Китайски хакери са проникнали в компютърните системи на външните министерства на България, Латвия, Португалия, Унгария и Чехия, пише вестник "Ню Йорк таймс".
Кибератаките започнали през 2010 г. и продължават, се казва в доклад, който ще бъде оповестен по-късно днес от калифорнийската фирма за компютърна сигурност FireEye.
Въпреки че в документа не се посочват поименно жертвите на хакерските атаки, "Ню Йорк таймс" е идентифицирал външните министерства на петте страни чрез електронните адреси на уебстраницата на хакерите. Запознат с разследването източник, който е пожелал анонимност, потвърдил пред вестника, че действително външните министерства на тези пет европейски страни са жертвите на тези кибератаки.
В доклада на FireEye не се посочва конкретна хакерска група в Китай, но според експерти списъкът на жертвите сочи, че кампанията се подкрепя от китайските власти.
"За разлика от други групи, които нападат търговски фирми, тази кампания е била насочена към външни министерства", заявява компютърният специалист Нарт Вилньов.
Китайските хакери изпратили на жертвите си електронни писма с линк, в който се твърдяло, че има голи снимки на Карла Бруни-Саркози, съпругата на бившия френски президент Никола Саркози. След като се кликне върху линка, хакерите получавали достъп до компютърната мрежа на мишената си. Не е установено обаче кои файлове са били откраднати при тези прониквания.
Официални представители на китайското външно министерство са заявявали, че Китай не одобрява компютърните атаки и че самото министерство бива нападано от хакери. Говорител на китайското дипломатическо ведомство не отговори на молба за коментар по новината, отбелязва "Ню Йорк таймс".
Директорът по научноизследователската дейност на FireEye Роб Ракуолд заяви, че фирмата му е уведомила последните жертви, но добави, че в много случаи те реагират с разгръщане само на елементарни компютърни защити.
Вестникът цитира говорител на чешкото външно министерство, който посочва, че ведомството му не може да коментира тази новина, но уверява, че се вземат всички предпазни мерки за предотвратяване на проникване в компютърните системи на министерството. Говорител на латвийското външно министерство е отказал коментар по случая, а говорителите на португалското, унгарското и българското външно министерство не са отговорили на молби за коментар, отбелязва "Ню Йорк таймс", цитиран от БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Проблемът на Tesla с AI е противоположен на този при Big Tech – недостатъчно разходи
Тръмп може да се откаже от ядрена сделка - Иран едва ли ще сглоби бомба в неговия мандат
Китай прокарва червени линии за икономическия си модел преди търговски преговори със САЩ и ЕС
Мерките на Румъния повишиха нивото на Дунав около АЕЦ "Черна вода" с 4 см
Горещите фондови пазари в Европа наелектризират инвеститорите
Върховният съд на САЩ тихомълком уби независимостта на борсовия регулатор
Елтън Джон почти е загубил зрението си
ЦСКА показа класа и разгроми "Септември" с 3:0
Църковен празник на 10 август: Какво трябва и не трябва да правим
Слънце и жега: Температурите отново се качват до 40 градуса
Хороскоп за 10 август: Важни решения и нови възможности
ЦСКА го закъса здраво преди реванша с Макаби Тел Авив: Титуляр се контузи
От ЦСКА обявиха: Целта ни е да станем шампиони
Вальо Илиев избухна мощно: Съдиите режат ЦСКА
Треньорът на Септември се оправдава след загубите от Левски и ЦСКА
Христо Янев се закани: ЦСКА ще става още по-силен
Спортът по телевизията днес, 10 август
Нумерологична прогноза за 10 август
Таро карта за 10 август, понеделник - Тройка пентакли
Дневен хороскоп за 10 август, понеделник
Седмичен хороскоп за 10 - 16 август: Пари за Близнаците
Новолуние и пълно слънчево затъмнение в Лъв на 12 август: Очакват ни трансформации
Kекс с банани, шоколад и орехи
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Десет пострадали с тротинетки потърсиха помощ в „Пирогов“ само за денонощие
Най-честите грешки, които правим при използването на слънцезащита
Илиан Илиев: Трудно мога да си обясня този срив за 8 минути
Черно море загуби с 2:3 от Лудогорец във Варна
Туристи масово отменят пътувания заради пониженото ниво на Дунав
Цената на електроенергията за бизнеса утре ще бъде 135,22 евро за мегаватчас
Планинарите искат по-малко коли, почистени пътеки и по-лесен достъп на Витоша
Папа Лъв XIV отново призова за край на войната в Украйна