Министър-председателят Росен Желязков представя манипулативно данни и политизира проблема с липсата на летателна техника за гасене на пожари. Това стана ясно от думите на Димитър Стоянов, секретар по сигурност и отбрана на президента на Република България и бивш министър на отбраната, пред БНТ.
В началото на разговора Стоянов прочете цитат от Националния план за защита при бедствие от 2010 година, когато на власт беше правителството на Бойко Борисов с главен секретар на Министерския съвет Росен Желязков.
"Опитът през последните години показва, че не е възможно пожарите да бъдат погасени с използването само на жива сила и наземна техника. Доказана беше необходимостта използване на специализирани въздухоплавателни средства за гасене на големи пожари", пише в документа.
"И тук е въпросът - 15 години къде е държавата, след като е направена тази констатация? Това, което вчера беше казвано на брифинг от господин Борисов, че последните години няма големи пожари, не е вярно. От системата Коперник данните ясно показват, че през 2007 година са били най-големите пожари. 680 хил. декара са изгорели тогава. Миналата година са 450 хиляди декара, тази година до момента са около 250 хиляди декара. Тоест, факт е, че пожари има и е необходима такава техника", каза Стоянов.
Секретарят по сигурност и отбрана на президента подчерта, че от страна на президентската институция диалогът по темата за закупуването на нова летателна техника за гасене на пожари е конструктивен.
"Критиката и поставянето на такива важни въпроси от президента на републиката не е политизиране на проблема. Напротив, президентската институция е предоставила една концепция, която е експертно мнение и предлага решение как да бъде решен проблемът със закупуването на такава авиационна техника за гасене на пожари от въздуха. Конструктивност от другата страна обаче няма. Забележете, че преди няколко дни министър-председателят хвърли в публичното пространство едно твърдение, манипулативно разбира се, че президентът желае да купува "Спартан"-и. Ако е прочел внимателно концепцията на президентската институция, там са изредени няколко приоритета. И първият приоритет е възстановяването на годността на летателната техника, която имаме в момента, т.е. на вертолетите "Кугър". Това е първото и най-оперативно действие. Това трябва да се направи. След това има предложение за закупуване и на друга техника, която е специализирана за гасене на пожари и след това за "Спартан"-и. Учудващо е, че министър-председателя поиска анализ допълнителен, при условие, че този анализ му е на бюрото, още от октомври месец миналата година. Но същия министър-председател на 31 януари 2025 г. на въпрос от народен представител, той цитира точно доклада на Министерството на отбраната и този анализ. И там е записано, че Министерство на отбраната иска да се закупят 3 "Спартан"-а. Как изведнъж, премиерът реши, че президентът е решил, че трябва да се купят тези „Спартан“-и? Да, „Спартан“-ите са опция. И е четвърта опция. И така е записвано в самата концепция. Това е манипулативно представяне на данни. И това не е конструктивен диалог, това е политизиране на проблема. Политизиране на проблема от страна на президентската институция няма. Има критика конструктивна, има и експертно становище", каза секретарят на президента.
Като "изключително некомпетентно мнение" Стоянов окачестви изказването на министъра на отбраната Атанас Запрянов, че с отпуснатите 1 млн. лева миналата година са закупени необходимите куки и „бамби бакет“ за вертолетната авиация и е инвестирано в експлоатация, ремонт и поддръжка на вертолетите.
"Първо да кажа, че за "бамби бакета" и отделения 1 милион бяха отпуснати по мое настояване в Съвета по национална сигурност, който се проведе миналата година, юли месец. Тогава на масата се подхвърлиха едни 800 млн., като това предложение дойде от представител, разбира се, на "ДПС - Нищо ново", аз ще го кръстя. Като тези 800 млн. бяха предвидени да се похарчат за два самолета за противопожарни действия плюс три вертолета. Действително на този съвет беше взето решение по мое предложение да бъдат отпуснати финансови средства за закупване на "бамби бакети" и куките, които са необходими за тези системи. Всички вертолети "Кугър", които са в летателна годност, са пригодни да участват в процеси по пожарогасене. Няма необходимост от доработки, има необходимост от възстановяване на летателна годност", каза Димитър Стоянов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Нидерландски съд забрани на Grok да генерира голи снимки
Nasdaq навлезе в корекция заради противоречивите послания за войната в Иран
Страните от ЕС напредват с плановете за центрове за депортиране в трети страни
Китай е забранил на главния изпълнителен директор на стартъпа Manus да напуска страната
Кои са спорните моменти в Закона за прозрачност и представителство на интереси
Лихвите по новите депозити растат през февруари на месечна, но намаляват на годишна база
Хороскоп за 27 март: Ново начало и успех за няколко зодии
Пет храни и билки с диуретичен ефект за лекота и здраве
Тръмп отложи с 10 дни ударите по ирански енергийни обекти след искане от Техеран
Полицията с призив: Издирва се жената, наръгала четирима души в София
Volkswagen изтегля 100 000 електромобила в Европа заради дефектни батерии
Лекари съветват хората над 50 години да не се къпят всеки ден
Спортът по телевизията днес, 27 март
Мачовете по телевизията днес, 27 март
Косово на един мач от Мондиал 2026 след сензационно 4:3
Босна си подари мач с Италия след драма с дузпи срещу Уелс
Мойс Кийн като Скилачи - вкара в пет поредни мача
Италия не се огъна! 2 гола след почивката срещу Северна Ирландия
Нумерологична прогноза за 27 март
Защо сезонните зеленчуци са толкова важни за здравето
Таро карта за 27 март, петък
Дневен хороскоп за 27 март, петък
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Нумерологична прогноза за април 2026
Пазар: Цените на електромобилите втора ръка падат много по-бързо от колите с ДВГ
Путин сравни войната в Близкия с пандемията от COVID‑19
Нова мода: Употребявани коли от Китай заливат пазара в ЕС
Тийнейджър уби майка си с чук след съвети от AI (ВИДЕО)
Третокласници от Нови пазар участваха във викторина за Първо българско царство
Учени: Може да пропускаме сигнали от извънземни заради космически „шум“
Откриха скелета на д’Артанян, твърдят археолози
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта
Загадъчен сигнал доказва съществуването на първични черни дупки?