Европейската комисия е получила няколко жалби за спирането на доставките за "Овергаз" от руската "Газпром", потвърди неин говорител.
"Можем да потвърдим получаването на писма и ще разгледаме въпросите, повдигнати в тях", заяви говорител на комисаря за конкуренцията Маргрете Вестагер.
От офиса ѝ обаче отказа да разкрият съдържанието на оплакванията, както и подателите им, но дадоха да се разбере, че поне едно от тях е от "Овергаз".Според базирания в Брюксел сайт "Еюактив" става дума за две писма от шефа на "Овергаз" Сашо Дончев, изпратени на 2 и на 30 декември, в които той предупреждава, че монополното положение на "Газпром" на българския пазар представлява сериозна и необратима опасност за конкурентоспособността и нарушава европейското право.
Сайтът цитира писмо, в което се твърди, че "прекъсването на доставките от "Газпром Експорт" дори за кратък период, може да доведе до изчезването на "Овергаз" – единственият останал играч в България“.
"Еюактив" цитира Дончев да предполага, че съвпадението в интересите на "Газпром" и Българския енергиен холдинг е политически мотивирано и цели възобновяването на проекта "Южен поток" предвид настоящото напрежение между Русия и Турция.
Все още е рано да се каже дали Еврокомисията ще започне разследване за нарушаване на европейското законодателство в областта на конкуренцията, тъй като тя първо трябва да прецени основателността на изложените в сигналите факти, коментира източник от Европейската комисия.
Той обаче уточни, че случаят ще се разглежда отделно от започналото през април разследване срещу "Газпром" за доминиращо положение в доставките на синьо гориво в 8 страни от Централна и Източна Европа, сред които и България.
Това разследване се развива и след като изслуша през декември аргументите на руската компания, сега Европейската комисия ѝ е изпратила възражение, което е част от процедурата, съобщи говорителят на комисар Вестагер.
"Газпром" се е възползвала на 15 декември от правото си на устно изслушване пред Еврокомисията и пред националните власти на засегнатите държави, в добавка към писмените отговори, изпратени в Брюксел, добави той.
Засега от Еврокомисията не се ангажират със срок за приключване на разследването срещу руската компания.
"Антимонополните разследвания зависят от ред фактори като сложност на случая, сътрудничество от страна на разследваните и др.", каза говорителят, без да коментира конкретните обстоятелства в случая.
Европейската комисия започна разследване срещу "Газпром" на 22 април 2015 г. по подозрения, че компанията възпрепятства конкуренцията на пазарите на доставка на газ в България, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша и Словакия и че „прилага цялостна стратегия на злоупотреба в тези пазари на доставка на газ“.
По-конкретно Брюксел смята, че "Газпром" налага териториални ограничения за забрани за износ и клаузи, налагащи закупеният газ да се използва на конкретна територия, което води до изкуствено повишаване на цените.
Специално за България, Естония, Латвия, Литва и Полша се подозира, че руската компания води несправедлива ценова политика. България и Полша са страните, в които се разследва и дали "Газпром" не използва своето господстващо пазарно положение "за получаване на несвързани ангажименти от търговците на едро по отношение на инфраструктура за пренос на газ".
Така например, доставките на газ са били поставени в зависимост от инвестиции в проект за газопровод, подкрепян от "Газпром", или от съгласието "Газпром" да засили своя контрол върху даден газопровод".
Според предварителните констатации на Комисията тези практики представляват злоупотреба с господстващото пазарно положение на "Газпром", което е забранено по член 102 от Договора за функционирането на Европейския съюз.

Как се справя комуникационният бранш в условията на „перфектна буря“ от кризи?
Великденски и коледни добавки да се изплащат всяка година, одобри комисия в НС
Удължителният закон за бюджета мина на второ четене в комисия
Лавината от дронове от Украйна до Иран засилва интреса към лазерите за отбрана
Американският долар отново е на върха, но може би не за дълго
Bentley съкращава работни места заради по-слаби продажби в Китай и митата от САЩ
Централна прогноза
Д-р Атанас Атанасов е новият директор "Медицински надзор"
С опасност за живота е жената, намушкана от убиеца на 11-годишната Никол в Бургас
Йотова: Слава Рачева даде глас не само на героите си, тя се превърна в гласа на детството на поколения българи
Безпрецедентна акция: Доброволци спасиха овце край Кърджали (ВИДЕО)
Жените, които носят късмет в живота ни, според астрологията
Ето кога ще обявят кой е Футболист №1 на България
Страхотна новина за ЦСКА, готви се нещо уникално + ВИДЕО
Отива ли в Реал Мадрид? Родри обяви дали напуска Ман Сити
Резултатът 3:0 за Лудогорец срещу ЦСКА не е реален + ВИДЕО
Лудогорец с новина за Игор Тиаго
Има ли къртица в Челси?
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Сила без фитнес зала: как да развиете мускулна маса
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
6 зодии, на които ще им върви в работата през 2026
4 прически, които ще са хит през пролет 2026
Билколечение за начинаещи: Урсел Бюринг с ценни съвети за домашната аптечка
Климатичните промени може би удължават леко дните ни
Утре облаците се завръщат
Тошко Йорданов води листата на ИТН във Варна
Спартак пусна билетите за сблъсъка с Лудогорец във Варна
Около 700 кораба, в чиито екипажи има и български моряци, са блокирани в Персийския залив
Постоянен арест за 29-годишен варненец, обвинен в продажба на марихуана
Екипажът на „Тянгун“ излезе в открития космос: Монтираха защитни панели
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат
Предлагат нов метод за търсене на живот на екзопланети: Какъв е той
Учени определиха масата на междузвездната комета 3I/ATLAS
Британски астрономи алармират за заплаха от мегапроекти в околоземна орбита