Почти цяла в цялата страна “ДПС-Ново начало” организира контрапротест в защита на кабинета “Желязков”. Той беше под наслов “Не на омразата” и събра хиляди симпатизанти на партията.
"Това е партия, която уж не управлява, а в действителност управлява. Нейният лидер е на практика министър-председател, независимо че официално няма нищо общо с коалиционното споразумение между четирите партии в него. Дали има риск - много се притеснявам, че така както беше извадена в началото картата от Пеевски - веднага показа червена светлина, че има риск", коментира политологът проф. Антоанета Христова.
В предаването "Денят ON AIR" тя заяви, че включването на ДПС-НН в етническата карта носи риск. "Те се изплашиха и няма да я извадят”, добави проф. Христова.
Политологът доц. Милен Любенов подчерта, че ДПС участва в управлението и реакцията на Пеевски показва именно това. Показва се, че той е човекът, който ще се опитва и настоява властта да се задържи и да продължи да работи, независимо от натиска.
“Това не е удобно за ГЕРБ", коментира доц. Любенов и добави, че етническият мир няма основание за подобен тип жестове.
"Когато прибягват към етническата карта, сега Пеевски, в миналото това е правил и Ахмед Доган, винаги е, когато се чувстват слаби. Позицията на Пеевски е последен опит за задържане на това управление", коментира политологът пред Bulgaria ON AIR.
Контрапротести преди протеста утре
"Проблемите на българските граждани, независимо от етническия произход, са едни и същи. Настояват за справедливост, върховенство на правото. И там се промениха поколенията. Ако се спекулира с тази тема, това ще има бумерангов ефект", прогнозира доц. Любенов.
Новият бюджет може да демотивира хората, които излязоха на протест на 1 декември, посочи проф. Христова.
Доц. Любенов е категоричен, че протестната вълна ще се увеличава.
"Утре ще видим много голям протест, като на 1 декември. Това е протест, продължение на протестите от 2020 г., които не можаха да достигнат своята крайна цел. Сега бюджетът беше повод за протеста. Този протест ще засилва своя мащаб и дните на кабинета са преброени. Вероятно в рамките на няколко дни правителството ще подаде оставка. В интерес на ГЕРБ и Борисов е колкото се може по-бързо да проведат предсрочни парламентарни избори", заяви политологът.
Проф. Христова изрази хипотеза, че вероятно Румен Радев ще излезе на политическия терен: "Ще има разнообразие от избор. Интересите на Бойко Борисов не са да подаде оставка".
Според нея това, което може да свали ГЕРБ от власт, е именно "огромният протест”.
Гледайте видеото с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Wall Street не повярва на уверенията за прогрес в преговорите между САЩ и Иран
ВЕИ и френските ядрени централи засега удържат поскъпването на тока в Европа
Глобалното качество на въздуха се влошава през 2025 г., основно заради горските пожари
Какво стои зад стратегията на Безос за AI трансформация на традиционни индустрии?
ЕЦБ ще започне нови проверки на излагането на банките към частния кредит
Дневен хороскоп за 25 март за всички зодии: Някои да изчакат, други - да действат
Стайни растения за здраве и позитивна енергия у дома
Рецепта за паста с телешко месо
Тези 3 зодии винаги намират изход от всяка ситуация
Как шумът от трафика разрушава живота на животните?
Ситуацията със Стеф Къри остава неясна
Спортът по телевизията днес, 25 март
Люис Хамилтън очаква още силни представяния
Световното по снукър остава в "Крусибъл" още дълго време
Валенсия надви Олимпиакос след голяма драма в Евролигата
Черно море разби Левски
Таро карта за 25 март, сряда
Дневен хороскоп за 25 март, сряда
Gladen.bg представя новото поколение онлайн пазаруване – по-бързо и по-персонализирано от всякога
Цветове за добро настроение през пролетта
Здравословно пилешко с лимон, билки и зеленчуци
Женски хороскоп за април 2026
България, Румъния и Хърватия с най-висока смъртност по пътищата в ЕС
Няма българи за работа по хотелите, дават по 1500 евро заплата на непалци, индийци, киргизи и узбеци
Някои българи влизат в имотния пазар с мисълта да излязат по-богати
Български астрономи откриха нова свръхземя
България е сред най-големите търговски партньори на Иран – четвърти по внос, осми по износ
ЦРУ и Мосад допуснаха фундаментална грешка при подготовката на войната в Иран
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция
Руският аналог на Starlink вече има 16 сателита в орбита
Artemis II: Поглед отвътре към мисията, която ще отведе човечеството по-далеч от всякога