Съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов призова премиера Бойко Борисов да отговори на десетките въпроси, свързани с ужасяващия атентат в Бургас, отнел живота на 7 души.
"Каня ви на трибуната да отговорите. Въпросите са толкова сериозни, че няма по-сериозни от тях. Става дума за националната сигурност. Вземете отношение към това – пробив ли е, не е ли пробив в националната сигурност", попита Костов.
Тъмносиният лидер бе обаче категоричен, че има пробив в националната сигурност на страната, тъй като има извършен международен терористичен акт. Преди ден обаче Борисоов зае противоположната позиция, че няма пробив в сигурността, тъй като еврейските туристи били по целия свят.
"Поне застанете и дайте някакви аргументи. Мълчанието ви е необяснимо", настоя Иван Костов.
"Има извършен терористичен акт на наша територия, което означава, че има пробив в системата за сигурност и мерките за безопасност", категоричен бе и колегата на Командира, но от левия спектър на залата, Ангел Найденов.
Според него има и ясна политическа отговорност - на премиера и на ръководеното от него правителство.
"Справихте ли се в един от най-важните изпити, които трябваше да държите - да се осигури сигурност на хората в България“, попита реторично Найденов и допълни, че отговорът на левицата е "по-скоро не".
Найденов попита разполагали ли са кабинетът и службите ни с каквато и да е предварителна информация или сигнали за възможни терористични атаки, каква е била оценката на нашите служби за сигурност, какво е предприето, ако в тази оценка се е съдържал изводът за наличие на заплахи, както и в състояние ли са службите да отговорят на съвременните опасности.
Депутатът от левицата настоя да се направи честен и обективен анализ, а българските власти чрез бързи и адекватни професионални действия да върнат увереността на хората в способността на държавата да защити живота и здравето им.
На свой ред националистът Волен Сидеров предупреди за опасност от нови терористични атаки на наша територия и призова българското правителство да признае и за опасността, която идва от Турция.
Лидерът на "Атака" обвини предишните и сегашното правителство във васална политика спрямо Запада и САЩ, довела до кървавия атентат в Бургас на 18 юли.
"Нямаме защитни механизми, имунна система, което доведе до този терористичен акт", подчерта Сидеров.
"Атака" и лично аз, подчерта Волен Сидеров, десетки пъти сме предупреждавали за опасността от ислямския фундаментализъм - за това, че емисари "щъкат" у нас необезпокоявани, имат свои гнезда тук. Фундаментализмът не си е взел ваканция", категоричен бе лидерът на националистите.
"Ако говорим за исляма, втората религия в света, като носител на тероризма, е много грешно", взе думата и Юнал Лютфи, депутат от ДПС.
"Тероризма може да бъде носител и от християнин, и от мюсюлманин и от будист. Ние трябва да говорим за това, че България трябва да намери своето място в световната борба срещу тероризма", подчерта депутатът.
Лютфи отвърна и на Сидеров, че не е правилно да се намесват други страни и да се отчита като грешка приятелската политика със съседни държави, водена от правителството.
След като изслуша Костов, Найденов, Сидеров и Лютфи, на трибуната застана премиерът Бойко Борисов.
"Във вторник има вот на недоверие, затова един-два дни по-късно да ви информирам, няма голяма разлика", отвърна той на десетките му отправени питания.
Борисов добави, че службите работят активно и се надява в рамките на 3-4 дни, тъй като има обективни процесуално-следствени действия, да има резултати за атентата на бургаското летище.
"От днес се работи вече и по самия взрив", разясни им още премиерът.
"Цяла нощ бях там, работи се изключително активно, никой не е прекъсвал процесуално-следствените действия", успокои той опозицията, но не отговори на въпроса има или няма пробив в националната ни сигурност.
"Докато не излязат всички експертизи, всичко е версии. Особено към камикадзетата - няма никакъв шанс за противодействие. Не случайно е избрано такова място. Това е можело да стане пред хотела, пред ресторант. Ние сме разкривали много взривни вещества, бомби, взривни устройства, автомати, картечници. Когато ги разкрием, и медиите го дадат – минава като ей така. Малко са държавите, на които не им се е случило", каза Борисов.
"Нека да изчакаме да излязат техническите характеристики на бомбата. Има значение как е взривена – ръчно, дистанционно, механично. Ако сега обсъждам версиите с вас, утре може да излезе, че може да бъде опровергано", посочи той.
"Бомбени атентати в България е имало и преди", завърши Бойко Борисов, като даде пример с атентата на гара Буново през 1985 година.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Wall Street затваря с ръстове, но напрегнатата седмица приключи на червена територия
К. Желев: Проблемите на автомобилната общност у нас трябва да се решават конструктивно в диалог с властта
Източният фланг на НАТО поема повече разходи за американски бази, за да успокои Тръмп?
Веселин Коларов: US Open може да постави рекорд от 100 млн. долара
"Двоен удар" по търговски център в Кривий Рих уби поне 15 души*
Държавната платформа на Украйна за дарения набра почти 4 млрд. долара
Как да изглеждаме скъпо, без да харчим много
Ново проучване преобръща представите за влиянието на екраните при децата
Кръстовище в София със странна светофарна уредба: За малко да ме отнесе трамвай
Рецепта за патладжан ветрило с домати и сирене
Брайтън пак отряза Ливърпул за крило
Ман Юнайтед договори халф за 70 милиона паунда
Мощен старт! Арсенал започна защитата на титлата си с бой над новак
Драма на „Тича“! Черно море грабна първа победа за сезона
Саръбоюков остана осми на Диамантената лига в Лозана
Ландо Норис вярва в защитата на титлата си
Таро карта за 22 август, събота - Паж на жезлите
Дневен хороскоп за 22 август, събота
Популярният менталист Lior Suchard се завръща в България
3 зодии с повече късмет в седмицата от 24 до 30 август 2026
9 летни храни срещу задържане на излишни течности
Нумерологична прогноза за септември 2026
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Нова животоспасяваща апаратура за най-малките пациенти получи МБАЛ Добрич
Витамин C в грижата за кожата - защо заслужава място в ежедневната рутина?
Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Откриха мъртъв генерал-майор от ФСБ в оставка в Москва