Какво е научил от театралната школа "Петровден" младият актьор Анатолий Ставрев и подробности за пиесата научаваме от самия него.
- Здравей, Анатолий, ти си част от Шекспировата театрална школа от първите години на създаването й, всъщност тук започва и страстта ти към театъра. Разкажи повече, какво ти даде "Петровден"?
Един от първите ми уроци в "Петровден" беше, че човек винаги може да се изненада от себе си. Важното за актьора е да се избута извън комфортната си зона, това е най-голямата услуга, която може да си направи. Шекспир е идеално средство за това, защото високата емоционалност на героите му са голямо предизвикателство за всеки актьор. Анализирането на тези герои ме направи много по-любопитстващ. Любопитството - това е друго много важно нещо, на което ме научиха в "Петровден".
- Занимаваш се с професионален театър, част си от театъра в Ямбол, какви са разликите на сцената под звездите в Паталеница и другите сцени, в които представяш театралното изкуство?
Преди няколко дни на нашата сцена гостуваха студенти от НАТФИЗ с представлението "Ромео и Жулиета". Те са добър екип и са направили прекрасно представление, което също така са имали възможността да затвърдят и развият през последния сезон. Някои от тях ми споделиха, че изигравайки го точно тук на нашата сцена са усетили как се разгръща целия потенциал на пиесата. Мисля, че Шекспировите представления са си у дома на Паталенската сцена. Целият този простор много помага на актьора да освободи "маймуната" в себе си.
- Разкажи ни повече за предстоящата пиеса "Венецианският търговец", жадни сме за "истории от кухнята", какво да очакват зрителите?
Тъжното на нашите проекти, е че с отминаването на юли месец те остават в миналото. Сега за първи път се случва да имаме възможността да възстановим представление от предишна година и да се съберем абсолютно същия екип. През изминалата година всеки е пораснал малко, научил е по нещо ново. Интересно е, че сме успели да забравим части от представлението, което ни дава възможност да го погледнем с нови очи, мисля, че това много ще си проличи тази година.
- Песните, съпроводени с музикални инструменти, танците, свежият въздух, повеят на лековития западен родопски вятър, всичко това ще помага на вас актьорите да осъществите великата пиеса, но какво помага най-вече на теб в предстоящата изява?
Въпреки прекрасното място, за мен най-важното винаги е бил добрият екип. А всеки един актьор, който ще видите в Паталеница, е дошъл с единствената причина да прави това, което обича и да се забавлява, без да получи каквито е да е материални облаги за това.
- Коя е любимата ти шекспирова пиеса, кой герой си изиграл най-добре, кого си почувствал най-близко до себе си?
Определено това е "Комедия от грешки". Имах възможността да я играя преди години в Паталеница и след това в академията. Там бях в ролята на шута- Дромио от Сиракуза. Шекспировите шутове са наистина много интересни образи за мен.
- Защо трябва да се посети Паталенско лято, с какво е уникално то?
Уникално е заради спойката, която се получава между толкова много различни групи от хора, при това не само от България. Другия важен елемент е нашата публика, която през последните 20 години израства в изкуството заедно с нас!
- И за край на разговора, кажи ни къде може да те гледаме след изявата в Паталеница?
На 3 септември ще участвам в пиесата "Януари" от Радичков с реж. Ованес Торосян в театрална работилница Сфумато, а на 4 септември в "Котка върху горещ ламаринен покрив” от Тенеси Уилямс, реж. Бойко Илиев, в Ямболски театър.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Близо 30% от пчеларите в България са се отказали от професията си
Собствениците на жилища за отдаване под наем във Великобритания напускат пазара
Всички получават шестици – унищожава ли изкуственият интелект стойността на дипломата?
IPO-то на SpaceX поставя цена на страха да не изпуснеш възможността
Волатилна седмица за пшеницата, медта остава фаворит на инвеститорите
Томас Петер Ебм: Инфлацията влияе драматично на болничните бюджети
4 зодии с мощен дар от Вселената на 31 май
"Честитки" от КАТ: Повече от 4 600 шофьори получиха санкции за ден
Обедна емисия
Йотова: Обърнахме негативния тренд, все повече българи се завръщат у дома
Спасител на Михаел Шумахер проговори за първи път от инцидента преди 12 г.
Черен дим над Свети Влас: Пожар в незаконно депо за боклуци
Край! Ливърпул би шута на Слот
Кметът на Пловдив посети международния лагер на SENSHI в Колодрума
Чистката продължава с пълна сила! Левски би шута на още един играч
Министър Керязов: Домакинството на European Grand Prix Open Ramus E6 е признание за авторитета на българското таекуондо
Стилияна Николова грабна сребро в многобоя на Европейското във Варна
Атлетико здраво се бъзика с Барселона
Пълнолуние в Стрелец на 31 май: Емоциите се повишават, старото си отива
Седмична нумерологична прогноза за 1 – 7 юни
5 вкусни маринати за скара
3 поверия за Черешова задушница
Дневен хороскоп за 30 май, събота
Любовен хороскоп за 1 – 7 юни
Хванаха за ден 34-ма шофьори с алкохол или наркотици
Хороскоп за 31 май 2026
Варненец спечели отличието „Студент на годината“ на Софийския университет
Съдът нареди на НСО да отговори колко е струвала охраната на Пеевски
Пулев: Правителството намери решение на кризата с "Гражданска отговорност" на превозвачите
Илин Димитров: България иска да развива туризма си в четири сезона
Разкрити са тайните дневници на бащата на Стивън Хокинг
Испания и ЕС представиха нов квантов суперкомпютър на стойност 10 млн. евро
Поколението Z и AI: Кои професии са защитени от изчезване
Каква ще бъде слънчевата активност през уикенда (30-31 май)
НАСА стартира нов проект за отглеждане на стволови клетки на борда на МКС
Има ли извънземни на екзопланетата K2-18b? Учени я сканираха за сигнали