Почти 80 процента от обявените от Русия мишени на нейните въздушни удари в Сирия са в територии, които не са под контрола на "Ислямска държава" /ИД/, показва анализ на данните на руското министерство на отбраната, направен от Ройтерс.
Повечето удари според този анализ са по райони под контрола на други групировки, борещи се срещу сирийския президент Башар Асад, които включват издънки на Ал Кайда, но също така и опозиционни групи, подкрепяни от САЩ и техните съюзници.
Обявените от военното министерство цели, атакувани от руските ВВС, както и интернет архив от руски военни карти, сочат, че от началото на въздушните удари, наредени от президента Владимир Путин преди три седмици, са поразени 64 обекта. Максимум 15 от тях са в райони, държани от "Ислямска държава", сочи проучване на локациите на противостоящите си групировки, извършено от Института за изследване на войната, пише Джек Стъбс от Ройтерс.
"Ако погледнете картата, лесно ще се убедите, че те бият не по "Ислямска държава", а по други опозиционни групи", каза Александър Голц, московски коментатор по военните въпроси и заместник-главен редактор на вестник "Ежедневний журнал".
Данните подкрепят твърденията на Вашингтон и на неговите съюзници от НАТО, че интервенцията на Москва в Сирия - най-голямото разполагане на руски сили зад граница след краха на Съветския съюз, има за цел да засили позициите на Асад, който долетя в Москва във вторник, за да благодари на Путин за подкрепата.
Други възможни мотиви за Москва вероятно са запазването на стратегически опорен пункт в Близкия изток и демонстрация на претенциите й да бъде глобална военна сила във време, когато отношенията й със Запада са на най-ниското си постсъветско равнище заради кризата в Украйна. Руски официални представители отхвърлиха тези обвинения и многократно посочиха, че тяхна мишена е "Ислямска държава" наред с други групировки, обявени от тях за ислямски терористи. Начинът, по който се извършват въздушните удари обаче, показва друга картина.
Руските ВВС са извършили над 780 бойни полета срещу почти 800 цели в Сирия от 30 септември досега. Съвсем неотдавна, в понеделник, руските самолети поразиха цели на шест места, никое от което не е в райони, държани от "Ислямска държава", сочи анализът на Ройтерс. "Главната цел на тези въздушни удари е да се подкрепи наземната офанзива на сирийската армия", каза Голц. От руското министерство на отбраната не можа да бъде получен коментар.
Данни на Централното командване на САЩ сочат, че между 30 септември и 19 октомври оглавяваната от САЩ коалиция е извършила 84 въздушни удари срещу "Ислямска държава" в 13 локации в Сирия. За разлика от руската кампания ударите на коалицията са били концентрирани в северните и източните райони на Сирия, в които "Ислямска държава" контролира обширни части от страната.
Според високопоставен западен дипломат в Ню Йорк 85 на сто от руските въздушни удари са били насочени срещу групи, несвързани с "Ислямска държава".
Анализът на Ройтерс включва само специфични локации, посочени от руското министерство на отбраната като цели на въздушните удари в Сирия. Общо 4 локации не са били открити на картите, включително на руската военна документация. Три от тях са посочени от руското военно министерство като намиращи се в западните провинции Латакия и Идлиб, което означава, че те не са на териториите на "Ислямска държава".
Четвъртата локация, Кфайсир, е в северната провинция Алепо на територия, оспорвана между "Ислямска държава", опозиционните бунтовници и сирийската армия.
Русия нанесе удари и по опорни пунктове на "Ислямска държава" в Рака и Дейр аз Зор, където според руското военно министерство са били унищожени командни центрове, лагери за обучение и фабрики за муниции.
Подкрепяни от руските ВВС, сирийските правителствени сили започнаха офанзиви срещу бунтовниците в провинциите Хомс, Хама, Латакия, Идлиб и Алепо.
Според Сирийския център за човешки права досега от руските бомби са загинали 370 души за три седмици, като една трета от тях са цивилни.
/БТА/

Петролът леко поскъпва въпреки оптимизма около евентуално споразумение между САЩ и Иран*
Всички големи рафинерии в Цетрална Русия са ударени от украински дронове
Nvidia увери скептичните инвеститори, че изкуственият интелект е готов за масово навлизане
Как Apple създава хитови продукти от дефектни чипове
Светът очаква визията на новия председател на Фед относно независимостта му
Очакванията за скорошен край на войната в Иран окрилиха Wall Street
Иво Христов: Очакваме Дара в МС, тепърва ще се решава кой ще е домакин на "Евровизия"
Питка със сирене за трапезата на Спасовден
Румен Радев освобождава шефа на БАБХ?
Пеевски: Провалени политици от ДБ фабрикуват лъжи - сезирам прокуратурата
Ясно е бъдещето на автора на шампионския гол за Левски
Левски готви двоен трансферен удар
Пропуска ли Мондиала? Неймар пак се счупи
Топ трансфер! Левски отмъква звезда на Лудогорец без пари
Гръцкия Чудак пак ще гледа Везенков в Атина
Шампионската селекция започна! ЦСКА с първи бомбастичен трансфер
„Ехо в смъртта“ от Нора Робъртс
5 топ прически с минимална поддръжка
Програмата на Театър „София“ за месец юни
Нумерологична прогноза за 21 май
7 трика, които да ви превърнат от служител в лидер
3 бързи рецепти за сладкиши без захар
Виц на деня - 21 май
Мачовете по ТВ днес (21 май)
Без ток във Варна на 21 май 2026
Времето във Варна на 21 май 2026
Честваме празника Възнесение Господне
Астън Вила спечели Лига Европа
Гледайте на живо: SpaceX изстрелва новата си мегаракета Starship V3 на 21 май
Откриха нов вид „усмихнат“ паяк в Хималаите
Разгадана е мистерията около произхода на вулкана Етна
Гърбат кит постави абсолютен рекорд с епично пътешествие до Австралия
Разкриха тайните на Великата китайска стена: Намериха скрити артефакти
„Джеймс Уеб“ предизвиква науката: Вселената може да е два пъти по-стара