Кошмарът на въздушните превозвачи и на международните служби за сигурност си има име и лице - Ибрахим ал Асири, известен още като Абу Салех, 32-годишен саудитец, главен бомбаджия на "Ал Кайда на Арабския полуостров", съобщава Франс прес.
В момента, в който Вашингтон обявява засилване на мерките за сигурност на някои летища в Европа и Близкия изток, обслужващи полети до САЩ, всички погледи се насочват към южната част на Йемен и провинциите, в които защитен от враждуващи с централната власт племена, Ибрахим ал Асири вече години наред успява да се спаси от ударите на американските безпилотни самолети, които на няколко пъти опитаха да го ликвидират.
"Спомнете си за октомври 2010 г.", казва криминологът Кристоф Ноден, експерт по въздушна сигурност. "Тогава Ал Асири беше направил бомби, чиито експлозиви бяха скрити в тонери на принтери и изпратени с товарни самолети за Чикаго. Те бяха минали през проверките и бяха открити само защото саудитските тайни служби бяха внедрили свой агент в Ал Кайда на Арабския полуостров, който им съобщи номера на полета, маршрута и дори номерата на пратките.
Едната беше прихваната още на тръгване, а другата при транзитното й преминаване през Лондон. Ако ги нямаше тези разузнавателни данни, пратките щяха да се взривят", казва експертът.
Ибрахим ал Асири, който е учил химия, отдавна е разработил експлозив на основата на пентаеритритол тетранитрат /ПЕТН/, който е почти невъзможно да бъде засечен. Неговите бомби са с химически детонатор и не съдържат нито един метален елемент. Затова могат да минат безпроблемно през почти всички проверки по летищата.
Именно ПЕТН се съдържаше във взривното устройство, скрито през август 2009 г. в бельото на по-малкия брат на Ал Асири - Абдула, който се взриви в момента, в който се приближаваше към принц Мохамед ибн Найеф, саудитския заместник-министър на вътрешните работи, отговарящ за борбата с тероризма. В този атентат загина само камикадзето, чието тяло пое основната сила на взрива.
ПЕТН имаше и във взривното устройство, което беше прикрепил към бедрото си младият нигериец Омар Фарук Абдулмуталаб, който не успя да го задейства с химически детонатор на 25 декември 2009 г. в американски самолет, приближаващ се към Детройт.
"Ал Асири е много опасен, понеже той никога не опитва да направи нещо по един и същи начин", казва Кристоф Ноден. "Той извлича поука от провалите си и опитва нови неща. Със само 100 грама ПЕТН човек не може да унищожи самолет, но може да бъде много опасен", посочва експертът.
По Ей Би Си Нюз директорът на ЦРУ Джон Бренан каза за бомбаджията, създал взривни устройства, които да се укриват в дрехите: "Това е много опасен човек, който има добра подготовка и голям опит. Трябва да го намерим и да го изправим пред съда колкото може по-скоро".
Според поверителен доклад на американските тайни служби, цитиран през 2012 г. от седмичника "Нюзуик", Абу Салех се опитал заедно със сирийски лекар да разработи метод за имплантиране в човешкото тяло на експлозиви, които да са напълно неоткриваеми.
Американски длъжностни лица, цитирани, без да бъдат назовани, в сряда във в. "Ню Йорк таймс", твърдят, че Ал Асири, който се спаси на косъм от няколко обстрела с безпилотни самолети и който поне веднъж вече е бил обявяван за мъртъв, е подготвил екип от последователи, готови да заемат мястото му в случай, че умре.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
„Лидл България“ търси диалог с държавата за повече местно производство и по-достъпни цени
Китай отне короната на САЩ при суперкомпютрите за пръв път от 2017 г.
С "духа от Анкъридж" е свършено и Москва вече не вижда САЩ като обективен медиатор
Разширяват канализацията на кв. "Горубляне" в София с инвестиция от 5 млн. евро
Лам от Standard Chartered очаква лека корекция на пазара в САЩ
Порой и градушка в Лом, улици се превърнаха в реки (+ВИДЕО)
Голяма промяна за рециклиране изправя хотели и ресторанти на тръни (ВИДЕО)
Убийство за 40 евро: Спор за дрога с фентанил в основата на трагедията на Лъвов мост?
Централна прогноза
Шишков: Пътната мрежа на България продължава да е карта на позора
НА ЖИВО: Левски – Етър ВТ 4:0 + ВИДЕО
Ас отново е при Левски
Гаджето на Нагелсман изнерви Бундестима + СНИМКИ
ФИФА отряза коментатор
Неочаквано разкритие! Ясен е фаворитът за нов треньор на Лудогорец
Ще гръмне ли бомбата? Цолов е пред дебют във Формурла 1
Нумерологична прогноза за юли 2026
Дневен хороскоп за 24 юни, сряда
„Сцената е моето лекарство“: Здрава Каменова за дебютния ѝ роман, театъра и живота
Арабски парфюми: богатството на ориенталската парфюмерия
Йога за правилна стойка – 10-минутна практика при проблеми с кръста
Практични идеи и трикове за скандинавски интериор
Има задържан за палежа в "Аспарухово"
Унгарска боркиня на ЦСКА загина в София
Спартак (Варна) привлече още един португалец
Най-нетърпеливите се регистрираха за маратона Галата – Варна
Осъдиха чужденец за обаждане, че в дискотека във Варна има бомба, след като не го пуснали
Хороскоп за 24 юни 2026
Астронавти ще ремонтират роботизираната ръка на МКС в открития космос
Космическият телескоп „Нанси Грейс Роман“ на НАСА вече е във Флорида
Китайски студенти разработват мисия до астероида Апофис
SpaceX подготвя мистериозна мисия с нова капсула за завръщане на Земята
Новият лунен и марсиански роувър на НАСА измина 26 км почти напълно самостоятелно
Ръкопис за крал Артур и Светия Граал отива на търг за 2 милиона долара