„В моето ежедневие не виждам тези проблеми с еврото, но е важно да видим какво се случва в цялата страна“. Така икономистът и бивш вицепремиер Николай Василев коментира пред Нова тв първите седмици от въвеждането на еврото у нас.
По думите му сътресенията са временни и „след няколко седмици на технически въпроси ще бъдат забравени“ и България просто минава през преход, който вече е преживян и в други държави. „В Хърватия, когато въведоха еврото, не всички банкомати бяха настроени. В България това вече е направено. След месец-два ще работим спокойно - само с евро“, прогнозира той.
Василев коментира и темата за цените, която остава най-чувствителната. Той призна, че има отделни случаи на некоректно поведение, но ги определи като изключения. „Говорим за над 100 хиляди търговски обекта и стотици хиляди стоки. Ще виждаме репортажи за 10-20 случая, но това не е цялата картина“, подчерта той.
И напомни, че в условия на пазарна икономика цените се определят от конкуренцията, а не от административен натиск. „Всеки търговец може да продава на каквато цена иска, а всеки потребител може да избере дали и къде да купува. Опасност има само, ако конкуренцията се превърне в картел, но няма доказателства, че това се случва масово“, категоричен е икономистът.
Василев критикува фокуса единствено върху поскъпванията на стоки и услуги. „Българското общество не се състои само от социално слаби потребители, които се интересуват от стотинката на градския транспорт в Бургас. Има и производители, износители-вносители, търговци", припомни той и посочи пример - никой не говори, че производителите на месо у нас страдат заради спада на цените на свинското месо в Европа с 20-30%.
„Ако цялото общество - от политици до медии, се занимава само с това къде нещо е поскъпнало с няколко стотинки, останалите проблеми остават нерешени. Няма ли други проблеми в обществото?“, попита той.
По думите му истинските предизвикателства са другаде – демографската криза, раздутата администрация, липсата на инфраструктурни проекти с частен капитал и слабото говорене за чуждестранни инвестиции. „От десетилетия всички обещават, но решения няма“, припомни бившият вицепремиер.
В същото време той посочва и позитивите от еврозоната: „България е сред световните рекордьори по ръст на борсата – около 14% за дни и близо 40% от обявяването на приемането на еврото. Това носи по-висок международен авторитет, престиж и по-добър имидж за страната ни“.
На въпрос кога хората ще се усетят реално ползите от влизането ни в еврозоната Василев посочи, че: „Последните години заплатите растат средно с около 13% годишно и винаги по-бързо от инфлацията. И тази година няма основание за сериозна инфлационна вълна. България всяка година малко се приближава до средноевропейските нива. Никога няма да станем Люксембург, но разликата намалява“, категоричен е той.
Бившият вицепремиер разкритикува поредицата от избори и служебни кабинети. „Бъдещето на нацията не е в безкраен низ от кратки и служебни правителства“, заяви той.
И настоя за редовен кабинет с пълен мандат и реформи, дори и на широка политическа основа: „Хаосът от последните години не води до нищо добро. Във всички сектори сме затънали. Ключът е ясен - политически мандат за промени, включително дълбоки реформи в публичния сектор и по-дисциплиниран бюджет", каза Николай Василев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 6 юли
Анкета: Докога ще продължи ралито при компаниите за чипове?
Защо надделяват популистките тенденции в крайнодесния политически спектър
Любомир Дацов: В средносрочната рамка не е планирано дефицитът да влезе в норма
Dow затвори над 53 хил. пункта за първи път
Собственикът на "Северен поток" няма да получи застраховка заради взривовете
Дневен хороскоп за 7 юли 2026: Какво са подготвили звездите за всяка зодия
От Helpbook: Къде е редно да стоят кофи, които са частна собственост?
Ново хапче за отслабване предизвика бум във Великобритания
За пръв път в историята Китай изпревари Япония по продажби на автомобили в Европа
Борац Баня Лука – Левски
Спортът по телевизията днес, 7 юли
Мачовете по телевизията днес, 7 юли
Испания надхитри Португалия в мегасблъсък
Ексклузивно в Gol.bg: Левски е на крачка от нов милионен договор!
Борац – Левски: Кога, къде и по коя телевизия да гледаме мача?
Леки протеинови храни за лятното меню
Лилиум – как да го отглеждаме и да расте красиво
Таро карта за 7 юли, вторник
Здравословен чиа пудинг с тъмен шоколад
Юли обръща плановете на някои зодии: Ето кой ще спечели най-много
Дневен хороскоп за 7 юли, вторник
Григор Димитров отпадна след петсетова драма на "Уимбълдън"
Черно море представя отбора за новия сезон в събота
Катя Дафовска претърпя тежка катастрофа
България и Турция замразиха договора с "Боташ" за 15 месеца
Тръмп: Путин и Зеленски искат да сложат край на войната
Иван Иванов влезе в основната схема на турнир в Нотингам
Мистериозни сфери шокираха хора на австралийски плаж: Вероятно са части от ракета
Съставът на 3I/ATLAS потвърди произхода ѝ: От система със звезди, по-стари от Слънцето
Астероидът Апофис ще премине опасно близо до Земята през 2029 г.
Бивша служителка обвини НАСА, че премахва НЛО от сателитни снимки преди публикуване
Към Луната и Марс: Технологиите и откритията, които ще променят света в следващите 25 години
Най-високите тропически дървета в света имат сложна защита срещу суша