Член на радикалната националистическа група "Десен сектор" откри огън снощи в центъра на Киев и рани трима души. Инцидентът стана повод за напрежение с укаринските сили на реда, предаде Франс прес.
Членове на паравоенното движение се барикадираха заедно със стрелеца в хотел близо до Майдана, който беше обкръжен от специални части на милицията и силите за самотбрана на Майдана.
Впоследствие стрелецът се предаде, но блокадата на хотел "Днипро", неофициален щаб на "Десния сектор", продължи. Както съобщи Интерфакс, киевската милиция и Службата за сигурност на Украйна (СБУ) преговарят с ръководството на "Десния сектор". Министърът на вътрешните работи Арсен Аваков заяви, че членовете на "Десния сектор" до сутринта трябва да предадат оръжието си и да напуснат хотела.
Инцидентът, който според краткото съобщение на Ройтерс няма политически мотиви, се разигра пред ресторант "Мафия" на "Крешчатик", на стотина метра от Майдана, все още ограден с барикади и охраняван от силите за самоотбрана.
Според показанията на очевидци мъж на име Орест, член на "Десния сектор", започнал стрелбата. Трима души са ранени, един от тях е в тежко състояние, съобщи министерството на вътрешните работи, цитирано от Франс прес и ИТАР-ТАСС.
Ранени били двама души от силите за самоотбрана на Майдана и заместник-ръководителят на градската администрация на Киев Богдан Дубас, който не е пострадал сериозно. Тежкораненият също бил член на "Десния сектор". 33-годишният стрелец в момента на стрелбата бил пиян.
Според обясненията на министъра, членове на "Десния сектор" го отвели в съседния хотел "Днипро" (на около 50 м от ресторанта) преди пристигането на милицията. Два часа по-късно Аваков съобщи, че стрелецът се е предал и е задържан в следствения арест на СБУ.
"Информираме, че ситуацията напълно се контролира и повторение на такива постъпки няма да се допусне занапред", заяви министерството, като добави, че причините за стрелбата са неизвестни.
Малко по-късно беше съобщено, че радикалите от "Десен сектор" са напуснали хотел "Днипро". Според очевидци в сградата е имало няколко десетки активисти, въоръжени с автоматични оръжия, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на столичната милиция.
В хотел "Днипро" е разположен неофициалният щаб на групировката, пояснява агенцията. Националистите си изнесли багажа от хотела, нахвърляли раниците в камион и отпътували за един почивен дом извън града. Според украински медии през нощта органите на реда преговаряли с "Десен сектор", настоявайки радикалите да предадат оръжията си. Резултатът от преговорите още не се знае, посочва БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Дългоочакваното икономическо възстановяване на Германия е на крачка разстояние
Гамата на Ferrari остава силно обвързана с миналото
Носталгията продава: Завръщането на касетките следва бума на винила за 1 млрд. долара
Кадър на деня за 1 август
Продажбите на BYD нарастват за трети пореден месец, подкрепени от износа
Fitch: Политическата нестабилност ще затрудни свиването на дефицита в Румъния
Животът става по-лесен за 4 китайски зодии на 3 август 2026 г.
В "България сутрин" на 3 август от 9:30 часа: Ще се ограничи ли достъпът до социалните мрежи на децата до 16 г.
Повечето плодове и зеленчуци поевтиняват, но доматите и краставиците поскъпват на едро
Почина Майк Престън, изиграл емблематичния Папагало в "Лудият Макс 2"
Ще падне ли от трона? И КОНКАКАФ свали доверието от Инфантино
Фриц в спор с младок за титлата във Вашингтон
Пегула излиза за трета титла във Вашингтон
Критиците да се извинят на Веласкес, а Левски е отбор на средно европейско ниво
Велика фигура за „Червена“ България отсече: ЦСКА е създаден да прави хората горди
Генчев разкри изходящ трансфер и отсече: Победата ни е заслужена
Трансформации за всяка зодия през август
Седмична таро прогноза за 3 - 9 август
Нумерологична прогноза за 2 август
Хранене, което подпомага метаболизма след 40 години
Купа с гриловано пиле и зеленчуци
Таро карта за 2 август, неделя - Умереност
Компютърен тест оценява вероятността за аутизъм с 13 въпроса
Молекулярен профил показва риск от Алцхаймер години преди когнитивния спад
Метформинът потиска клетки на рядко агресивно заболяване на кръвта
Първите дни на кърменето: Защо началото невинаги е лесно?
Кампания насърчава кърменето без рутинно дохранване на бебетата в родилните отделения
МЗ предлага лекарства без разрешение да се прилагат и за профилактика и диагностика
Мачовете и спортът по ТВ днес (2 август)
Виц на деня - 2 август
Времето във Варна на 2 август 2026
Черно море загуби от Ботев след гол на доскорошен свой футболист
Честваме пренасянето на мощите на свети архидякон Стефан и паметта на свещеномъченик Стефан, Римски папа
БСП подготовя нов партиен устав