На 10 юли в Музикалния център „Борис Христов” ще бъде открита изложбата „Кирилицата“, в която трийсет пловдивски художници представят своята творческа версия на буквите от азбуката.
Картините са изработени с живописни средства по избор на художниците, предимно маслени, темперни и акрилни бои, текстил.
Буквите са разпределени на авторите чрез жребий. Обединяваща нишка на експозицията представлява и идентичният размер на платната: 90/90 см. Така творческият прочит на всяка буква е представен на публиката като кадър от своеобразна фотолента, запечатала иначе невидими особености на авторския стил.
Идеята 30 пловдивски художници да нарисуват българската азбука възниква след като на 23 декември 2006 г. над 250 пловдивчани нарисуваха “Картината на Пловдив” в центъра на града. Творбата беше създадена като част от Националната програма за отбелязване на присъединяването на Република България към ЕС.
После идва идеята на пловдивските творци да бъде предложено ново предизвикателство, чрез което да разгърнат специфичното си художествено майсторство и да оставят собствения си почерк върху „азбучните платна”. Официалното откриване на изложбата в Пловдив е на 24 май 2007 г. в Градската художествена галерия.
Въздействаща, неочаквана и много лична интерпретация на буквите – това е запазената марка на пловдивската група художници . Изборът на мястото за софийската премиера на този проект не е случаен – буквите от кирилицата ще бъдат събрани в музикален център „Борис Христов“.
Ето някои от вдъхновените откирилицата автори на проекта:
Атанас Хранов е автор на интерпретацията на буквата „Ш”, „разказана” като приспивна песен. Чувствал се е уютно в този общ проект, защото художникът винаги остава сам с платното си.
Ангел Гешев е автор на композицията „К”. Поканата да се включи в проекта „Кирилицата” го е настигнала в далечна Азия. „От седемнайсет години темата за буквите е тема, която е ми е близка”, казва художникът.
Димитър Келбечев определя своята версия на буквата„Я” по следния начин: „Любовта ми към метафизичното и сюрреализма ме подсетиха, докато рисувам последната буква от кирилицата, да репликирам известната творба на Рене Магрит “L’usage de la parole” (1928-29 г.) В средата под голямата буква, на самия хоризонт е нейният средновековен прототип. А небето, рибите, облаците, безвремието могат да се видят и усетят в пловдивското лято.”
„Кирилицата” е вдъхновила още:
А - Михаела Иванова
Б - Станимир Видев
В - Маргарита Джарова
Г - Бисер Дамянов
Д - Венета Маринова
Е - Емилия Арабаджиева
Ж - Ицко Мазнев
З - Жорж Трак
И - Валери Ценов
Й - Матей Матеев
К - Ангел Гешев
Л - Недко Итинов
М - Георги Щърбев
Н - Никола Певичаров
О - Кольо Карамфилов
П - Васко Стоев
Р - Ангел Василев
С - Румен Жеков
Т - Ангел Китипов
У - Вълчан Петров
Ф - Румен Нечев
Х - Николай Няголов
Ц - Димитър Кирчев
Ч - Владимир Генадиев
Ш - Атанас Хранов
Щ - Нели Ценова
Ъ - Николай Кучков
Ь - Ангел Пачаманов
Ю - Лили Кичукова
Я - Димитър Келбечев
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Binance рискува да напусне ЕС заради неяснота около лиценза
Google пуска Android 17, нови AI функции се очакват през лятото
Вержиния Николова: Кварталът е жив организъм, а не сбор от сгради
Цв. Узунов: Над половината от всички плащания в магазините Kaufland се извършват безкасово
Търговският баланс на Япония премина към дефицит
Инфлацията във Великобритания неочаквано се е задържала на ниво от 2,8% през май
Доц. Кайчев: От доклада на ЕП за Скопие може да отпаднат ключови текстове от историческата комисия
На Tech of Tomorrow 2026: Как ще поръчваме онлайн занапред и кога AI агентите ще пазаруват вместо нас
ФСБ на Русия арестува шпиони в полза на Украйна, подготвяли терористични атаки
Почивката става лукс: Почти 50% от гърците остават у дома
Мачовете по телевизията днес, 17 юни
SENSHI 32 Grand Prix събира бойци от 12 държави във Варна на 11 юли
Левски очаква жребия за Лигата на конференциите: Ето кои може да са следващите съперници
Кошмарни опции за ЦСКА, ако отпадне в Лига на конференциите
ЦСКА 1948 чака жребия за Лигата на конференциите: Ето възможните съперници
Не е зле! Брайтън регистрира изумителна печалба от защитник
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите билети за PAW PatrolTM Live! “The Great Pirate Adventure”
Как да се предпазите от кърлежи това лято: 5 лесни и ефективни правила
Класация на най-романтични и най-малко романтични зодии
Тиквички на фурна в йенска тенджера
8 ядливи цветя, които могат да се гледат в градината
Испанска лятна салата с хамон
Варна се превръща в новата въздушна врата към Европа
Спипаха четирима с дрога във Варна
И тринадесетият кораб със слънчоглед от Аржентина е с пестициди над нормата
Добричлия влиза в затвора за кражба на над 350 000 лева от общинско дружество в Търговище
Двама загинаха във "войната" по пътищата за денонощие у нас
Австрия победи Йордания в първия си двубой на Мондиал 2026
Физици обясниха как ятата птици нарушават третия закон на Нютон
Дърветата ще поглъщат все по-малко въглерод в бъдеще
Сканиране на сърцето може да предскаже риска от рак години преди диагнозата
Ядрен часовник е използван за изучаване на свойствата на тъмната материя
Успешен старт за китайската ракета „Чанджън-3Б“ със сателит „Шъдзиен-31“
Astrobotic представи масивния лунен модул Griffin, който ще се отправи към Луната