Чрез посредници и частни фирми българско оръжие се изнася съвсем легално, за да попадне в ръцете на опозицията в Сирия, която се бори срещу режима на Башар Асад. Малко по-нататък по веригата то стига до "Ислямска държава", заяви пред bTV експертът по тероризъм Славчо Велков.
Ройтерс вече излезе с информация, че американците, които пострадаха при взрива на полигона край село Анево, са тествали оръжия за сирийската опозиция. Агенцията се позовава на източник от американската армия. Но българските власти мълчаха по въпроса какво всъщност са правели американските граждани на полигона.
Според Велков опозиция в Сирия срещу "Ислямска държава" няма. "Опозицията в Сирия е разнородна, воюва главно срещу правителството на Башар Асад. Тези над 100 въоръжени групи в Сирия воюват както между си, така и срещи ИД. Често са побеждавани от нея. Някои се предават, други се вливат в нея. Българските оръжия не са предназначени за ИД. Те се изнасят от частни фирми. Печалбата от тази легална търговия не отива в държавата. Тези фирми, които изнасят оръжие за конфликтните райони, го изнасят чрез фирми посредници", обясни експертът.
"Светът продължава да проспива ИД и нейния възход. Тя в момента е организацията, която преначертава границите на Близкия Изток и ако продължаваме да не се съобразяваме, че е фактор за влияние в близкоизточната политика, в последствие ще стане фактор и в глобалната политика", смята Велков.
По думите му случилото се на полигона в Анево е било мероприятие от закрит характер: "Нищо тайно не се е случило, експертите са дошли да се убедят във възможностите на тези боеприпаси с огледа да бъдат закупени. Изнася се главно за Ирак, Сирия, Либия, Йемен, Афганистан, сега потокът главно е към Сирия". Според експерта става въпрос за американски фирми, които обслужват интересите на големи разузнавателни централи.
Велков отбеляза, че за инцидента в Анево е ставало въпрос за тестване на боеприпаси с вероятно преминал срок на годност. Експертът каза още, че е почти убеден, че е имало нарушаване на правилата за безопасност – струпване на много хора на мястото и липса на медицински екип.

Здравното министерство подготвя нови правила за хосписите и палиативните грижи
Дефлацията на рисковата премия при петрола определя търговията на световните стокови борси
Сливането на SpaceX и Tesla ще направи Илон Мъск император
Израел и "Хизбула" са се съгласили с поредно споразумение за прекратяване на огъня
Испанците вече харчат половината си заплата за наем на жилище
Бюджет, отбрана, индустрия - приоритетите пред Ирландия като председател на Съвета на ЕС
15 жени, които промениха визуалната култура: Проф. Любомир Стойков за модните икони
Земетресение с магнитуд 4,2 по Рихтер разлюля Гърция
Експерт разкри правилната формула за хранене и тренировки (ВИДЕО)
Германските фенове ревнаха за цените на бирата на Мондиала
Нагелсман предупреди: Кот д'Ивоар ще бъде далеч по-сериозен тест за Германия
Бразилия трепери за Рафиня
Емилио Ларас впечатли испанските медии след назначението си в академията на Левски
Почетино след класирането на САЩ: Отборът трябва да свикне да побеждава
Проверка на Gol.bg: Какво казва УЕФА? Могат ли да извадят Левски от Европа заради Божков
5 любопитни ритуала за 21 юни, когато настъпва астрономическото лято
3 слънчеви десерта за 21 юни – ден на лятното слънцестоене
Комедийният феномен Sooshi Mango разсмя до сълзи българската публика
Любовен хороскоп за 22 - 28 юни
Мазна и загоряла фурна? Този трик със сода и оцет прави чудеса
Дневен хороскоп за 20 юни, събота
Хороскоп за 21 юни 2026
Продължава да има недостиг на спасители по плажовете ни
Илин Димитров: Летният туристически сезон се забави
Очакват се температурни рекорди в цяла Европа
Два инцидента с туристи са станали в Банско
Подготвят служителите в УМБАЛ "Св. Марина" във Варна за кризисни ситуации
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни
Европейските космически оператори се споразумяха за нови правила за безопасност в орбита