Шефът на дипломатическата служба на ЕС Федерика Могерини прикани днес руския президент Владимир Путин да промени коренно отношението си към околния свят и да стане по-склонен към сътрудничество, предаде БТА, като цитира Ройтерс.
Преди започващата тази вечер в Брюксел среща на върха на ЕС Могерини каза пред репортери, че лидерите от блока ще обсъждат конфликта в Украйна и отношенията с Русия.
"Президентът Путин и руското ръководство трябва да се замислят сериозно върху необходимостта да извършат радикална промяна в своето отношение към останалия свят и да преминат към по-кооперативен режим", заяви тя.
По думите й "светът никога не е бил толкова опасен и нестабилен, както е сега" и затова би било добре ако ЕС съумее да изгради "конструктивни отношения"за справянето с някои от кризите.
Федерика Могерини подчерта, че най-неотложна е задачата за намиране на изход от кризата в Украйна, предаде Ройтерс.
ТАСС цитира друго нейно изявление, че в близките дни може да се очаква разреждане на апрежението в Източна Украйна. Според Могерини ключово условие за това е спазването на Минските мирни
споразумения, вкл. и от страна на Русия.
Лидерите на страните от ЕС се събраха днес в Брюксел за среща на върха, на която ще търсят дългосрочна стратегия за отношенията с Русия, предаде Ройтерс.
Домакинът на форума Доналд Туск, новият председател на Европейския съвет, заяви, че за да бъде запазена стабилността по източните граници на блока, е необходима дискусия за бъдещето на тези отношения. "Ситуацията е наистина драматична и много динамична и разбира се изисква незабавни реакции", каза той пред репортери при пристигането си за срещата.
"Няма да намерим дългосрочно решение за Украйна без адекватна и принципна и същевременно твърда и отговорна стратегия към Русия", заяви Туск, който беше премиер на Полша и твърд поддръжник на Украйна в конфликта й с Русия.
"За мен е ясно, че в основата на тази стратегия трябва да е една модерна, стабилна и независима
Украйна", добави той.
Ройтерс отбелязва, че някои от бившите съветски сателити в Източна Европа, които са за твърд отпор срещу Москва, изразяват опасения, че страхът да не бъде провокиран Владимир Путин и безпокойството, че руската финансова криза може да се отрази зле на европейските икономики, може да накарат силните държави в ЕС да отслабят санкциите срещу Москва или да намалят политическата и икономическата подкрепа за властите в Киев.
Дипломати обаче твърдят, че лидерите от ЕС, които ще говорят за Русия и Украйна по време на вечерята си днес, не са на едно мнение нито за евентуалното облекчаване на санкциите, нито за тяхното засилване. Дипломати са на мнение също, че Доналд Туск може да изиграе по-активна роля за формиране на позицията на европейските ръководители по външнополитически въпроси, отколко неговият предшественик Херман ван Ромпой, склонен към търсенето на компромиси.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Цените на петрола, които виждате, не разкриват истинската история на пазара
Цената на дизела в Германия е само на крачка от последния си рекорд
AI генерираните текстове са навсякъде и се забелязват лесно – засега
Кадър на деня за 21 март
Американците остават все по-дълго в дома си
Норвегия: НАТО трябва да поддържа присъствието си по всички флангове
Ватман хлопнал вратите под носа на пътник: "Ще се научите да идвате навреме"
Отлични финанси за четири зодии през април
Рецепта за дубайски трюфели с шамфъстък
Защо комарите хапят някои хора повече от други
Четири жени са убити при украинска атака в руската Белгородска област
ЦСКА излиза да смачка бивш на Левски
Драма в Италия: Милан и Торино си набутаха 5 гола
Провал за Зографски, не успя да влезе в първите 30
ЦСКА и Левски бият с по 3:1
Илиан Илиев каза защо не успя да спъне Левски
Еуфория на "Герена": Хулио Веласкес със силни думи за Левски
Таро карта за 22 март, неделя
Дневен хороскоп за 22 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 23 – 29 март
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Любовен хороскоп за 23 – 29 март
Кметът на "Аспарухово" обсъди със съкварталците си премахването на дървета над ул. „Моряшка“
Седмичен хороскоп 23 - 29 март 2026
Стана ясен максималният размер на глобата, която Бербатов ще плати заради пистолета
Черно море загуби с 1:2 при гостуването си на Левски
Премахват 15 автомобила от улиците в кварталите "Младост" и "Трошево"
Иван Демерджиев е бил разпитван като свидетел по сигнал в Национална полиция
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона