Г-н Петров, какви са инвестиционните планове на ЧЕЗ за месец октомври?
През октомври започнахме реализацията на 33 инвестиционни обекта на територията на Западна България на обща стойност близо 2 млн. лева. Най-много средства – повече от 1,2 млн. лева, ще вложим в Северозападна България. За електроразпределителния регион на град София сме предвидили над 460 хил. лв., а за Югозападна България - 241 хил. лв.
Кои са най-големите ремонти, които ще осъществите през този месец?
Както вече споменах, солидна част от инвестициите през октомври ще бъде предназначена за подобряване на електрозахранването в Северозападна България. Най-големият проект е реконструкция на мрежа ниско напрежение и изнасяне на електромерни табла в с. Селановци, Врачанска област. Стойността на инвестицията е 500 хил. лева. Друг сравнително мащабен проект е изграждане на трафопост и електрозахранване в с. Ерден, област Монтана, на стойност 160 хил. лева. Близо 300 хил. лева сме предвидили и за присъединяване на нови клиенти към мрежата на ЧЕЗ.
Какъв ще е ефектът от тези инвестиции?
Нашата цел, като социално отговорна компания, е клиентите ни да имат сигурност на електрозахранването. Всички инвестиции, които правим – в мрежи, съоръжения, иновации – са насочени към постигането на европейско качество на доставките на електроенергия и на обслужването.
Какъв е размерът на инвестираните от ЧЕЗ средства от идването на компанията в България?
От идването си на българския пазар преди близо 9 години до момента компанията е вложила над 1,7 млрд. лева. От тях 685 млн. лева сме инвестирали в развитие на мрежите и за подобряване на обслужването и качеството на услугите. Това нарежда ЧЕЗ сред най-големите инвеститори в българската енергетика.
В резултат на извършените инвестиции ЧЕЗ успя да обнови съществена част от електроразпределителната мрежа, подмени близо 20 000 км кабели и намали технологичните загуби от 17,06% до 12,77%. Значително са подобрени и показателите за качество на доставките, като продължителността на непланираните прекъсвания бе намалена три пъти.
Това са постижения, с които се гордеем. Съзнаваме обаче, че са необходими още много средства и усилия докато постигнем нашата основна цел – европейско качество на преноса и доставките на електричество за всички български граждани. Твърдо сме решени да продължим да работим активно в тази насока и занапред. Важен акцент в нашата инвестиционна програма е критичната инфраструктура на София. Нашите изчисления показват, че през следващите 10 години трябва да бъдат инвестирани 130 млн. лева, за да осигурим на София, захранване, отговарящо на потребностите на една модерна европейска столица.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Войната с Иран прави американската икономика по-доминираща от всякога
Великобритания се опитва да убеди Anthropic да разшири присъствието си в страната
Сърбия е открила експлозиви до "Балкански поток" в близост до унгарската граница
Приходите на Foxconn за първото тримесечие скачат с близо 30%
Иран разреши танкери на "братски" Ирак да преминават през Ормузкия проток
Повечето основни храни, плодове и зеленчуци на едро са поскъпнали през седмицата
"Запали свещичка - подари живот": Старт на кампанията за доброволно кръводаряване
Цветница: Тълпи в храмовете, молитви за здраве и вяра
Без следа: Трети ден издирват 79-годишна жена от село Ръжена
Рязък ръст на морбили у нас: Спадът в имунизациите тревожи специалистите
Нотата от Иран разпали остър спор за самолетите на САЩ в България (ВИДЕО)
ЦСКА срещу Барса? Стоичков води голям отбор на новата "Българска армия"
Бомба! Турски гранд брои милиони на Левски за Майкон
Мачовете по телевизията днес, 5 април
Босът на ЦСКА 1948 се майтапи с ЦСКА и Берое
Стилиян Петров с пореден коментар за националите на България
Чочев с голямо разкритие за Левски и ЦСКА
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
Нова наредба въвежда ясно разграничение между "енергийно бедни" и "енергийно уязвими" групи
КНСБ предлага спешни мерки срещу поскъпването на живота
Тагарев: Идеята за мир в Украйна се приватизира от партийни цели
Проф. Кантарджиев със съвети срещу заразяване с морбили
Варненци напълниха църквите на Цветница
Авария спря водата в един район на Варна
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация