Откакто превзеха втория по големина град в Ирак преди 20-на дни, бунтовниците от “Ислямска държава в Ирак и Леванта” (ИДИЛ) добиват все повече увереност и укрепват позициите си. Градове, военни бази, природни ресурси вече са под контрола на екстремистите, които стигнаха подстъпите на столицата Багдад. Но какъв е техният дългосрочен план?
Според БиБиСи ИДИЛ е най-богатата екстремистка организация в света, която контролира огромни територии – от сирийската провинция Алепо до сърцето на Ирак. Основната мисия на бунтовниците, както може да се предположи, е създаването на ислямистка държава.
В близкото бъдеще екстремистите ще се стремят да запазят възхода си в сраженията в Ирак, за да си гарантират стабилност. Но ИДИЛ не действа самостоятелно срещу иракското правителство. Организацията има подкрепата на широка коалиция от ислямисти, лоялисти на стария режим, сунитски племенни вождове – всички обединени от целта да свалят от власт премиера Нури Малики.
Ако успее да задържи целостта на тази коалиция, ИДИЛ много бързо може да се окаже дори правителство в сянка и алтернатива за потиснатите от управлението на Малики. Които, както изглежда, не са никак малко.
И като се има предвид, че “Ислямска държава в Ирак и Леванта” е единна организация с почти параноично ниво на бюрокрация, счетоводство и централизирано военно командване, става ясно, че това е съвсем реална перспектива.
Непосредствената цел за ИДИЛ е затвърждаване на позициите в граничната зона между Сирия и Ирак.
В размирната Сирия екстремистите направиха грешката да открият множество фронтове и понесоха загуби преди да консолидират редиците си. При действията си на иракската територия групировката е далеч по-подготвена стратегически.
Бунтовниците не бързат с атака срещу Багдад. Те систематично нападат слаби позиции на властта и се установяват в зони, които ще им дадат предимство при евентуална дълготрайна офанзива в столицата.
ИДИЛ действа със замах по отношение налагането на политическата си воля. Само часове след превземането на Мосул, организацията въведе своите правила по силата на шериата – строги забрани за наркотици, алкохол и пушене, задължително облекло за жените.
Но бунтовниците представиха и програма за обществено благоденствие, социални бонуси, служба за контрол на качеството на храните, безплатен градски транспорт и т.н. И всички тези инициативи се финансират изцяло от ИДИЛ, като трябва да се подчертае, че самата организация не разчита на външни източници на приходи – тя се самоиздържа.
Засега оперативната дейност на “Ислямска държава в Ирак и Леванта” дава видим резултат и има сериозни опасения, че групировката ще се насочи и към други държави в следващите месеци.
Бойци на организацията вече навлязоха в Йордания, където срещат силна обществена подкрепа. Опасността е реална, което личи и по реакцията на йорданската армия, която увеличи числеността на редиците си по границата с Ирак почти двойно в последните седмици.
ИДИЛ засилва влиянието си дори в Саудитска Арабия и Ливан, където вече се появиха множество надписи по стените в подкрепа на екстремистите. Широкоразпространен слух в Турция е, че активисти на движението се готвят за подривна дейност и там.
През 2013-та година ИДИЛ извърши над 10 хиляди атаки в Ирак, установи контрол върху големи части от Сирия и беше изключена от терористичната мрежа “Ал Кайда”, защото се превърна в прекалено влиятелна единица с доста силен глас.
В наши дни тази организация е новият авангард на джихадистите с впечатляващо военно присъствие и огромни финансови ресурси. Все повече доброволци (и то от Запада) се присъединяват към редиците на ИДИЛ.
След като си позволи да оспори върховенството на “Ал Кайда” и превзе без особени затруднения значителни територии в две суверенни държави, радикалното движение определено загатва, че мисли широкомащабно.
А това няма как да не е сериозен повод за притеснение не само за Сирия и Ирак, но и за целия свят.

Как Черна гора може да усложни и без това напрегнатите преговори за бюджета на ЕС
Shein разкрива в проектопроспекта си, че американските мита оказват натиск на печалбата
Формула 1 се връща в Малайзия заради войната в Близкия изток
Историята показва, че разпознаването на пазарните балони е почти невъзможно
Цените на какаото намаляват, но шоколадът ще остане скъп
Орчел от UniCredit вижда възможност за споразумение за поглъщането на Commerzbank
4 зодии привличат значително изобилие и късмет на 27 юли
Рецепта за шоколадова торта с огледална глазура
"Спартак" (Вн) спечели дербито срещу "Черно море" с 3:0
Малък самолет се вряза в жилище в Германия и уби двама души
Централна емисия
Големите рокади продължават! Пада още една глава в ЦСКА
Гръм от ЦСКА! Червените със спешна промяна на възлов пост в клуба
Локо Пд измъкна победата срещу Септември Сф
Илиан Илиев каза защо Черно море загуби от Спартак Вн
Спартак Вн триумфира в дерби №100 на Варна
Нова звезда на Милан вдигна сватба
Храни, които естествено подпомагат производството на прогестерон
Аихризон – нежният сукулент, който обича светлина
Таро карта за 27 юли, понеделник - Седмица чаши
Поверия и обичаи за църковния празник на 27 юли
Дневен хороскоп за 27 юли, понеделник
Седмичен хороскоп за 27 юли - 2 август 2026
Ранното излагане на захар се свърза с повишен риск от депресия и тревожност по-късно в живота
Младите донорски яйцеклетки не компенсират напълно стареенето на матката
Ухапвания от насекоми през лятото при децата
Екипи на РЗИ ще активират мобилното приложение „еЗдраве“ в цялата страна
Мицетом – хронична инфекция, която постепенно разрушава тъканите
Експерти подготвят обновено клинично ръководство за лечение на рак на черния дроб
Тежка катастрофа с три жертви, сред които и дете
Илиан Илиев: Опитахме всичко през второто полувреме
Гьоко Хаджиевски: Тактическата ни дисциплина беше от ключово значение за победата
Димитър Стоянов: Не очакваме атака от Иран срещу България
Спартак спечели с 3:0 дербито на Варна
Продължава издирването на Ивана от Дупница две години след изчезването й