През годините бразилският Конгрес е бил арена на редица странни случки. През 1963-та година сенатор насочва пистолет към свой дългогодишен враг, но убива друг сенатор погрешка. През 1998-ма година ключов проектозакон не е приет, защото конгресмен обърква копчето на уреда за гласуване.
Но това, което се случи в Долната камара преди седмица, определено е сред най-странните събития в историята, отбелязва сп. “Икономист”. 511 конгресмени, един по един заставаха пред микрофон и обявяваха вота си за импийчмънта на президента Дилма Русеф.
Някои бяха загърнати с бразилски знамена, сякаш са на футболен мач. Един изстреля конфети, докато беше на трибуната. Мнозина използваха възможността, за да защитят каузата на родните си градове, на религията си, дори на домашните любимци и застрахователите.
Резултатът от гласуването беше 367 срещу 137 в подкрепа на импийчмънта.
Макар и забавно за страничните наблюдатели, случващото се по върховете на властта едва ли е толкова смешно за бразилския народ. Страната е в най-лошата рецесия от 30-те години на 20-ти век насам. Очакванията са БВП да се свие с цели 9% само за 2 години. Инфлацията и безработицата прехвърлят 10-те процента.
Провалът не е само на Дилма Русеф. Цялата политическа класа предаде бразилските граждани с микса от нехайство и корупция. Управниците няма да си върнат доверието и уважението на хората, нито ще поведат страната към изход от кризата, ако не се приложи тотално прочистване по всички етажи на властта, настояват от “Икономист”.
Вотът миналата неделя не е краят на управлението на Русеф, но сдаването на президентския пост не е далеч. И едва ли някой ще тъжи.
В първия й мандат от 2011-та до 2014-та година страната се срина икономически, въпреки огромния потенциал, с който разполага. Нейната Партия на работниците се оказа в епицентъра на колосалния корупционен скандал с държавната петролна компания "Петробас". Русеф не е обвинена лично, но пък се опита да защити от съдебно преследване предшественика си на президентския пост Луиз Инасио Лула да Силва.
Силно притеснително обаче е, че тези, които работят за отстраняването на Дилма Русеф, са по-лоши в много отношения.
Ако Сенатът също гласува за импийчмънт и процес срещу държавния глава, Русеф ще трябва да се оттегли от длъжност поне за 180 дни. Вицепрезидентът Мишел Темер ще поема управлението. Той има реномето на политик, който може да се справи с икономическите предизвикателства и знае как да работи с бизнеса.
Но неговата Партия на бразилското демократично движение е не по-малко компрометирана. Един от лидерите на движението Едуардо Куня беше подведен под съдебна отговорност за взимане на подкупи по схемата "Петробас". Куня обаче продължава да изпълнява функциите си на председател на Конгреса и по време на гласуването за импийчмънт на Русеф получи немалко обиди от конгресмените, които го наричаха "гангстер" и "крадец" от трибуната.
Общо 21 представители на различни партии са обект на разследване във връзка с корупционния скандал. Общо 60 на сто от конгресмените са с обвинения за различна престъпна дейност.
Всички тези данни дават да се разбере, че бразилската политика е в нещо повече от криза, тя на практика е в будна кома.
Обвинението срещу Русеф е в опит за манипулиране на данни за размера на бюджетния дефицит. В сравнение с всичко останало, това изглежда като нищожно злодеяние и неслучайно в 10-секундните си речи по-малко от дузина конгресмени споменаха за евентуалното прегрешение на президента.
В редица държави подобен крах на властта неизбежно ще предизвика граждански брожения, дори преврат. Бразилците обаче демонстрират завидно спокойствие и дават време на политиците да се осъзнаят, да започнат отново да работят за хората.
Истината е, че разкритията по скандала "Петробас", доведоха до обвинения и съдебно преследване на могъщи фигури от властта, които до скоро имаха статут на недосегаеми. В Бразилия се обособява нова, образована средна класа, която няма да допусне своеволия на политиците за сметка на данъкоплатците.
Може би най-доброто решение би било провеждането на извънредни избори. Ново начало с нов президент, който има подкрепата на народа. Президент, който да започне радикални промени. Гласоподавателите заслужават шанса да се отърват от проядения от корупция Конгрес, да подменят старата управляваща класа със свежи лица.
Свикването на предсрочни избори обаче е свързано с поправка в конституцията, която трябва да се гласува от самия Конгрес. Подобно доброволно сдаване на властта едва ли ще се случи. Но избори рано или късно избори ще има и тогава компрометираните конгресмени няма как да избягат от раздаването на народно правосъдие.

Спадът на петролните цени осигури възходящ завършек на сесията за щатските индекси
ЕС разширява достъпа до данни за ДДС, за да засили борбата с трансграничните измами
Макрон номинира Еманюел Мулен за ръководител на Френската централна банка
Belayer: Към момента има 2 дадени лиценза и около 20 отказа по MiCA
Кадър на деня за 5 май
Лъчезар Богданов: В краткосрочен план е неизбежна промяната на тавана на дълга
Рецепта от тефтера на баба: Кекс с орехи
Най-добрите съпрузи според зодията
"Локо" (София) измъкна точка срещу "Ботев" (Враца) в голово шоу
Късна емисия
Пезешкиан: Иран е готов за преговори със САЩ и отхвърля обвиненията за атаки срещу ОЕА
Мачовете по телевизията днес, 6 май
Нов бой по Байерн? Лучо надъхва ПСЖ с... Рафаел Надал
Олимпиакос лесно се справи с Монако и отново е на Файнъл Фор
Байерн Мюнхен - ПСЖ
Арсенал е на финал в ШЛ след 20 години, артилеристите матираха Атлетико М
Бившата на Бартра пак мачка чаршафите с ръгбист + СНИМКИ
Таро карта за 6 май, сряда
Високопротеинов и диетичен десерт с котидж
Противовъзпалителни храни за хормонален баланс (+Рецепти)
Рецепти за Гергьовден
Театър „София“ обявява кастинг за актриса за предстояща постановка
Дневен хороскоп за 6 май, сряда
Бюджетът и съдебната реформа основни теми на консултациите при Йотова
Няма достатъчно военни лекари за мисии зад граница
Александър Бубиа: Ударът върху хората с цените е огромен
Проф. Михаил Константинов: Учуди ме отсъствието на лидера на ПБ на консултациите при президента
България привлича чужденци със сигурност и качество на живот
"Възраждане" потресени от думите на Гълъб Донев за нов дълг
Пещерата Шове: Уникални праисторически рисунки, запазени в продължение на хилядолетия
Ново поколение Т-клетъчна терапия постига 45% пълна ремисия при рак на кръвта
Компанията AltoVolo извърши първи полет с прототип на въздушно такси
Метеорният поток Ета-Аквариди достига своя пик: Защо е специален
Астрономи откриха необичайна звезда, която напуска Млечния път със скорост от 523 км/с
НАСА подготвя космическия телескоп „Роман“ за изстрелване – ще изследва Вселената