Спасителите на еврото поставиха висока летва. „Ако в петък не стигнем до единно решение, няма да има втори шанс“, заяви френският президент Никола Саркози преди срещата на върха миналата седмица.
Ангела Меркел още преди това обеща: „В Брюксел няма да правим мързеливи компромиси“.
След като споразумението за реформи в еврозоната е факт, дойде време да се анализира до каква степен постигнатото отговаря на заложените цели.
Ако се базираме на думите им, Меркел и Саркози постигнаха на тази среща значително повече, отколкото на всяка друга среща на върха. С решенията обаче те поставят едва началото на дълъг маратон, който може да доведе до спасяване на европейската валута.
И то ще дойде не само чрез новите спасителни фондове, а и чрез нов договор за по-строга бюджетна диспциплина на всички 17 членки на еврозоната и други членове на ЕС.
Европа не се ограничава само в лекуване на симптомите, довели до кризата, но започва да променя и структурите, които я вкараха в кризата. Това е добрата новина.
Наред с нея обаче има и моменти, които будят притеснения. Постигнатите договорености оставят повече въпроси отворени, отколкото да дават отговори, пише в свой анализ германският икономически всекидневник Handelsblatt, цитиран от Investor.bg
Основните притеснения са свързани със задлъжнялостта и механизмите за спазване на дисциплина. И досега в еврозоната и ЕС имаше ограничения за дефицитите, но те не помогнаха за предотвратяване на кризата. Поради тази причина сега Съдът на ЕС ще трябва да съблюдава правилата.
По принцип то би трябвало да донесе успокоение на инвеститорите, защото в бъдеще всички страни ще трябва не само да обещаят, че ще намалят задълженията си, но и ще вградят това обещание в конституциите си. Политическите обещания лесно може да бъдат нарушени, конституциите обаче – не. Или поне такива са надеждите на солидните държави.
Но един внимателен поглед в договореностите разкрива, че тези надежди са по-скоро само пожелания. В сегашното си положение спирачката на дълга съдържа редица вратички. Защото евространите искат да създадат и правила за т. нар. структурен дефицит – при извънредни обстоятелства и слаба конюнктура ще могат да правят и по-високи дефицити до максимално 3% от БВП.
Какво означава това и какви други проблеми има са заложени в споразумението, прочетете тук
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Катастрофа на политическия опортюнизъм
Азиатските пазари започнаха седмицата със смесени резултати
Австрия предлага ЕС да приюти Anthropic след ограничения АІ достъп от САЩ
Продажбите на дребно в Япония нарастват за трети пореден месец
Глобалните продажби на Toyota се свиват за четвърти пореден месец през май
Паричната и лихвената статистика ще са на фокус през седмицата
Режат парите за образование, докато учителите искат 125% от средната заплата в страната
Проф. Ганчев: В бюджета ще има промени, дефицитът ще бъде около 4%
"Ангели на пътя": Властта обръща гръб на загиналите деца, чакаме експертизи по 6 години
Юли 2026: Критичните дати и събития за всяка зодия
Пожар в Садово отне живота на 52-годишен мъж
Белгийците хвалят Сенегал преди 1/16-финалния сблъсък
Съндърланд резна Челси за Гранит
Лъвски скок за Григор Димитров!
Черно море започна седмицата с двуразови тренировки
Мачовете по телевизията днес, 29 юни
Верстапен вярва, че е можел да спечели на "Ред Бул Ринг"
„Забраненият плод“ от Джоджо Мойс
Какво се прави на Петровден?
Изберете пеперуда и вижте какво ви очаква през юли
Дъщерята на Гала роди второ дете
Нумерологична прогноза за юли 2026
Овесени протеинови палачинки за отслабване
Военните оркестри на България и САЩ със съвместен концерт тази вечер във Варна
Започва лятната контролна кампания на НАП по Черноморието
Хиляди варненци са без вода в жегата
Киношкола „Братя Люмиер“ с три награди от национален конкурс за късометражно кино
Международният фестивал за улични изкуства с първо издание във Варна
Един загина, а 24 пострадаха във "войната" по пътищата за денонощие у нас
Китай ще изстреля за първи път ракетата „Чанджън-10B“ през юли
Европейско-китайската мисия Smile достигна работна орбита
Rocket Lab изстреля десетия сателит на Synspective
Космически сблъсъци може да са забавили появата на континентите и живота на Земята
Капсула на времето: Страховити прогнози, направени от AI, ще бъдат съхранени за бъдещето
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви