От няколко седмици германският канцлер Ангела Меркел, която води кампания за трети мандат след парламентарните избори през септември, излъсква грижливо имиджа си, отдавайки се на добре обмислени изповеди за личния си живот пред обществеността.
Тя споделя, че у един мъж я привличат "красивите очи", разказва за своя дядо поляк, казва, че не се влияе от белите нощи и че никога не е отговаряла за пропагандата, както твърдят някои журналисти, в източногерманската младежка организация, в която някога членувала.
Такива са в общи линии някои от публичните признания на Меркел, която е смятана за най-влиятелната жена в Европа, ако не и в света.
В хода на кризите, разтърсили еврозоната в последните месеци, Меркел беше остро критикувана за привързаността си към строгите мерки. На някои демонстрации в Гърция или на други места можеха да се видят нейни "портрети" с мустаци като на Хитлер, докато в страната й я хвалеха за умното и прозорливо управление на събитията.
Строга мащеха за критикарите си, прагматичен и гъвкав лидер за поддръжниците си: отвъд тези клишета 58-годишната Меркел си остава трудно проницаема. Нещата обаче започнаха да се променят, Меркел започва малко по малко да повдига завесата на личния си живот - нещо, което според анализаторите може да й помогне да покаже човешката си страна, но и да й изиграе лоша шега в светлината на изборите на 22 септември.
Избирателите научиха малко повече за полските й корени или за самата нея, разговаряйки свободно във форум на популярното женско списание "Бригите".
"Желязната канцлерка" очарова аудиторията, като се сравни с камила, която складира ресурсите си, за да може да издържи дългите нощи на европейските срещи на върха.
Говорейки за подхода си, описван често като политика не толкова на малките, колкото на мащабните визии, тя разсъждаваше върху това колко важно е "мълчанието, което ти дава възможност по-късно да говориш интелигентно".
Колкото до вечната й поза по време на снимки, с ръце на корема и пръсти, образуващи ромб, тя казва, че така решава проблема "какво да прави с ръцете си".
С докторска степен по физика, "фрау Меркел" не избегна въпроса какво я привлича у един мъж. "Красивите очи", отвърна тя.
"Меркел обикновено е смятана за уравновесен човек, който винаги е успявал за запази личния си живот далеч от политиката", казва политологът Лотар Пробст от Бременския университет. "Сега виждаме, че Меркел се опитва чрез дребни жестове да промени представата за себе си, тя се "отваря" и разкрива малко повече за себе си като човек", добавя той.
Според Фолкер Кроненберг, изследовател политолог от университета в Бон, това настъпление за очароване на публиката е "до голяма степен дирижирано, нищо не е непринудено".
"Можете да сте сигурни, че в най-близкия й кръг всеки анекдот се обсъжда пет пъти, преди да се появи в общественото пространство, по много добре обмислен начин", казва той.
Миналата неделя Меркел представи в Берлин любимия си филм "Легенда за Паул и Паула" от 1973 г. - трагична любовна история и култов филм в бившата ГДР, където е израсла пасторската дъщеря Меркел.
Пред аудиторията тя трябваше да отговори на непредвидени въпроси, предизвикани от една от появилите се наскоро нейни биографии: "Първият живот на Ангела М.", в която я обвиняват, че е ръководела пропагандата и агитацията в младежката организация в ГДР, в която подобно на много други по онова време членувала.
"По този въпрос мога да се доверя само на паметта си /. . . /. Ако трябва да се появи още нещо на бял свят, мога да живея с него", заяви Меркел, отричайки да е имала нещо общо с пропагандна дейност.
Анализаторите са разделени в мнението си за новата медийна стратегия на Меркел. Според Геро Нойгебауер от Берлинския свободен университет предизборният й щаб със сигурност се опитва да смекчи "затворения" й имидж в сравнение с този на кандидата на социалдемократите Пер Щайнбрюк, който "говори прямо" - неговата запазена марка - с риск да прави гафове. "Стратегически не съм сигурен, че това е правилно", казва той.
Германските гласоподаватели избират ръководителите си според политическата им принадлежност и способността им да управляват страната, казва той. "Те се питат: убедителна ли е тя, сигурна ли е в себе си, заслужава ли доверие? Изобщо не ги интересува какво яде, какво готви или как се облича", добавя Нойгебауер.
(БТА)

Трафикът в Ормузкия проток расте, Иран е изнесъл 20 млн. барела петрол за седмица
Илюзорен ли е мирът на Доналд Тръмп в Близкия изток?
България излиза от „сивия списък“ за пране на пари
Консултант: Служителите от по-ниско ниво саботират дигитализацията на бизнеса
Геополитическите и климатичните рискове пред световния пазар на храни растат
Анализатор: SpaceX остава инвестиция за по-рискови инвеститори
Проучване: Прекомерната употреба на AI чатботове отслабва критичното мислене
Рецепта за лятна салата капрезе
3 зодии привличат финансов успех на 20 юни 2026
Опасно за здравето! Микропластмаси са открити в над 75% от храните за домашни любимци
Огромен сух клон се счупи на детска площадка във Варна
2 от 2 за САЩ: Янките удариха и Австралия
Бразилия – Хаити
Дуплантис и красавица вдигнаха сватба на Лазурния бряг + СНИМКИ
Владо Стоянов разкри кой футболист на Лудогорец е „ухо“ на шефовете на клуба
Ясно е точно кога Левски ще излезе за първия си мач в Шампионската лига
Жалко! Донски отпадна на крачка от финал в Познан
Дневен хороскоп за 20 юни, събота
Лош късмет ли е, ако змия пресече пътя ви?
Трапезата на Еньовден
Къде да пътуваш според зодията си: Перфектната почивка за всеки знак
10 плажни маникюра, с които ще впечатлите всички
Таро карти за юли за всяка зодия
Нови правил в ЕС: Колите вече трябва задължително да имат рециклирани материали
Симона Радева получи 3,6 години затвор за укриването на Семерджиев
За седмица: КАТ написа 30 759 фиша и 3304 акта
Внимание! Volvo забрани на собствениците да зареждат XC40
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Децата на „Моряците“ и приятели събира над 150 деца на сцена във Варна
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни
Европейските космически оператори се споразумяха за нови правила за безопасност в орбита