"Петнайсет години държавната политика беше да се приватизира държавното имущество, което в по-голямата си част вече е частна собственост", заяви Никола Филчев. Той коментира, че прокуратурата разполага със значителна информация за незаконен износ на милиони долари в чужбина и за сделки за десетки милиони долари зад граница с цел да се избегне плащането на данък в България.
"Тази информация, обаче, не във всички случаи е годна и не позволява разследването да бъде доведено до успешен край", допълни главният прокурор.
"Очевидно е, че днес пазарната икономика, която е основа на политическия плурализъм и на демокрацията, няма алтернатива", каза още той.
"Щом е така, може би трябва веднъж завинаги, да се признае, че връщане назад няма и да се премахне този източник на напрежение, който съществува в обществото - незаконно натрупаният капитал. Може би е дошло време да се амнистира капиталът и с това да приключи този преход, да бъде ликвидирано това огнище на напрежение в българското общество", заяви Никола Филчев.
По думите на главния прокурор начинът за амнистиране на този капитал е въпрос, който ще реши законодателят след обществена дискусия. Пред журналисти Филчев коментира, че всяко решение в областта на обществените процеси е баланс между различни ценности. Той допълни, че в случая от едната страна стои изискването да бъдат наказани тези, които забогатяха чрез престъпна приватизация, а от другата - да се признае, че пазарната икономика няма алтернатива и е необратим процес.
По думите на министъра на правосъдието Антон Станков, преди две години в закрит порядък правителството е обсъждало идеята за амнистия на незаконно натрупания капитал. Тогава е надделяло мнението, че на институционално равнище държавата не може да се справи с такава дейност.
По думите му към момента икономическата обстановка в България и престъпността са по-различни и за да се пристъпи към такава крачка, е необходим анализ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.