Разкритията на Европейската прокуратура по делото за предполагаема измама с близо 3,4 млн. евро европейски и национални средства за несъществуващо рибарско пристанище във Варна са поредното тежко доказателство за мащаба на злоупотребите с публични средства у нас. Това заявява в позиция партия "Продължаваме промяната“, разпространена от пресцентъра на партията.
Европейската прокуратура в София внесе обвинителен акт срещу бившия кмет на Варна Иван Портних и бившия областен управител Стоян Пасев, както и срещу двама държавни служители от Изпълнителната агенция "Морска администрация" за измама, свързана с реконструкцията на несъществуващо рибарско пристанище. Според разследването обаче към момента на подаване на заявлението за финансиране такова пристанище не е съществувало, отбелязва Европейската прокуратура.
"След като българското правосъдие години наред си затваря очите за крупните схеми за злоупотреби по време на управлението на Борисов, днес Европейската прокуратура внесе в съда делото срещу бившия кмет на Варна от ГЕРБ Иван Портних и областния управител Стоян Пасев за предполагаема измама с 3,4 млн. евро европейски средства. Обвиненията срещу Портних, Пасев и служители на държавната администрация разкриват схема, в която чрез фалшифицирани документи и невярна информация са източени милиони левове от европейските фондове – пари, които е трябвало да отидат за реална инфраструктура и развитие на региона, а не за фиктивни проекти и лични облаги", се казва в съобщението.
Според ПП особено тревожно е, че "според разследването в продължение на години институции са били използвани не за защита на обществения интерес, а за прикриване на измами – включително чрез формално "узаконяване" на несъществуващо пристанище чрез понтони, монтирани само с цел да се симулира дейност и да се получи финансиране".
"Продължаваме Промяната“ заявява категорично, че законът трябва да важи за всички, независимо от постове и партийна принадлежност. Пълната истина трябва да излезе наяве, а виновните да понесат своята справедлива отговорност. България има нужда от институции, които служат на гражданите, а не на корупционни мрежи.
Фактът, че делото е внесено от Европейската прокуратура, а не установено от българските институции, е "болезнен сигнал за дълбокия дефицит на правосъдие у нас. Това е още едно доказателство защо реформата в съдебната система и в антикорупционните органи е наложителна, а не пожелателна", заявяват от политическата сила.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Фед се изправя пред нов епизод на ускорена инфлация, но при вече подкопано доверие
Хуманоидните роботи предлагат на Европа начин да остане в технологичната надпревара
SOFIX записа минимален ръст от 0,02% в сряда
Поредният сондаж в "Хан Аспарух" разочарова и не откри природен газ
Производството и доставките на горива у нас намаляват в началото на годината
Наемането на служители в частния сектор на САЩ се е увеличило повече от очакваното
Централна емисия
Животоспасяващ антидот срещу фентанил вече е наличен във всяка спешна помощ
Парламентът в предизборен режим: Повече политика, по-малко решения
Радев: Въведоха еврото през главата на хората, без мерки и контрол
Болници под лупа за незаконни доплащания от пациенти
В столицата на хумора: Как габровци празнуват Деня на шегата
Ясна е програмата на България в Лигата на нациите
Иван Иванов стартира с експресна победа с геврек в Реус
Хамилтън награби секси актриса + СНИМКИ
Бадоса с ключово разкритие
С „геврек“! Наша национална гази наред в Нант
Спортното министерство награди топ таланти в леката ни атлетика
Дневен хороскоп за 2 април, четвъртък
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Цветни маникюри за Цветница
5 забележителни черти на родените през април
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Италиански козунак със стафиди
Доклад: 2% от БВП не стигат, за да покрият дефицитите в отбраната на България
НАП: Необосновано покачване на цените при 10% от хранителните магазини и 15% от заведенията
Цените на петрола и газа няма да се нормализират веднага, дори ако войната с Иран приключи
С икономически растеж от 3.1% България е сред водещите в ЕС
Какво ще е времето утре?
От днес музеите във Варна са по-скъпи
Предложиха нова мисия за изследване на Уран
Ново изследване: Земята е формирана изцяло от материал от вътрешната част на Слънчевата система
Какво ще се случи, ако астронавтите от „Артемис II“ попаднат в слънчева буря?
Кометата C/2026 A1 се разпада: последни дни преди сблъсъка със Слънцето
Втори сателит на Starlink експлодира в орбита
Доказателство за божествен произход? Учени анализираха структурата на Библията