Терористът камикадзе, който взриви автобус с израелски туристи в Бургас, е бил член на клетка на ливанската радикална групировка "Хизбула", която е действала в България. Това е съобщил висш американски представител, пише в. "Ню Йорк таймс".
Според американското разузнаване атентаторът е бил инструктиран да атакува израелци, когато се удаде възможност. Указанията били дадени на "Хизбула" от основния й спонсор – Иран.
Двама други американски представители са потвърдили, че "Хизбула" стои зад атентата в Бургас, но са отказали повече подробности.
Според източника терористичният акт е свързан с убийството на ирански ядрени специалисти, за което Иран обвини израелски агенти – обвинение, което Израел нито потвърди, нито отрече.
"Това е око за око, зъб за зъб", казал американският представител, който е пожелал да остане анонимен, защото разследването по случая продължава.
Взривът се случи насред повишеното напрежение по повод иранската ядрена програма, за която Техеран твърди, че е за мирни цели, но Израел и Западът смятат, че прикрива разработването на ядрени оръжия.
Висш израелски представител заяви, че атаката в Бургас е част от интензивна вълна от терористични актове по света, които са дело на две различни организации – ислямската Революционна гвардия на Иран и "Хизбула".
"Те работят заедно, когато се налага, а също и поотделно", казва анонимният източник.
"Не знаем дали атентаторът е искал да се самовзриви или експлозията е станала заради "трудова злополука", посочва още той.
У камикадзето беше намерена фалшива шофьорска книжка от Мичигън, но няма индикации, че има връзка със САЩ. Все още не се знаят и неговата националност и името му, отбелязва още американският представител.
По думите му атентаторът е търсил цел в България и когато се е появила възможност, той се е възползвал.
В сряда израелските власти побързаха да обвинят Иран за атентата в България.
"Дойде време всички страни, които знаят истината, да я кажат", каза премиерът Бенямин Нетаняху на пресконференция в четвъртък.
"Иран стои зад вълната от тероризъм. Иран е най-големият износител на тероризъм в света", категоричен беше той.
"Една терористична държава не трябва да има ядрено оръжие", подчерта още Нетаняху.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
UBS получи окончателно одобрение за банков лиценз в САЩ
Европейските акции приключиха седмицата с понижения
Всяка година наградните фондове на Miami Open растат
САЩ и Япония ще си сътрудничат в областта на критичните минерали
SoftBank ще строи огромен център за данни в САЩ
Ройтерс: САЩ ще разположат хиляди морски пехотинци и моряци в Близкия изток*
Д-р Симидчиев за листите на Радев: Популизъм и неясна разделителна линия
Костадинов: България да се евакуира от разпадащия се НАТО, Израел е най-голямата заплаха
Централна емисия
Схемите зад купения вот на изборите: Кой реално стои на върха
Зографски преодоля квалификацията в Викерсунд
Ботев Пд матира Славия в София
Любопитен треньор сменя Генчев в Локо Сф
Бербатов се движи с пистолет в София + ВИДЕО
Наш национал ще спори за титла в Бадалона
Лучо каза фаворит ли е ПСЖ срещу Ливърпул в Шампионската лига
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Означава ли потта, че тренировката е по-ефективна
Домашните хакове, които помагат да бъдем по-здрави
Постна баклава за Благовещение
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Хванаха за ден 34-ма шофьори с алкохол или наркотици
Хороскоп за 21 март 2026
Веласкес очаква тежък мач срещу Черно море
Ученици от V Езикова гимназия посетиха Районен съд–Варна
Варна се включва към новосъздадения хъб на Мисията срещу рака
Варна приема в неделя шахматния турнир "Мемориал Теодоси Костадинов"
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната
Космическо чудо: Мисията Proba-3 е спасена след месец „клинична смърт“