Китай окачестви като "безпочвени и неприемливи" обвиненията на САЩ, че Пекин бил улеснил заминаването на бившия сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън от Хонконг, съобщи Ройтерс. Сноудън, който е издирван от САЩ за това, че разгласи данни за тайни американските операции за електронно наблюдение, пристигна в неделя в Москва от Хонконг и поиска политическо убежище от Еквадор.
На редовен брифинг говорителят на китайското външно министерство заяви, че всички страни трябва да се съгласят, че правителството на Хонконг е действало по случая "Сноудън" съгласно закона.
Белият дом заяви, че решението на Хонконг е "съзнателен избор на правителството да освободи беглец въпреки валидна заповед за арестуването му и че това решение безспорно се отразява негативно на американско-китайските отношения", припомня агенцията.
Официалният орган на китайската комунистическа партия в. "Женмин жибао" похвали Сноудън за това, че е "смъкнал лицемерната маска" на Вашингтон и също отхвърли обвиненията, че Пекин е улеснил заминаването му от Хонконг. Китайското правителство заяви, че е сериозно разтревожено от твърденията на Сноудън, че САЩ са хакнали много компютърни мрежи в Китай и Хонконг, както и китайски мобилни оператори, припомня агенцията.
Бившият агент на ЦРУ Едуард Сноудън все още успешно се укрива от властите на САЩ, пише междувременно "Росийская газета". Беглецът - изобличител на американските тайни служби, успя да се прехвърли със самолет от Хонконг в Москва, макар че Вашингтон беше анулирал паспорта на 30-годишния американец, посочва руският официоз под заглавие "Бягай, Сноудън, бягай!" Разкрил строго секретни и доста неблаговидни данни за разузнавателната общност в САЩ, според които са били следени милиони хора в цял свят, Сноудън стовари върху Вашингтон цялата мощ на информационната война и предприе трансконтинентално бягство, припомня изданието.
Междувременно във Вашингтон избухна същинска истерия по повод безсилието на САЩ да заловят Сноудън. Хора от американския политически елит, твърде загрижени за още неразгласените документи в неговия ноутбук и възмутени от пристигането му в Русия, настояха Москва незабавно да арестува беглеца и да го предаде на правосъдието в САЩ, отбелязва вестникът.
Самите САЩ обаче не действат в дух на сътрудничество, разглеждайки молбите за екстрадиция от страна на руските власти - Русия например от доста месеци без успех настоява Вашингтон да й предаде бизнесмена Виктор Бут и летеца Константин Ярошенко, осъдени в САЩ, за да изтърпят наказанието в родината си. Процедурата е предвидена в конвенция на Съвета на Европа, но САЩ не бързат да окажат съдействие. А през 90-те неведнъж даваха подслон на бегълци - агенти на руски тайни служби, осигурявайки им охолно съществуване, припомня "Росийская газета".
Скандалът около избягалия аналитик на американското разузнаване може да развали отношенията на САЩ и с Русия, и с Китай. Американските законодатели почти единодушно обвиниха Москва и Пекин, че водят "тайна война" срещу Вашингтон, и заплашиха това да не остане "без последици", пише "Комерсант".
Бягството на Сноудън от Хонконг е "шамар за Вашингтон от Москва и от Пекин", пише в заглавие "Московский комсомолец".
Случаят Сноудън показа двойните стандарти на Еквадор, посочва от своя страна "Вашингтон пост". Изданието припомня, че еквадорският президент Рафаел Кореа е известен с това, че от години преследва журналисти в собствената си страна и че се е опитал да унищожи офис на службата за свобода на пресата на Организацията на американските държави. Аферата Сноудън ще позволи на Кореа да реализира най-голямата си мечта - да замени покойния Уго Чавес в тази част на света, като се превърне в постоянен антиамерикански трибун, посочва в. "Вашингтон пост".
Бягството на Сноудън от Хонконг създаде напрежение между САЩ и три страни - Русия, Китай и Еквадор, посочва в. "Ню Йорк таймс". Неспособността поне засега на администрацията на Обама да повлияе на Китай, Русия и страни от Латинска Америка, които могат да приютят Сноудън, например Еквадор, показва ограниченията на американската сила по света, добавя вестникът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Европейските акции достигнаха нов рекорд през първата търговска сесия на 2026 г.
Виетнам, Тайван и Южна Корея водят възстановяването на производствената активност в Азия
Украйна организира срещи на високо ниво през януари, за да обсъжда мира
Тръмп заплаши с намеса в Иран, ако властите продължат със стрелбата по протестиращи
Азиатските фондови пазари започнаха 2026 г. с ръстове при слаба търговия
Германските износители трябва да се подготвят за слаби продажби през 2026 г.
Без ток и без търпение: Жители на Долни Цибър заплашиха с пътни блокади (ВИДЕО)
Обедна прогноза
От бабините ракли до сцената: Автентични носии оживяха в Добрич (ВИДЕО)
Мъж намушка жена в лицето и шията след скандал във Видинско
Тенденциите в грижата за кожата през 2026 г.
Слот за Екитике: Ако беше паднал, Ливърпул щеше да получи дузпа
Арда започва подготовка на 4 януари
Нумерологията в Първа лига: Кой с какво ще запомни представянето си?
Предстои много тежък период за Левски
Мачовете по телевизията днес, 2 януари
Наредиха новата перла на ЦСКА до Рууд Гулит и Франк Рийкард
Тест: 4 таро карти разкриват каква година ви очаква
3 бързи рецепти за Йордановден
КОЛЕДНА ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни книги
Бързи протеинови закуски с 5 съставки
5 лесни за отглеждане растения, които чистят въздуха и повишават настроението
Честит имен ден на Силвия и Силвестър!
Състезател по голф е първата идентифицирана жертва на ужаса в Швейцария
Експерт: Доставките на горива се нормализираха, цените са добри
С карта или в лева: Варненци все още избягват плащането с евро
Костадинов за ЕС и Османската империя: Различни времена, еднакви врагове
Заради липса на дребни евромонети: 50% от малките търговци може и да не отворят януари
МВР с равносметка за 2025 година: Разкрити са хиляди престъпления
Очаква се магнитна буря на 2 срещу 3 януари
Възможно ли е животът на Земята да се е зародил на Червената планета?
Тревога в Индонезия: Забелязва се повишена активност на вулкана Бур Ни Телонг
Януарското небе: Суперлуна, астероид и една много голяма планета
Изследователи: Големите бели акули може да изчезнат от Средиземно море
Най-любопитните небесни събития, които ще наблюдаваме през 2026 г.