е. те трябваше да откриват проблеми на училищно, регионално и национално ниво. Само че те много бързо се превърнаха в инструмент за кандидатстване в гимназия. Това опорочи идеята им да проследяват системата. Направихме кандидатстването след 7 клас задължително и обвързано с избор на профил и професия", коментира още Манушева.
Тя подчерта, че учениците са претоварени от множество оценявания и за тях стресът е много висок, както и за семействата и учителите.
"Когато говорим за оценка на системата, трябва да помислим за интелигентни инструменти. Не е необходимо всички ученици да преминават Външно оценяване, за да може ние да добием добра снимка на системата и да ни служи за анализ. Оценяването вреди на процеса на ученето. Различни модели може да има. Подобрение може да стане с промяна в учебните програми, в подготовката на учителите. Имаме нужда от система, която подкрепя добрите практики. Трябва да помислим как системата да помага на учителите", настоя Манушева и допълни, че образованието трябва да работи за всяко дете.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
БДЖ представи първия от новите влакове "Шкода"
Този път централните банки няма да се притекат на помощ
Как войната в Близкия изток се отразява на доставките на лекарства?
Лагард: Рискът от инфлация сочи в посока нагоре
ЕЦБ иска от банките да оценят как войната в Иран влияе на клиентите и дейността им
Опънхаймър от Goldman: Езикът на централните банки стана агресивен
51-ото НС: Реални резултати или дълбоко нагазване а в политическата криза?
Неправилно лечение убива 10-13% от пациентите с инсулт в България
Централна прогноза
"Мяра": Шест партии влизат в парламента, "Прогресивна България" печели убедително изборите
Сано повежда нов протест срещу сметките за ток: Това е геноцид
SunFest Sofia: Най-голямото виенско колело в България отваря врати на 3 април 2026 г.
Расистки скандал със звезда на Ливърпул
Тудор с добра новина за Тотнъм
След 2 години: Резерва на Ливърпул отново ще играе за „адзурите“
Любопитно! Меси с много изненадващ ход
Категорична оценка: Звездно трио няма място в ЦСКА
Мачовете по телевизията днес, 20 март
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Означава ли потта, че тренировката е по-ефективна
Домашните хакове, които помагат да бъдем по-здрави
Постна баклава за Благовещение
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Варна се включва към новосъздадения хъб на Мисията срещу рака
Варна приема в неделя шахматния турнир "Мемориал Теодоси Костадинов"
Тренировки на открито и високи стандарти в SENSHI лагера във Варна
Окръжен съд–Варна отчита висока ефективност
Възстановяват маршрута на автобусна линия №7 от утре
Тъжна вест! Чък Норис почина на 86 години
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната
Космическо чудо: Мисията Proba-3 е спасена след месец „клинична смърт“
Сблъсък на две планети с размерите на Земята е наблюдаван на 11 хил. светлинни години от нас