Излезе книга за живота и творчеството на Елисавета Багряна – една от най-известните и противоречиви личности в поетичната ни история. „Играещата със стихиите Елисавета Багряна“ на литературоведа Катя Зографова разкрива непознати или забравени детайли от случилото се в България в средата на XX век.
Елисавета Багряна (псевдоним на Елисавета Любомирова Белчева) е видна българска поетеса, автор на детски книги и преводач. Стиховете ѝ са преведени на 30 езика, а „Потомка“, „Кукувица“ и „Стихии“ са сред най-известните стихотворения в родната литература.
Името на Багряна обаче се свързва и с доста противоречия... В изданието „Играещата със стихиите Елисавета Багряна“ литературоведът Катя Зографова проследява живота и описва премълчани, изопачени или малко известни факти за поетесата – участието в защитата на българските евреи през 1940 г.; съвместното ѝ участие с Дора Габе в каузата за освобождение на Добруджа; „изваждането от лагер“ преди 1944 г. на комунистите Асен Босев и неговия брат; явяването и неуспялата защита в процеса на Никола Вапцаров; спасяването от лагера „Куциян“ на анархиста Делчо Василев (по неговите собствени признания) след 1944 г.
Зографова излага своите философски прозрения и прави точни съпоставки между стила на Багряна и този на нейните съвременници – Никола Фурнаджиев, Атанас Далчев, Теодор Траянов и Гео Милев.
Спазвайки историческата обективност и документалност, „Играещата със стихиите Елисавета Багряна“ разглежда стихосбирката „Пет звезди“ и творчеството на поетесата след 9.IX.1944 г., като не спестява неудобните поклони на Багряна към властта.
Книгата е принос и в изясняването на пораженията върху българската интелигенция по време на тоталитарното управление – изследването разкрива не само неизвестни факти от живота на Багряна, но и непознати или забравени детайли от случилото се в България в средата на XX век.
Изданието съдържа също и ценна кореспонденция на Багряна с Владимир Василев, Николай Лилиев, Иван Мешеков, Жорж Папазов, Петър Увалиев, чешкия дисидент Лумир Чиврни, Изидор Цанкар, Десанка Максимович, акад. Дмитрий Лихачов, проф. Роже Бернар и др.
Зографова е родена през 1957 г. в Панагюрище. Литературовед и директор на Националния литературен музей, тя е автор на редица издания, сред които „Многоликата българка“, „Жените в Априлското въстание“, „Никола Вапцаров: преоткриване“, „Неканоничният Вазов“ и др.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
България бележи най-голям ръст в търговията на дребно в ЕС за март на годишна база
Клисурски: България не може да поеме още дълг, но резервът ще стигне до нов бюджет
Могат ли развитите икономики да избегнат дългови затруднения?
Приходите от петрол на Русия се удвояват, но растат и компенсациите за индустрията
До каква степен бизнесът в България успява да интегрира изкуствен интелект
Резултатите на Warner Bros. останаха под очакванията преди сливането с Paramount
Над 175 млн. евро вече са изплатени за саниране на жилищни блокове по НПВУ
Дечев: ГДБОП свали 4 сайта за фалшиви лекарства в рамките на "Пангея XVIII"
Хиляди проверки на пътя: Шофьори пият, друсат се и отказват тестове
В "Денят ON AIR" днес от 19:15 часа: Оценката на опозицията за кабинета на Радев
Гръм от Барселона! Рафиня каза дали си тръгва
Алаба е ненужен в Реал, агентът му цъфна в Милано
Голям шанс за Левски! Желан от сините напуска отбора си, но от Герена имат жестока конкуренция
Бивш на Ливърпул: Реферът прибра арабските пачки и изрита Байерн! + СНИМКА
Ливърпул клекна за цените на билетите след натиск от феновете
Голям бос в Байерн побесня: Какъв беше този неопитен съдия?!
10 трика за стилна визия с дрехите, които вече имате
3-дневен план, с който ще се отървете от излишната вода
Любовен хороскоп за май 2026
Нискокалоричен десерт без захар с извара и яйца
Астролозите разкриха: това са най-интровертните зодии
Баница със сирене в еърфрайър за 15 минути
Двама дeвненци биха и ограбиха съгражданин, взеха му 450 евро
Атлети от 40 държави се включват в Маратон Варна
Риск за пчелите заради забранени вещества в семена за посев
Условна за младеж-рецидивист, системно крал от магазин във Варна
Административен съд – Варна прекрати делото на бившата Транспортна болница срещу НЗОК
Временно преустановява работата фитнес залата в ПК „Приморски“
В Шотландия откриха мистериозен изкуствен остров, по-древен е от Стоунхендж
Китай разработи революционна „желязна“ батерия с 16-годишен живот
Учени тестват реанимиране на сърце в Космоса – системата е уникална
Китай планира да достави проби от Марс до 2031 г.
Доказаха теоретичната възможност за изпращане на съобщения в миналото
Откриха признаци на атмосфера около малък обект отвъд Нептун