Вероятно в неделя ще бъде взето политическо решение да се предоставят мостови средства на Гърция, а след това да се изготви споразумението, което трайно ще уреди въпроса с дълга, обяви пред телевизия Bulgaria On Air Кирил Григоров от Българската агенция за кредитен рейтинг.
По повод информациите в световните медии, че гръцките банки могат да останат без парични средства до два дни, той каза, че вече няма време за трайно уреждане на дълга, затова в момента се говори за мостовото финансиране.
Според него може да се наложи ЕЦБ да окаже спешна ликвидна подкрепа на гръцките банки. Поне 7 млрд. евро ще бъдат необходими на страната до края на месеца, допълни той.
"Целият ЕС ще плати цената на гръцката криза, а най-тежките моменти в Гърция тепърва предстоят", заяви на свой ред Стоил Моллов, преподавател по европейско право в СУ.
Той припомни, че механизъм за напускане на ЕС има, но не и за напускане на еврозоната.
Кирил Григоров смята, че е реалистично да се постигне споразумение. Може би най-трудно е в момента европейските лидери да преодолеят недоверието към Гърция. Въпросът е дали ще бъдат отпуснати пари пак срещу обещания, коментира експертът.
Стоил Моллов пък очаква да има напредък в преговорите заради сигналите, които идват от Еврокомисията.
На въпрос може ли гръцката икономика да изплува от дълговото блато, Григоров заяви, че бързо трябва да се предприемат мерки, които да преструктурират приходите и разходите в гръцкия бюджет, за да започне изплащането на дълга. Това трябва да стане по начин, по който да продължи да работи гръцката икономика. Той очаква да се стигне до редуциране на дълга на страната.
ЕС обаче очаква реални реформи. Тогава ще започне разговорът за намаляване на дълга, уточни Григоров.
"Сметката ще бъде платена от европейските данъкоплатци, включително и от нас", каза той. Според него и гърците, и ЕС ще направят отстъпки и ще се стигне до някакво споразумение, но Гърция години наред ще изплаща задълженията си.
Вижте повече във видеото на Bulgaria On Air.
Гледайте още новини от "България" в bgonair.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Dow Jones отписа над 500 пункта след първото заседание на Фед под ръководството на Уорш
Кадър на деня за 17 юни
BYD засилва присъствието си в луксозния сегмент в Китай с по-достъпен SUV
Георги Захариев: SpaceX демократизира пазара, като ритейл инвеститорите купуват визията на Мъск
Кристин Лагард: Изкуственият интелект е огромен риск за финансовата стабилност
Сделката на Тръмп с Иран рискува да е по-слаба от договореното от Барак Обама
Забраниха за 90 дни движението на МПС-та край Рилските езера
Започва отначало делото за смъртта на Филип, прегазен на пешеходна пътека в София
Украйна ще изолира Крим с масирани атаки с дронове: "За руснаците започва Ад"
Традиции и народни поверия за църковния празник на 18 юни
Времето днес, 18 юни: Валежи, гръмотевици и температури до 29 градуса
Колумбия пречупи дебютанта Узбекистан
Левски трябва да извърши чудеса от героизъм, за да отпадне от Борац
Чехия - Южна Африка
Гана удари Панама в 95-ата минута
Роберто Мартинес защити Роналдо след слабия мач
Спипаха защитник на Юнайтед с нова мацка + СНИМКИ
Нумерологична прогноза за 18 юни
5 идеи за спорт с приятелки
Хапвайте диня за здраво сърце и баланс на кръвната захар
Дневен хороскоп за 18 юни, четвъртък
Психолози: съжалението може да е най-полезната емоция след 40
5 градинарски трика за повече краставици
Евростат: България с най-висока инфлация в еврозоната през май
Дара, Джокович и дъщеря му танцуват Bangaranga (ВИДЕО)
31 пияни или дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
19-годишна дрифтърка отнесе 1500 евро глоба (ВИДЕО)
Разбиха поредната наркооранжерия край Варна (СНИМКИ)
Наградиха варненски ученици, осмелили се да се включат в предизвикателството „Да сърфираме безопасно и по правилата“
Мисията BepiColombo навлиза във финалната си фаза по пътя към Меркурий
Китай ще изстреля първия си сателит за наблюдение на космически отпадъци
Извънземните вероятно съществуват: 3 причини, за да не ни посещават
Луната скрива Венера днес: Къде ще видят явлението на живо
Мисията на сондата MAVEN на НАСА приключи след 11 години
Две почти непокътнати римски статуи са открити в Израел