Продажбата на бира по време на Световно първенство по футбол не би трябвало да е труден бизнес. Графиците на Anheuser-Busch InBev са доста амбициозни – концернът планира да ползва спортното събитие в Бразилия като лост, за да насърчи продажбите на своите марки в десетки страни, пише Wall Street Journal.
Най-голямата пивоварна в света се надява, разбира се, Световното първенство да даде основен тласък за продажбите на бира през тази година. В дългосрочен план обаче голямото спортно събитие ще даде на AB InBev шанса да представи за първи път своите търговски марки пред стотици милиони нови клиенти. Защото AB InBev - с марки като Stella Artois, Beck's и Corona - е официален спонсор на Световното първенство по футбол, което с около 3 милиарда зрители по целия свят е сред най-гледаните телевизионни събития. Като спонсор групата има право да обвърже своите марки в областта на рекламата и маркетинга си със събитието.
При този Мондиал звездите са се подредили доста добре за AB InBev. Страната домакин Бразилия е вторият по големина пазар за пивоварната, там тя държи пазарен дял от почти 70 процента. А по собствени данни компанията има "значително присъствие" в 17 от 32-те страни, чиито отбори са се класирали за световното първенство. Сред тях и САЩ, най-големият пазар за AB InBev.
Всичко това прави Световното първенство важна част от стратегията на групата да се превърне в наистина глобален пивовар.
„Отсега се радваме за второто тримесечие", заяви през май главният изпълнителен директор Карлос Брито пред анализатори в конферентен разговор. Компанията се „е подготвяла за събитието четири години. Сега е времето да пожънем труда"
През първото тримесечие AB InBev предсказа, че Световната купа може да увеличи годишните продажби в Бразилия с 1-2 допълнителни процентни пункта. Компанията обаче не спомена нищо за очакваните глобални консолидирани продажби.
Първоначалните резултати изглеждат обещаващи. Бразилското правителство обяви през тази седмица, че производството на бира през юни е със 6 процента по-високо в сравнение с предходната година.
В САЩ проследяването на мачовете за Световната купа по телевизията бе много високо. Това подхранва надеждите, че и продажбите на групата в САЩ ще получат тласък. Напоследък те са в застой, а марката Budweiser загуби част от пазарния си дял. Поражението на отбора на САЩ в осминафиналите срещу Белгия и отстраняването му от турнира бе също така загуба и за AB InBev. Защото сега по-малко американци ще продължат да са пред екраните през следващите седмици, за да проследят мачовете с Budweiser или Stella Artois в ръка.Hidden Field
Американската пивоварна Anheuser-Busch бе спонсор на Световното първенство и преди придобиването ѝ от InBev Group през 2008 г., но не разполагаше с добра дистрибуторска мрежа, за да се възползва изцяло от спортното събитие, казва Крис Киперс, анализатор от Petercam в Брюксел.
По време на Световното първенство по футбол в Германия през 2006 г. например марките на Anheuser можеха да се купят само около футболните стадиони. Американската компания нямаше местна мрежа, с която да може да продава бирата си в по-голям мащаб. „Силата на продажбите прави голямата разлика", казва Киперс.
В Бразилия основната марка на групата е Brahma. В Белгия и Холандия, които също като Бразилия стигнаха до четвъртфиналите, най-известната нейна бира е Jupiler, а в Аржентина - Quilmes. В своите реклами пивоварната дори използва национални съперничества и излъчва например реклама, в която пиещ Quilmes аржентински фен предизвиква бразилски утраси, пиещи Skol. Фактът, че и двете марки са собственост на Ab InBev, е второстепенен.
Освен това компанията използва Световното първенство за насърчаване на Budweiser като глобална марка. Докато продажбите на марката отслабват в САЩ, пивоварната успява да продава бирата успешно като по-луксозна напитка извън Съединените щати. Продажбите в чужбина нарастват силно.
Бразилия е един от следващите големи целеви пазари за Budweiser. Ако размерът на пазара е показател за лоялността, то AB InBev би трябвало да стиска палци за бразилците с надеждата, че те ще стигнат до финала.
Още подобни новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Wall Street приключи със спадове първата сесия за декември
Кадър на деня за 1 декември
Проучване: Двама от трима германци са стресирани от мисълта за война
Канада ще се присъедини към отбранителния фонд на ЕС
Глобалните наводнения застрашават някои от най-големите мегаполиси
Може ли робот да влияе на емоциите на домашните любимци
Ситуацията в столицата се успокои – следите от напрежението са разчистени
Калин Стоянов: ПП-ДБ с хора около Радев внедриха групи от провокатори и подпалиха София
На днешния празник не оставяйте нищо на масата и не се оплаквайте
Времето днес: Слънчево с температури до 14° - интензивни валежи идват до дни
Хороскоп за всички зодии за 2 декември
Поверия и традиции на Света Варвара
Левскари дариха пари за лечението на Любо Пенев + СНИМКА
Фулъм - Манчестър Сити
Арда - Ботев Пловдив
Пистолета засече и си тръгна бързо от "Ю Кей Чемпиъншип"
Смъртни заплахи за пилот на Мерцедес
Спортът по телевизията днес, 2 декември
7 малки ритуала, които променят сивото ежедневие
Енергийна салата с риба тон и киноа
Нумерологична прогноза за 2 декември
Дневен хороскоп за 2 декември, вторник
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от „Нощна смяна във „Фреди“ 2“
Вълшебни карти разкриват какво да очакват зодиите през 2026
Радев: Насилието трябва да спре. Българите казаха "не" на тази власт
Напрежението ескалира пред централата на ДПС-Ново начало в София (СНИМКИ)
Оксфорд: Rage bait е дума на годината
Няма арестувани по време на протеста в столицата
Глобиха Черно море и Спартак
Хванаха за ден 36-ма шофьори с алкохол или наркотици
Китайски спътници се разкачиха след експеримент, продължил няколко месеца
Европа губи водни запаси: Къде е най-критично това?
Изгубен шедьовър на Рубенс, открит след 4 века, е продаден на търг за 2,3 млн. евро
Астероидът Бену: Възможно ли е животът да е дошъл на Земята от Космоса
Какво ни разкриват седем десетилетия търсене на извънземен живот
На Луната: Космонавт посочи къде хората трябва да строят своите селища