На 28 септември за трети път Пловдив ще отвори врати по тъмно в началото на есента, за да посрещне пловдивчани и гости в Нощта на музеите и галериите.
Тази година към основния център на събитието се присъединиха и Стара Загора и Пазарджик. В паралелната програма в трите града ще участват над 70 музея и галерии, а посетителите ще избират между 200 арт-събития. Входът навсякъде ще бъде свободен.
Символът на тазгодишното издание на Нощта на музеите и галериите е съзвездието – собствен маршрут, който всеки сам може да начертае върху нощната арт-карта на своя град. В програмата в Пловдив е включен раздел за деца ”Малката Нощ”, фотографски конкурс за любители и гости, събития и инсталации на открито, които ще направят пътуването ви от една до друга точка на града още по-интересно, и заключително парти в ранните часове на следващия ден.
Сред най-атрактивните заглавия в арт фиестата са представянето на най-големите имена в холандския продуктов и food дизайн в изложбата Just Arrived (Галерия “Сариев”), демонстрациите на живо с литографска преса на площада пред Общината, акцията “Интервю с Европейската мечка” в Галерия “Коридор” и изложбата „Киноцентърът представя” с костюми и реквизит от известни български филми в Етнографски музей.
Нови в програмата тази година са събитията и инсталациите на открито, които ще направят пътуването ви от точка до точка още по-интересно (отбележете си светлинната инсталация “Чисто” в градинката на Джумаята и фотографския проект „Кой е този град?” в чакалнята на Централна гара Пловдив).
Съпътстващата програма, която се правежда извън музеите и галериите, включва многобройни прожекции (сред които премиера на филма “Remember Sofia Underground!” в Клуб Найлона), свободни за достъп представления (Мисия “Отело” в Драматичния театър), концерти (рецитали на пловдивските джазмени Мирослава Кацарова и Петър Салчев).
По време на Нощта ще бъде сниман кратък филм на студенти от НАТФИЗ за събитието, а организаторите подготвят конкурс за любители и гости за най-добра фотография от Нощта.
Няколко атрактивни награди и промоции очакват посетителите на „Нощта на галериите и музеите”.
Четири предметни награди (фотоапарат Canon, мобилен телефон, МР3 плейър и фотографска чанта) очакват и участниците във фотографския конкурс „Една нощ в Пловдив”, който организаторите на Нощта на галериите и музеите подготвят съвместно с Пловдивското фотографско средище и Българското фотографско сдружение. Повече информация за конкурса на сайта на галерията.
Тази година за първи път в събитието ще се включат и още два града – Стара Загора и Пазарджик.
В Стара Загора най-разнообразна е програмата на Градската галерия. Освен експозицията с творби на художника Любен Диманов и изложбата с произведения на най-младите художници на Стара Загора, в галерията ще гостуват солисти на Държавна опера – Стара Загора, актьори от Драматичен театър “Гео Милев” и танцьори от Фолклорен ансамбъл “Загоре”.
Ще може да бъде видяна мултимедийната презентация “История на астрономията”. Ще звучат стари градски песни и евъргрийни. Специален акцент в програмата на Стара Загора е Моцартовият концерт на цигуларя Минчо Минчев в залата на Драматичния театър.
В Пазарджик съорганизатор на Нощта на галериите и музеите е Градска галерия “Станислав Доспевски”, където може да бъде видяна една от най-богатите колекции с портрети и автопортрети в България и експозиция с творби на един от класиците на Новото и Най-ново българско изкуство – Георги Герасимов.
На 28 септември в Градската галерия в Пазарджик ще гостува и Художествената галерия “Димитър Добрович” – Сливен с експозициите “Възрожденска щампа” (гравюри от светогорските манастири и Самоковската гравьорска школа) и “Японска гравюра” с творби на майсторите на стила “Укиьо-е” Хирошиге, Хокусай, Кунисада и др.
Замислена и организирана за първи път в Берлин през 1997 г., “Нощта на галериите и музеите” се провежда по различно време на годината в над 120 града на Стария континент. В основата си идеята й е да стимулира и окуражи културните институции да се покажат пред публиката в нова светлина и да й дадат възможност за близък и нетрадиционен контакт с културата.
За организаторите от Пловдив “Нощта на музеите и галериите” е мисия и инструмент, с който да събудят интереса към изкуството у младите българи и да привлекат вниманието на чуждестранните посетители към България и българското изкуство.
В инициативата участват всички частни, общински и държавни галерии и музеи в Пловдив, Стара Загора и Пазарджик.
Програмата на Нощта е на www.gallery-night.info
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Голямата нощ - просто не е за проспиване
Тази година Нощта на музеите и галериите е атрактивна, луда и не е за изпускане. 70 музея и галерии, 200 арт-събития, три града. Начертай си маршрут сред звездите и тръгвай да откриеш своето изкуство
28.09.2007 | 13:39 ч. Обновена: 11.09.2025 | 11:16 ч.
1
Новини
-
Българин е задържан в Солун за контрабанда на цигари
-
Сергей Игнатов: Резултатите от проверката в училище "Космос“ са предоставени прокуратурата
-
Теодора Георгиева е подала сигнал за заплахи, Янкулов предприе действия
-
Мариян Карагьозов: НАТО и икономическите интереси намаляват риска от ескалация
-
Първата годинка – увереност, самостоятелност и ново начало
-
Русия и Украйна си размениха по още 300 военнопленници
-
Адемов натисна съединителя: Великденските добавки все още не са сигурни
-
В Русия искат карантина за рускините, връщащи се от Дубай, имали венерически болести
-
Словакия къса споразумението с Украйна за извънредни доставки на електроенергия
-
Ще нахлуе ли Турция в Иран?
-
Войната в Близкия изток ескалира на всички фронтове
-
Колко дълго може да издържи Иран на атаките на САЩ?
-
Малена е в много тежко състояние, счупванията са сериозни
-
Ралица, майката на убития Ники в трагедията "Петрохан", скочи срещу песен на Слави
-
При избори днес: Формацията на Радев с 32,6% подкрепа, ГЕРБ - 19,7%, ПП-ДБ - 12,6%
-
Борисов пак захапа Радев: Обградил се е с децата и внуците на червената олигархия ВИДЕО
-
Ралица, майката на убития Ники в трагедията "Петрохан", скочи срещу песен на Слави
-
Запрянов: Иран няма да ни уплаши, има промяна в готовността на българската ПВО
-
100 дни операции: Планът на САЩ за Иран
-
Киев: Унгария е задържала украински банкови служители с 40 млн. долара, 35 млн. евро и 9 кг злато
-
Вечният военен арсенал на Иран: Техеран показва огромен подземен град с ракети ВИДЕО
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата

Производителността на труда в България забавя ръст през 2025 г.
„Син Карс Индъстри“ продължава да търси локация извън България за производството си
Гърция ще подкрепи противовъздушната отбрана на България по искане на София
Азия наддава за втечнения газ за Европа и танкери започват да се отклоняват от пътя си
Зърнената реколта в Русия и Украйна изглежда невредима след тежката зима
Първа среща с бъдещето: BMW iX3 вече в дилърствата на “М Кар Груп” в страната
Министър Дечев отрече чистка на водещи кадри в МВР
Вселената изпраща важно послание на четири зодии
Обедна емисия
"Пресен" татко: Дибала претърпя операция
БФС пак санкционира Левски заради "сините" вандали
Мияги призна превъзходството на Петче на SENSHI 30
Еуфория в Лудогорец след третия шамар по Левски
Две години затвор за пияния турист, пребил Малена Замфирова
ЦСКА ще има нещо невиждано за България
3-дневен пролетен детокс, който топи килограми
9 лесни за поддържане прически за заети жени
„Вътрешно съвършенство“ от Джим Мърфи
8 начина сами да зарадвате себе си за 8 март
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от филма "Споменът за него“
Ето кой печели в играта за „Хопъри“
Оставиха в ареста крупен дилър на фентанил и метамфетамин
Гюров прехвърли топката с US самолетите в София на кабинета "Желязков"
Гърция ще ни пази от иранските ракети
Прибраха зад решетките мъж, обвинен в 5 престъпления, сред които отвличане и противозаконно лишаване от свобода
Нова измама: Мними лекари плашат възрастни хора със страшни болести, за да им продават менте илачи
Варненци гневни на "Градски транспорт" за готвената блокада в понеделник
Могат ли космическите апарати да се ремонтират сами?
„Ядрена бомба“ от Космоса: Застрашава ли Луната астероид 2024 YR4
„Космическа медуза“ в небето: Впечатляващо изстрелване на Starlink от SpaceX
Infinite Orbits се разширява във Великобритания: Придобива Lúnasa Space
НАСА стартира мисия за изследване на външната атмосфера на Земята
Artemis-2 се готви за изстрелване: Проблемът с подаването на хелий в SLS е отстранен