"Всичко е екстравагантно в момента. Вече седмици наред виждаме, че изборите се бавят, а ние искахме незабавно да се направят". Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пред bTV, като това е първото му телевизионно интервю от много години.
Той отговори така на въпроса каква е "била тази екстравагантна идея да предложат нов шеф на парламента на президента Йотова".
"Вече не се хващам на такива хора и ръченици", каза той, визирайки промените в Конституцията и въвеждането на "домовата книга". Борисов подчерта, че не бяга от отговорност.
"Със Слави Трифонов и Атанас Зафиров не съм говорил. Защо са тези консултации?! За да чуем колко е трудно да се избере премиер", коментира той по повод срещите при Илияна Йотова.
"Ако считате, че от декември до април са бързи избори?! Ние сме чули хората и сме се махнали", продължи Борисов. На забележката, че "са получили тези 20 дни", той отговори, че "не са ги получили по начина, по който са искали".
За промените в Изборния кодекс той разказа, че ГЕРБ са имали договорка с ИТН и "Възраждане", но не уточни за кои разпоредби става дума. Днес по предложение на "Възраждане" беше прието секциите за гласуване в чужбина да се намалят до 20 - извън тези в посолствата и консулските служби.
"Подадохме оставка, защото си свършихме работата. Бил съм в много сложни коалиции и с всички съм се разделял с добро - с ВМРО, Пепи Москов, Христо Иванов, ПП–ДБ в сглобката с ДПС, БСП и ИТН", обясни бившият премиер.
"Това са хипотези, които не заслужават коментар. Никога президентската институция не е била интересна за мен. Винаги ГЕРБ се е борил за изпълнителна и кметска власт, защото така можем да реализираме политиките си и да помагаме на общините. Няма да се кандидатирам - казвал съм го 1005 пъти от 2005 г. Първанов щях да го бия още на първия тур", каза Борисов.
"Една честна постъпка, защото 9-10 години беше като партиен лидер - хем ползваше президентската институция, хем беше срещу всички. Никой не се е съмнявал, че всички квоти на президентството са се определяли лично от Румен Радев - и в Конституционния съд, и в СЕМ", каза той за оставката на Радев.
Той допълва: "Изведнъж се оказа, че да си със САЩ -ъ най-големия ни стратегически партньор - е лошо. Дали харесваме този човек, или не, няма значение - той е избран в САЩ за президент. Няма да го ратифицираме, защото Пеевски каза: "Правителството го ратифицираме". Няма да го направим, защото той няма никаква роля в това."
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Политолог: Войната в Иран вероятно ще приключи като замразен конфликт
На САЩ изглежда им свършват целите за удари по Иран
Защо България няма да участва в освобождаването на Ормузкия проток
Отново към Луната: Мисията „Артемида II“ рестартира космическата надпревара
Hyundai Motor предупреди за затруднения в износа заради конфликта в Близкия изток
Какво се случва с водените от петрола продажби на дълг?
Достъп до урните: Предизвикателствата пред хората с увреждания в България
Приятелката на пребития до смърт Стефан Денев: Чакаме дете след 10 неуспешни инвитро опита
Янкулов: Трябва да се предприемат действия срещу Емилия Русинова
ВМС обезвредиха дронове и плаващи обекти в Черно море
Подвеждащи договори за мобилни услуги: КЗП разкри нарушения към възрастни хора
Винисиус може да не играе за Реал Мадрид
Нова загуба за Григор Димитров
Звезда на Ман Юнайтед се изравни с Роналдо и Стиви Джи
Пеп Гуардиола иска Ман Сити да смачка Ливърпул
Арне Слот каза истината за Ливърпул и Мо Салах
ЦСКА го изгони, но той сега е пред сензационно назначение
Безплатни прожекции на детския филм "Случаят Тесла"
Ставаме ли по-алергични?
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Поверия за ангелската дата 4/4
Д-р Сергей Иванов: Накисвайте зеленчуците 15-20 минути с оцет или сода
Световна премиера на новия филм на Коста Каракашян „Те“ на Cinedans Festival в Амстердам
Обявиха номинираните за награда „Варна“ в областта на културата
Община Варна обяви обществена поръчка за софтуерно обезпечаване на "Синя зона" за 2,5 млн. евро
МЗ иска осигуряване на безплатни ваксини за грип за деца от 6 месеца до 7 години
Адемов във Варна: Само за ден имаме три сигнала за натиск над избиратели чрез социалната система
През юни тръгват директни влакове от Киев до Варна
Тъжна вест! Отиде си Борис Стателов
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век
Телескопът „Джемини-юг“ потвърди връзката между състава на екзопланетите и техните звезди