Русия предложила преди повече от три години възможността за оттегляне на сирийския президент Башар Асад като част от мирно споразумение, пише британският в. "Гардиън", като се позовава на високопоставен преговарящ, участвал в тайни дискусии по онова време.
Западните сили обаче не се възползвали от възможността, каза бившият финландски президент и Нобелов лауреат за мир Марти Артисаари. Откакто през 2012 г. било направено предложението, сирийският конфликт е отнел живота на десетки хиляди хора и е принудил милиони да напуснат родните си места, причинявайки най-тежката бежанска криза в света от Втората световна война, отбелязва изданието в ексклузивен материал.
Ахтисаари преговарял с представители на петте постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН през февруари 2012 г. По думите му при тези обсъждания руският постоянен представител в световната организация Виталий Чуркин изложил план от три точки, включващ предложение Асад да предаде властта в определен момент след започването на мирни преговори между режима и опозицията.
Но САЩ, Великобритания и Франция били толкова убедени, че Асад е на път да падне от власт, че пренебрегнали предложението. "Това беше една възможност, която беше пропусната през 2012 г.", каза в интервю Ахтисаари.
"Най-интригуваща беше срещата ми с Виталий Чуркин, защото познавам този човек", заяви бившият финландски президент по повод преговорите, които е водил с представителите на постоянните членове на Съвета за сигурност на ООН.
"Той каза три неща: първо, не бива да даваме оръжия на опозицията; второ, незабавно би трябвало да направим така, че да има диалог между опозицията и Асад; трето, би трябвало да намерим елегантен начин за оттегляне на Асад", разказа Ахтисаари.
Той заяви, че предал посланието на американските, британските и френските представители в ООН, но каза: "Нищо не се случи, защото мисля, че всички те (както много други) бяха убедени, че Асад ще бъде свален от власт до няколко седмици, така че няма нужда да се прави каквото и да било".
/БТА/

S&P 500 започва юни с нов рекорд благодарение на технологичния сектор
Великобритания има най-много данъци от епохата на Наполеоновите войни
Кадър на деня за 1 юни
Финансист: Европейският съюз използва „остена“ за фискално недисциплинираните държави
Износът на американски суров петрол достигна рекорд през май, България е сред купувачите
А. Кадиев: С уникалния си дизайн българските дървени играчки имат път към европейските пазари
Рецепта за нахут със зеленчуци и таханов сос
Дълбока любов за 3 зодии на 2 юни 2026 г.
Йотова: Ботев би искал държава на смели хора без лъжливи идеали
Рецепта за пърленка с чубрица и масло
Късна емисия
Спортът по телевизията днес, 2 юни
В Мерцедес още не знаят защо Ръсел отпадна в Канада
Мачовете по телевизията днес, 2 юни
Изабел Гулар
От Черна гора казаха как успяха да ни треснат с 1:0
Бивш на Левски разочарован от загубата
Спомен за Христо Ботев с негови вечни цитати
Таро карта за 2 юни, вторник
5 златни правила за боядисана коса, които вероятно нарушавате
Здравословен кекс с банан и кисело мляко
5 добавки, които повишават женското либидо след 40
Дневен хороскоп за 2 юни, вторник
Как младите хора променят автомобилния пазар?
Рекорд: 108-годишна жена поднови шофьорската си книжка (ВИДЕО)
Обновяват материално-техническата база на Домашния социален патронаж във Варна
Момче с тротинетка блъсна жена в центъра на София
Запознаха ученици от Нови пазар с „Магията на българския фолклор“
Какво се случва с ядрото на най-големия спътник на Юпитер?
Разкриха подробности за тайния проект Starfall на SpaceX
Откриха „Розетския камък“ за разшифроване на мистериозни сигнали от дълбокия космос
В Тайван откриха най-дългия в света мост с един пилон
Китайски стартъп разработва най-мощната електрическа ракета в света
Сателитни данни разкриха експлозия на метеор над Кейп Код