Истинското учене е, когато в един момент се опиташ да надмогнеш или да не си съгласен с преподавателите“, каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев при откриването на академичната 2025/2026 година в Университета по застраховане и финанси (УЗФ).
Церемонията се състоя в аулата на висшето училище в присъствието на студенти, преподаватели, представители на академичната общност и бизнеса.
Сред официалните гости бяха Левон Хампарцумян, член на настоятелството на УЗФ и председател на Българския форум на бизнес лидерите, главният изпълнителен директор и председател на УС на "Дженерали застраховане" АД Николай Станчев.
Вицепремиерът Дончев отбеляза, че стои пред присъстващите с вълнение и известно недоумение, тъй като е обикновен хабилитиран преподавател без академична степен. Той отправи приветствия към преподавателите и каза, че познава радостта и вълнението от срещата със студентите и ученици. В соловото си той засегна и темата за изкуствения интелект в образованието.
"Изкуственият интелект в идеалния случай е незаменим – това е усилвател на умения и таланти. Разбира се, за да действа като такъв, трябва да имате умения и таланти, които съм убеден, че притежавате", каза Томислав Дончев и пожела на студентите успешна учебна година.
Ректорът проф. Борис Велчев отбеляза промяната в статута на висшето училище. "Само преди два дни надписът на входа беше сменен. До този ден надписът гласеше Висше училище по застраховане и финанси, а сега пише Университет по застраховане и финанси", каза той и подчерта, че това е резултат от почти четвърт век усилия да се превърне висшето училище в пълноценен университет.
"Трябва да благодаря лично на моите колеги, на преподавателите, на администрацията на университета, но и на всички наши поколения студенти, които показаха, че завършилите тук стават бъдещите бизнес лидери на България", каза още проф. Велчев.
В приветственото си слово Николай Станчев даде на студентите съвети от своя професионален опит, които да им послужат за бъдещото развитие. „Първият ми съвет е да трупате знания. Това са години, в които вие трябва да трупате знания. Колкото повече знания имате, толкова повече опции в бъдещето ще имате“, каза той. Станчев подчерта, че университетът е място за развитие на личността и призова младите хора да бъдат активни, да общуват и да участват в различни инициативи. „Умението да работите с други хора и да работите добре в екипи е изключително важна ценност - ще усетите това във вашата кариера“, каза още той и насърчи студентите да не бягат от предизвикателствата.
Председателят на студентския съвет Николай Бъчваров също отправи послание към колегите си. „Хората около вас не са просто вашите колеги. Помислете за студента, който седи до вас – той всъщност е вашият бъдещ бизнес партньор или пък вашият най-добър приятел, а защо пък не вашият шеф или дори служител“, каза Бъчваров. Той допълни, че мрежата от контакти, създадена още по време на следването, е ценен капитал за бъдещето.
Молебен за успешна учебна година бе отслужен от иконом Николай Георгиев, който пожела на студентите здраве и ползотворна работа, пише БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
SpaceX може да подаде проспект за IPO още тази седмица
Петролът поевтинява, докато САЩ засилват опитите за прекратяване на войната в Иран*
Иран отрече твърденията на Тръмп за преговори, САЩ изпращат подкрепления в Близкия изток
Deutsche Bank: Войната в Иран може да създаде петроюана
Русия може да е тествала нови дронове в рекордна атака за денонощието по Украйна
Гюров разпореди проверка в АПИ: Кражбата на пари за ремонти е кражба на животи
Даниил отслужи света литургия в храм "Свето Благовещение" (СНИМКИ)
Кога ще се произнесе КС за България в Съвета за мир на Тръмп
Руски дрон удари комина на електроцентрала в Естония
Благовещение е - задължителни ястия за трапезата на празника
Футболист на ЦСКА ще играе срещу България
Тухел с план как Англия да действа на Мондиал 2026
Интер вади 50 млн. евро за френски национал
На „Колежа“ решиха! Ботев Пд „пенсионира“ Неделев
Веласкес с любопитен ход в Левски
Левски няма да изгони нов при едно голямо условие
Хитовият турски сериал „Игра на съдбата“ тръгва премиерно от 1 април
Любовен хороскоп за април 2026
Какво се прави на Благовещение
Кой празнува на Благовещение
Нумерологична прогноза за 25 март
Таро карта за 25 март, сряда
Спор между Георги Георгиев и Атанас Славов в дебат за съдебната реформа и Сарафов
Рекорден брой участници посреща Варна за Националния детски фолклорен конкурс
Без вода остава един район във Варна днес
Горивата у нас продължават да поскъпват, има спад на потреблението
260 евро ще получи член на СИК в секция извън България, 335 - за председател
Черно море не се затрудни срещу Левски и излезе начело в НБЛ
Първият космически кораб с ядрен двигател ще полети към Марс през 2028 г.
НАСА превзема Космоса: Агенцията с нови инициативи в посока Луната и Марс
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция