Четирима водещи карикатуристи на "Шарли ебдо" са били убити при днешното нападение срещу редакцията на френския сатиричен седмичник в центъра на Париж, при което по последни данни са загинали общо 12 души, предадоха Франс прес и Асошиейтед прес, като се позоваха на говорителката на Парижката прокуратура.
Това са Шарб, Жан Кабю, Жорж Волински и Тинюс. Те са били идентифицирани на местопрестъплението от оцелял.
Кабю и Волински са сред създателите на друго известно сатирично издание - "Хара-кири", публикувано от 1960 до 1985 г., която се явява предшественик на "Шарли ебдо". Кабю е започнал да рисува политически карикатури още през 60-те години, по време на борбата на алжирския народ за независимост от Франция, отбелязва ТАСС.
Тинюс, автор на силно критични карикатури на тема радикалния ислямизъм, до деня на смъртта си е бил под полицейска охрана.
Сатиричният седмичник "Шарли ебдо" е с леви политически нагласи и прави язвителни коментари на световните дела, политиката и религиите чрез карикатури и мними репортажи, отбелязва АП.
Според свидетели терористите са били добре информирани за състава на редакционния съвет на седмичника и са знаели как изглеждат всички карикатуристи. Очевидци съобщиха, че нападателите са ги назовали по фамилии, преди да ги разстрелят, отбелязва ТАСС, позовавайки се на Франс прес.
Терористичният атентат е извършен в деня на седмичното заседание на редакционния съвет на "Шарли ебдо", което според полицейски източници сочи, че екстремистите внимателно са се подготвили и са знаели точното разписание на работата на изданието.
Те са знаели и новия адрес на "Шарли ебдо". Седмичникът неотдавна се премести в нова сграда в друг квартал на Париж. Сградата е била под полицейска охрана. Двамата полицаи на смяна са били застреляни от терористите. Нападателите са използвали автомати "Калашников" и пушки-помпи, отбелязва ТАСС.
Това е безпрецедентен за Франция атентат от най-малко 40 години, отбелязва АФП.
Нападателите са изоставили колата, с която са избягали от мястото на атаката. В ход е операция по тяхното издирване.
Шарб, чието истинско име е Стефан Шарбоние, от 2009 г. е бил и главен редактор на седмичника. Той е сред хората, които защитиха решението на "Шарли ебдо" да публикува карикатури на ислямския пророк Мохамед в края на 2011 и през 2012 г. "Мохамед за мен не е свещен. Не се сърдя на мюсюлманите, че не се смеят на карикатурите ни. Аз живея съгласно френските закони, не според закона на Корана", заяви той за АП през 2012 г.
"Шарли ебдо" е под натиск още от броя си с ислямския пророк Мохамед през ноември 2011 г., в който "кани" Мохамед да му е гост-редактор и публикува негова карикатура на корицата си.
Сградата на седмичника бе нападната със запалителна бомба, сайтът му стана жертва на кибератака, а Шарбоние бе под полицейска охрана. Офисите на седмичника бяха охранявани от полицията за борба с безредици след излизането на броя му от 2012 г. с нови карикатури на ислямския пророк Мохамед в обстановка на бурни реакции срещу антимюсюлмански филм. Тогава френското правителство защити правото на свобода на словото, същевременно упреквайки "Шарли ебдо", че разпалва напрежение.
Журналистите на "Шарли ебдо" в последните години редовно са били под денонощна полицейска охрана, а редакцията и през последните месеци многократно е получавала заплахи от екстремисти.
Днешното нападение идва в деня на излизането на новия роман на известния френски писател Мишел Уелбек. Политико-фантастичната творба със заглавие "Подчинение" описва избирането на първия президент мюсюлманин на Франция и засяга остро дискусионната тема за ислямизацията на френското общество.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Dow Jones отписа над 500 пункта след първото заседание на Фед под ръководството на Уорш
Кадър на деня за 17 юни
BYD засилва присъствието си в луксозния сегмент в Китай с по-достъпен SUV
Георги Захариев: SpaceX демократизира пазара, като ритейл инвеститорите купуват визията на Мъск
Кристин Лагард: Изкуственият интелект е огромен риск за финансовата стабилност
Сделката на Тръмп с Иран рискува да е по-слаба от договореното от Барак Обама
Рецепта за испанска салата с хамон
Отслабва ли се от цигарите? Митове и факти за никотина
Влак прегази 55-годишен мъж в Русе
Рецепта за суши с пилешко месо и краставица
Късна емисия
Защитник на ЦСКА се похвали със сватба + СНИМКИ
В Локо София минаха медицински прегледи
НА ЖИВО: Англия – Хърватия 2:2, Кейн с дубъл, Батурина и Муса точни за "шахматистите"
Шок за Роналдо и Португалия! ДР Конго вкара първия си гол и взе първа точка
Много тежък жребий за ЦСКА в Лига Европа!
Новите собственици на Левски: Освен нов стадион клубът се нуждае от още четири ключови промени
Дневен хороскоп за 18 юни, четвъртък
Психолози: съжалението може да е най-полезната емоция след 40
5 градинарски трика за повече краставици
Италианска Peperonata с чушки
Трудностите приключват за 3 зодии след 18 юни
DARA танцува Bangaranga с Джокович и дъщеря му Тара
Евростат: България с най-висока инфлация в еврозоната през май
Дара, Джокович и дъщеря му танцуват Bangaranga (ВИДЕО)
31 пияни или дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
19-годишна дрифтърка отнесе 1500 евро глоба (ВИДЕО)
Разбиха поредната наркооранжерия край Варна (СНИМКИ)
Наградиха варненски ученици, осмелили се да се включат в предизвикателството „Да сърфираме безопасно и по правилата“
Китай ще изстреля първия си сателит за наблюдение на космически отпадъци
Извънземните вероятно съществуват: 3 причини, за да не ни посещават
Луната скрива Венера днес: Къде ще видят явлението на живо
Мисията на сондата MAVEN на НАСА приключи след 11 години
Две почти непокътнати римски статуи са открити в Израел
Северна Америка разполага с редкоземни елементи за десетилетия напред