Работата на учителите е трудна, тя е ежедневна, многочасова и те имат нужда от подкрепа.
„Затова винаги съм апелирал към родителите и към обществото за подкрепата за българските учители. Едно от най-ценните неща, които можем да направим, е да възпитаваме децата си в уважение към учителите, и ние самите да подкрепим учителите“, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев днес пред журналисти, след като участва в откриването на новата учебна година в 119-о Средно училище „Акад. Михаил Арнаудов“. Той беше попитан какви са предизвикателствата за новата учебна година.
„Към учителите съм апелирал да си взаимодействат максимално с родителите, защото заедно имаме една обща и най-важна мисия – да направим децата можещи, знаещи и добри хора“, отбеляза министърът.
По думите му предизвикателствата са си традиционните.
"Няма нещо необичайно през тази учебна година, остават основни предизвикателства, свързани с мотивацията за учене, с функционалната грамотност и с много промени, които се правят. Имаме текущи организационни предизвикателства, но като цяло, системата е подредена в организационно отношение. Като министър, следя всички области, всички училища ми докладват ежедневно къде има проблеми. Имаме училища, които започват на други места учебната година, защото има ремонти“, каза министър Вълчев.
На въпрос за националните външни оценявания в седми и в десети клас, в които от тази година ще има и интегрални задачи по природни науки, министър Красимир Вълчев отговори, че от Министерството на образованието и науката вече са публикували примерни тестове. „И коментарите за тези тестове са, че това са лесни задачи. Ще пуснем още задачи, но те ще бъдат със същата степен на трудност. И родителите, и учителите, и учениците ще видят, че няма нищо притеснително, че не се налагат допълнителни частни уроци. Ако учениците учат с разбиране основните неща по природни науки, лесно ще решат тези задачи. В изпитите по математика всяка година има и по-трудни задачи – те са, за да отсеят най-добрите ученици по математика, тези, които влизат в природо-математически гимназии. Тези задачи, които включват елементи от природните науки, няма да бъдат от най-трудните. Това ще бъдат практични задачи и всяко дете трябва да знае основни неща, като какво е топлина, мощност, напрежение, киселинност, смес. Да може да разчита диаграми и инфограми, да знае основни демографски понятия и най-вече да ги прилага, а не толкова да ги знае. Няма да се изисква да се знаят законите на физиката, химичните уравнения, Менделеевата таблица, а да са разбрали учениците основните неща. Всеки от нас трябва да знае какво е волт, ват, киловатчас, pH, защото тези понятия са необходими в живота“, обясни за пореден път какви ще са изискванията към учениците образователният министър.
По думите му българските ученици се справят най-трудно с решаването на практически задачи, по-лесно се справят, когато стигнат до математически алгоритъм. „Убеден съм, че ще се успокоят като видят задачите. Ние сме публикували до момента само няколко тестове, а до края на месеца ще публикуваме много повече такива задачи“, каза министър Красимир Вълчев.
Той отбеляза, че образователната система е голяма и винаги може да има напрежение в нея. „Имаме 700 000 ученици в системата, над един милион родители и всеки е със своето мнение, а 95 000 са ни педагогическите специалисти. Не можем да осъществяваме разговор с всеки един от тях, но се опитваме всичко, което правим, да го обсъдим повече. Стартираме с дискусии и следващите три месеца до Коледа ще ги използваме за дискусии по учебните програми, по оценяването, по новата образователна структура. Ще се опитаме колкото се може повече дискусии да направим и като посещавам училища и детски градини, имам разговори с педагогическите колективи. Ще се опитаме и повече да говорим с учениците и онзи ден имахме среща с тях“, обясни образователният министър.
„Образованието е тема, по която можем да водим смислен, положителен и градивен разговор, като общество и като хора, и ще се опитаме това да направим“, заяви министър Красимир Вълчев, цитиран от БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Медицинският туризъм - част от икономиката на дълголетието
Над 1000 деца и родители превърнаха Day Off: Family Time в празник на семейното време
Грийн от АЦБ: Не може да сме спокойни, че влиянието на войната в Иран ще бъде временно
Енергийната карта на Западните Балкани придобива нови очертания с подкрепата на САЩ
Специалният пратеник на Белия дом отива в Гренландия "да завръзва приятелства"
Бюджет 2026: Край на автоматизмите в заплатите, съкращения в администрацията
Над 1000 деца и родители превърнаха Day Off: Family Time в празник на семейното време
"Искаме мир": Оръжия по улиците, стрелба на живо в ефир - в Иран мечтаят за край на войната
Почина майката на Десислава Иванчева
Благомир Коцев: Имаме силни аргументи Варна да е домакин на "Евровизия 2027"
12-годишно момче загина при челен сблъсък с кросов мотор край Провадия
Мечка уби човек на Витоша: Важни съвети за безопасност при среща с хищник
Реал Мадрид с първо лятно попълнение
Кристина Ич
ЦСКА изригна мощно преди финала
От Мерцедес: Кими създава голяма еуфория в Италия и това може да е проблем
Проклятие в MotoGP? Още един тежък инцидент, този път със световен шампион
Жестока конкуренция! Левски напира за перла от Първа лига, желана от Лудогорец и ЦСКА
Защо лилавеят и синеят листата на доматите?
Над 1000 деца и родители посетиха Day Off: Family Time
Италианска торта Barozzi с ядки и шоколад
Пандишпанен кекс без захар
Марс преминава в Телец: от 19 май до 28 юни 6 зодии ще има за какво да са доволни
Неврологът акад. Лъчезар Трайков: Няма по-голям враг за мозъка от скролването
Варна отбелязва Европейската нощ на музеите и галериите с безплатен достъп
Варна отбелязва 125 години организирано туристическо движение в града
Областният управител Марио Смърков се срещна с мюфтията на Варна
Руски удари в Украйна: Поне един човек е загинал, ранените са над 30
Коцев внася предложението DARA да бъде удостоена със званието „Почетен гражданин на Варна“
„Beyond the Bell“ - Мост между легендите и бъдещето в бойните спортове
Мисии на НАСА изследват рекордно слънчево изригване
Откриха нов вид праисторическа коала в Западна Австралия
Радиоактивен „поздрав“ от свръхнови е открит във вечните ледове на Антарктида
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?