ДПС се оказа най-нападнатата партия, а протестът е реакция на злобата. Мнението е на политологът Цветанка Андреева.
“Това ми прилича на ситуацията с "Росенец", където станахме свидетели на груб политически език и почти физически сблъсъци”, добави пред bTV Андреева във връзка с организирания от ДПС-Ново начало тази вечер контрапротест в защита на кабинета "Желязков" в редица населени места в България.
“Виждаме омраза изцяло на политическа основа, желанието да изчегърташ противника си, той да се изпари. Очевидно, че този разказ води до огромна радикализация и както се случва протестът, има и реакция. Това е реакция на политическата злоба. Нито за миг не бива да се произвежда дискурсът на етническа радикализация. Електоратът на ДПС носи не само етническа идентичност, но и идентичност на българските демократи. Те са се борили с комунистите и носят тази политическа памет със себе си. Това са хора с много силна политическа идентификация. Това е политически знак към радикализацията”, на мнение е Андреева.
Политологът Теодор Славев добави, че напрежението, което се е създало на улицата, се пренася и върху политиците. “То е реакция срещу безпардонния начин, по който мнозинството започна да взема решения, които не срещат никаква обществена подкрепа и легитимност”.
Той добави, че във връзка със забраната на контрапротест в Ботевград е важно е да припомним, че всеки има право да протестира.
Римейк от 2013 година
“Този контрапротест има много аспекти – той е римейк на контрапротеста на Орлов мост от 2013 г. Той завърши с "нощта на белия автобус". Надявам се да не се стигне до насилие, но като гледам реакциите, утрешният протест се очертава да бъде още по-масов. Нека призовем да се протестира в рамките на закона, без да се проявява насилие, отбеляза Славев.
Политическият анализатор добави, че от 1990 година в България няма предпоставки за етническо напрежение. България е давана за пример за съвместно съществуване на различни етноси.
“В този смисъл е изключително неприятно да слушаме политически изявления за такова напрежение от политическия лидер, който се движи с бронирана кола за 2 млн. лева. Възможно е контрапротестът да покаже някаква сила от гледна точка на организираност на хора, но на протеста се вееха знамена на Европейския съюз, а синоним на Европейския съюз е толерантността - по никакъв начин не можем да кажем, че протестиращите се заиграват с някакво етническо напрежение”, на мнение е Славев.
Експертите коментираха и вандалските прояви, извършени от провокаторите на протеста на 1 декември.
“Зад тези варвари стои организация, която цели радикализация в българската политика. Тази радикализация цели появяване на купища страхове, тя обслужва появата на популизъм. Най-лошият сценарий е този протест да завърши като популистка вълна или да доведе до превес на евроскептичните сили у нас. Ако към една популистка вълна прибавим и евроскептицизъм, това може да доведе до преобръщане на посоката на България. Президентът се явява политическият играч на протеста, целта е той да се появи като "силната ръка", добави Андреева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

SOFIX продължава с възстановяването след спада от миналата седмица
БФБЛ обяви победителите в 23-тото издание на Годишните награди за отговорен бизнес
Изглежда Тръмп мигна пръв във войната с Иран - ще бъде ли това повратна точка за конфликта?
Парадоксът на златото: Защо благородните метали поевтиняват въпреки войната и петролния шок?
Нова разработка подпомага научния прогрес в лабораториите у нас
Зукърбърг дава на AI роля в управлението на Meta
За трети път подпалиха входа на блок в кв. "Сухата река" в София (ВИДЕО)
Централна прогноза
Влакът на смъртта в Гърция - процесът продължава през април
Язовирите в България - колко са запълнени и има ли нещо тревожно?
Спасиха четирима изчезнали в Боровец младежи
Легенда на Германия хваща микрофона
Хулио Веласкес разпусна Левски
Ига Швьонтек изгони треньора си
Бразилия го закъса, Анчелоти се хвана за главата
С индивидуален подход лагерът на SENSHI изгражда шампиони
Лудогорец с важно решение в битката за титлата
Елегантност и модерни силуети от Lanvin за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
Дневен хороскоп за 24 март, вторник
3-дневен детокс, с който да се освободите от задържаната вода
Чайове за пролетта – при умора, за добър сън и метаболизъм
Отвъд диагнозата: животът на един социопат
Нискокалоричен десерт с крема сирене без захар (без печене)
Енергото продължава дейностите за опазване на птиците в Североизточна България
Какво време ни очаква във вторник?
За пример: Варненци си организираха "Ленински съботник"
С индивидуален подход лагерът на SENSHI изгражда шампиони
Започва възстановяване на осветлението по ул. „Девня“ във Варна
ОУ „Добри Чинтулов“ е първенец по мини футбол за V-VII клас в „Ученическа купа Варна – 2026“
Учени откриха продукт, който може да предпази червата от нанопластмаса
23 март 2001 г.: Денят, в който космосът се превърна в океан за станцията „Мир“
Най-самотните места във Вселената може да са идеални за извънземен живот
Телескопът „Нанси Грейс Роман“ на НАСА преминава финални тестове
Кои планети да наблюдаваме на небето през април 2026 г.
Древна делта, открита под повърхността на Марс, ускорява търсенето на живот