Тракийският скален комплекс "Перперикон" е бил през хилядолетията най-голямото светилище на Стария континент. На неговата разгърната площ могат да се поберат пет Акропола.
Това заяви днес на мястото на светилището ръководителят на археологическите разкопки ст.н.с. Николай Овчаров. Те вече са преполовени, върху площ от 7 000 кв.м. работят 120 души.
Археолозите са стигнали до северната крепостна стена на "Перперикон". Без спойващи разтвори тя е била градена от огромни каменни блокове, някои с дължина до 1,90 метра, а самата стена е имала дебелина 2,60-2,80 метра. Внушителна четириъгълна кула с размери 8 на 7 метра е пазила северните подходи на светилището.
В близост до нея са намерени храмови депозитари, в които са се съхранявали дарения, част от бронзова сборна икона на Архангел Михаил. Много ценен е и откритият калъп за отливане на бронзови брадви.Тук, твърди Овчаров, е имало и работилници, в които са се изработвали култови предмети, дарявани на храмовете.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Тракийското светилище "Перперикон" може да побере пет Акропола
Тракийският скален комплекс "Перперикон" е бил през хилядолетията най-голямото светилище на Стария континент
20.07.2006 | 14:28 ч. Обновена: 08.09.2025 | 09:06 ч.
1

Новини
-
Нетаняху и Зеленски призоваха Тръмп да получи Нобел за мир
-
Напукана язовирна стена евакуира жителите на русенско село
-
БТС разработва платформа "Национален туристически портал"
-
Путин: Надяваме се планът за Газа да бъде успешно приложен
-
Стартира 69-ото издание на Лондонския филмов фестивал
-
Путин е в паника: Американските ракети „Томахоук“ могат да променят войната в Украйна
-
Военните планове на Путин: Обекти в България са сред целите на Русия
-
Борисов ще решава кризата с боклука, подава ръка на софиянци
-
"Ако има Путин, има и Русия": Как поздравиха руския президент за 73-я му рожден ден? ВИДЕО
-
Урсула зове: ЕС трябва да отговори на хибридната война на Русия
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата