Нощта в Донецк мина спокойно, при все че в петък изтича срокът от 48 часа за уреждане на положението в Югоизточна Украйна, даден от вътрешния министър Арсен Аваков, и местните протестиращи очакваха да бъде щурмувана окупираната от тях сграда на областната администрация, предаде РИА Новости.
Десетки демонстранти, настояващи за федерализация на Украйна, прекараха нощта на площада пред сградата. Едни палеха огньове, за да се сгреят, други се гушеха в палатки или под някой навес.
Офисите в сградата също са пригодени за преспиване на няколкостотин протестиращи. Тя все още е обградена с три пръстена барикади от мебели, автомобилни гуми, чували с пясък и павета. Подстъпите към барикадите са препречени с бодлива тел, опъната между дърветата. Вчера на мястото пристигнаха миньорски отряди, решили да подкрепят протеста. Активистите заявиха междувременно, че създават своя "народна армия" и управленски
структури.
Снощи стана ясно, че лидерите им са започнали преговори с местните власти, назначени от Киев. Председателят на временното правителство на провъзгласената от тях т. нар. Донецка народна република Денис Пушилин съобщи, че губернаторът Сергий Тарута и градският управител Олександър Лукянченко са склонили за съвместно провеждане на референдум в региона с въпрос за евентуална федерализация на Украйна или присъединяване на нейната Донецка област към Руската федерация.
Властите, лоялни към Киев, предлагат също създаването на съвместни милицонерски патрули и народно опълчение за охрана на реда, обща сесия на областните депутати с "народния съвет на Донецката народна република" и пълна амнистия за всички окупатори на сградата на областната администрация. Те предлагат на проруските протестиращи да се изтеглят и да се прехвърлят в друга, но активистите са готови засега да опразнят само два етажа.
"Временното правителство" и сформираната току-що "народна армия" начело с Игор Хакимзянов преговаряха цяла нощ с привържениците на Киев; очаква се да бъдат обявени резултатите, добавя РИА Новости, цитирана от БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Д. Тодоров: Инфлацията може да се вдигне между 0,5% и 1% при цена на петрола над 100 долара
Dow Jones се понижи с над 750 пункта в новия си най-лош ден за 2026 г.
BMW се стреми към възстановяване в Китай чрез своята серия Neue Klasse
Тръмп замрази 106-годишен закон в САЩ, за да намали цените на бензина
Най-слабото място на бизнеса у нас са процесите и координацията между екипите
Атаката срещу газово находище в Иран оцвети в червено европейските борси
На днешния църковен празник се молим за любов и здраве в семейството
Времето в четвъртък: Облаци, дъжд и температури до 10 градуса
Хороскоп за зодиите за 19 март: Овните да почиват повече, Стрелците да рискуват
"Ноктите с аерограф" - хит в маникюра за 2026 г.
Освен скъпото гориво: Още един удар по шофьорите на дизелови коли
Движение без усилие: Алтернативи на традиционните тренировки
Спортът по телевизията днес, 19 март
Мачовете по телевизията днес, 19 март
Всички резултати от Шампионската лига. Ето и двойките на 1/4 финалите
Голяма новина за ЦСКА и Лудогорец, Левски също е замесен
Мощен Ливърпул разнебити Галатасарай, идва ред на ПСЖ
Байерн мушна само 4 на Аталанта и подпечата екшъна с Реал
Нумерологична прогноза за 19 март
Дневен хороскоп за 19 март, четвъртък
Новолуние в Риби на 19 март – мечтаем смело, но не бързаме
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
Литературно събитие събира над 30 артиста в близо 50 срещи във Варна и страната
Деца се запознаха с интересни легенди от Североизтока
Над 1100 учители се обучиха да използват изкуствен интелект в учебния процес
Пета гимназия е №1 по мини футбол за VIII-X клас в „Ученическа купа Варна 2026“
Има ли риск за овошки тази година?
Живопис, музика на живо и триизмерни прожекции при откриването на изложба във Варна
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?