В четвъртък Шведската академия ще обяви носителя на Нобелова награда за литература за 2013 г., който би могъл да е Харуки Мураками или Джойс Каръл Оутс, съобщи Франс прес. Експертите са на мнение, че тази година отличието ще бъде присъдено на жена.
Те споменават писателката от Беларус Светлана Алексиевич и авторката на романи от Алжир Асия Джебар, макар явни фаворити да няма.
Номинираните творци и обсъжданията на журито не се огласяват. Те ще станат публично достояние едва след 50 години. Известно е само, че за наградата са номинирани 195 автори на книги, 48 от които за пръв път, поясниха от Нобеловата фондация.
"През последните 15 години Шведската академия изследва въпроси, свързани с качеството на литературните творби,
еволюцията на литературата и мястото й в историческия контекст, заяви главната редакторка на "Хелзинге тиднингар" Гунила Киндстранд. За Академията не е важно дали лауреатът е известен или не е."
Шведският издател Сванте Вейлер смята, че Академията обича да изненадва. Според него тази година тя може да направи своя избор измежду две възможности, след като присъди на китаеца Мо Ян Нобеловата награда за литература за 2012 г. - отличието да получи писател, който не може да бъде заподозрян, че се занимава с политика, или политически ангажиран автор на книги, който обаче не предизвиква спорове на Запад. Светлана Алексиевич е
отличен избор, увери той.
Неговото мнение се споделя и от редактора на "Дагенс нюхетер" Бьорн Виман. "Шведската академия трябваше да отличи по-рано репортажите на полския журналист и писател Ришард Капушчински, който умря през 2007 г., каза той. Алексиевич също е автор на репортажи с отлично качество. Вярвам, че тази година наградата ще получи жена."
Виман все пак призна, че прогнозите му един-единствен път са се оказали верни.
12 жени са получили Нобеловата награда за литература от 1901 г. Сред неговите фаворитки за отличието са също Асия Джебар и канадската авторка на разкази Алис Мънро. Всъщност Мънро твори в литературен жанр, който никога не е бил отличаван с Нобелова награда.
За фаворити за отличието са смятани също поетите Ко Ун от Република Корея и Адонис от Сирия, писателите Филип Рот от САЩ и Исмаил Кадаре от Албания.
Според интернет букмейкъра "Ладброукс", с най-големи шансове за отличието е японецът Харуки Мураками, следван от американката Джойс Каръл Оутс, унгареца Петер Надаш и норвежеца Джон Фосе.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
Кадър на деня за 4 април
МВФ призова Японската централна банка да продължи да повишава лихвите
Георги Първанов: Готов съм да се обзаложа, че левицата ще бъде в следващия парламент
"Ботев" (Пловдив) разгроми "Спартак" (Варна) и се изкачи до осмото място
Централна емисия
Великденски маникюр: Най-красивите пролетни идеи за нокти
Владимир Ампов-Графа: Сбогом, татко, винаги ще бъдеш моят герой
Емоционално! Мария Петрова трогна всички на поклонението на Боби Михайлов
НА ЖИВО: Берое - ЦСКА 0:1, червените откриха набързо
Жалко! Топалова се отказа на крачка от финал
Илиан Илиев избра „гладиаторите“ на Черно море за Славия
Реал Мадрид с голяма издънка в битката за титлата
Ботев Пд разпердушини „соколите“ и загря за Битката за Пловдив
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Задължителни ястия за Цветница
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 април
Ярко настроение в маникюра (+Снимки)
Любовен хороскоп за 6 – 12 април
„Майка на костите“ от Илария Тути
Илиан Илиев определи групата на Черно море за мача със Славия
Спартак (Варна) с тежка загуба от Ботев в Пловдив
Тръмп към Иран: Имате 48 часа за споразумението
Ердоган и Зеленски проведоха важна среща в Истанбул
73 случая на морбили у нас за две седмици
Транспортни фирми от Варна търпят загуби от покачващите се цени на горивата
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато