Фелипе VI е новият крал на Испания. Днес той официално се възкачи на престола и положи клетва в парламента, като се врече да уважава Kонституцията и законите на Испания, както и правата на гражданите и автономните области.
Шествията започнаха в 9.30 часа местно време и ще продължат до обяд, съобщиха испанските медии.
46-годишният Фелипе заема днес мястото на баща си Хуан Карлос, който абдикира след 39 години на престола.
По-рано в двореца Сарсуела близо до Мадрид Фелипе VI получи кралския шарф от баща си - символ на ролята на краля като главнокомандващ въоръжените сили на Испания.
В речта си пред парламента Фелипе VI отдаде почит на баща си, като подчерта неговата роля в "помиряването на испанците" след диктатурата на Франсиско Франко.
Новият крал се обяви за „обединена и многолика Испания, пред която да са равни всички испанци и пред която да се прекланяме всички“.
В първото си слово като крал Фелипе VI заяви, че се надява в страната му „винаги да има разбирателство“.
Това е първото наследяване на трона в Испания от 70-те години насам.
Церемонията по предаването на трона е била скромна предвид затруднената икономическа ситуация в страната, от която страдат мнозина испанци. Не са били поканени чуждестранни лидери или кралски семейства.
Испанските коментатори отбелязаха, че на церемонията по полагането на клетва не присъстваше отказалият се от престола Хуан Карлос, поради желанието си "да не принизява ролята на новия монарх". Отсъстваше и Кристина, сестрата на Фелипе Шести.
Фелипе и съпругата му принцеса Летисия преминаха с автомобил Ролс Ройс през улиците на Мадрид, преди да се появят на балкона на кралския дворец.
От днес 8-годишната Леонор де Бурбон, голямата дъщеря на новия испански крал Фелипе Шести, е най-младата престолонаследничка в Европа, съобщава Франс прес. Досега за такава се сочеше голямата дъщеря на холандския крал Вилем-Александър Катарина, която е на 10, припомня БТА.
С абдикирането на дядо й крал Хуан Карлос и възкачването на престола на баща й Леонор престава да бъде "инфанта", за да се превърне в принцеса на Астурия и може би някой ден в кралица на Испания.
Може да се каже, че малката принцеса е и печелившият коз за една кралска фамилия, чиято популярност беше подложена на изпитание заради скандалите, свързани с крал Хуан Карлос и най-малката му дъщеря Кристина, чието име беше замесено в корупционна схема.
Според приближени до кралския двор Леонор е интелигентно дете, много активно, но уравновесено. Подобно на баща си, по-късно тя ще трябва да премине през курс на военно обучение и на 18 години да се закълне във вярност пред краля и Конституцията.
Пътят, който трябва да извърви, преди да се изкачи на престола, е твърде дълъг. Баща й ще трябва да уталожи страстите в една монархия, оспорвана от все по-голяма част от испанците.
Освен това в случай на раждането на момче в семейството съгласно конституцията на страната Леонор ще трябва да отстъпи правото си на първа престолонаследничка. По същия начин както стана с Фелипе, който е по-млад от двете си сестри Кристина и Елена.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Марияна Янева: Регулаторите подценяват бума при батериите
Wizz Air отчете загуба за второто тримесечие на 2026 г.
Siemens повиши прогнозата си за печалбата за втори път тази година
Индустриалните поръчки в Германия са отбелязали по-силен от очаквания ръст
Commerzbank отчете 94% ръст на печалбата, започва ново обратно изкупуване за 1,2 млрд. евро
Петролът поевтинява, след като Иран и Оман постигнаха споразумение за Ормузкия проток*
Контролът върху вноса на плодове и зеленчуци да бъде постоянна практика, искат производители
Дори малка доза фентанил може да е смъртоносна, смесването на дрога води до самоубийство
До 40 градуса: Оставаме в хватката на горещините, дъжд и захлаждане - след 18 август
Само в евро: Изписването на цените в лева приключва на 9 август
Радев посети бъдещия космически и отбранителен център в Доброславци (СНИМКИ)
Керемедчиев: САЩ отказват директни преговори и изтощават Иран икономически
Араби надцакаха Левски за анголска голова машина
Голяма изненада с полета на Левски до Казахстан
Левски лети към невиждана финансова орбита
ЦСКА гостува днес на отслабения Макаби в Грузия
Мачовете по телевизията днес, 6 август
Само двама вратари са пред Светльо Вуцов в историята на Левски!
Как сънят влияе върху хормоните - дори повече от храната
3 леки летни рецепти, които ще ви заситят
Домът, в който се прибирате с удоволствие: Уютни акценти от HomeMax
Нумерологична прогноза за 6 август
Гръцко око за защита против уроки
Дневен хороскоп за 6 август, четвъртък
Как съкращенията на матката влияят върху имплантацията на ембриона?
Екипът на проф. Габровски вдигна на крака 15-годишен борец след тежка травма и парализа
Алтернативни методи за справяне с болката в кръста
Преместването на психиатричната болница в Курило отново е пред изпитание
Магнезий за по-добър сън - има ли ефект?
Защо сутрин либидото е по-силно?
Арестуваха 73-годишен за домашно насилие
Радев: Българинът е доказал през вековете толерантност към различни етноси и религии
Две успешни акции срещу търговията с фалшиви стоки във Варна
Петролът поевтинява на фона на преговорите между Иран и Оман
Здравното министерство: Няма да закриваме РЗИ-та
Спипаха мъж с марихуана във Варна