Грандиозен парад бе организиран в Пхенян, с който бе отбелязан краят на конгреса на Корейската трудова партия, затвърдил начело на страната Ким Чен Ун, съобщиха информационните агенции.
Младият лидер участва лично в многохилядната демонстрация на централния площад "Ким Ир Сен". Той бе избран за председател на КТП на завършилия конгрес. Преди това оглавяваше партията с титлата първи секретар. До него на трибуната за почетните гости бяха видни партийни и държавни лидери и отрупани с ордени и медали висши военни.
Ким Чен Ун изглеждаше в добро настроение, усмихваше се, махаше с ръка към участниците в демонстрацията, които превърнаха огромния площад в море от рози, развявайки букети с цветя към наследника на партийната династия Ким, управляваща сталинистката държава от 70 години.
Пред участниците слово произнесе председателят на президиума на Върховното народно събрание Ким Ин Нам. Той призова армията и народа "последователно да претворят в дела решенията на историческия конгрес" и "още по-тясно да се сплотят около любимия ръководител Ким Чен Ун".
Пред почетната трибуна преминаха стройни колони от манифестиращи - облечени в национални костюми севернокорейки с букети с ярки цветя в ръце и мъже в бели дрехи. Със специална платформа по площада преминаха и гигантски статуи на дядото и бащата на лидера - Ким Ир Сен и Ким Чен Ир.
Четиридневният конгрес на КТП завърши вчера и беше първият след 1980 г., когато Ким Чен Ун дори не е бил роден. Участвалите в него над 3400 делегати одобриха ядрената и икономическата му политика и издигнаха предпочитани от него кандидати на висши постове.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
БАКБ направи промени в Управителния съвет
Кабинетът предлага таван от 20% за увеличението на таксите за платено обучение във ВУЗ
България остава втора по ръст на обемите в търговията на дребно през май
Светът преодоля изненадващо добре шока от затварянето на Ормузкия проток
Bulgaria ON AIR ще излъчи премиерно документалната поредица „ДЕКАЛОГ’2025 – 10 срещи с твои съвременници“
Израел сам доказа, че не е непобедим
Силно начало на XX Международен лагер по бойни изкуства с над 1600 участници от 49 държави
Румен Петков и Митрофанова обсъдиха съвместни чествания на исторически годишнини с Русия
АПИ с важна информация за шофьорите, които пътуват към Гърция
Земята е ударена от най-силната магнитна буря за 2026 г.
Гбамен го направи за първи път с ЦСКА + ВИДЕО
Паоло Малдини става шеф на националния на Италия
Челси подписва с 18-годишно крило, Байерн и Ювентус го искат
Борац – Левски: Кога, къде и по коя телевизия да гледаме мача?
Силно начало на XX Международен лагер по бойни изкуства с над 1600 участници от 49 държави
Амаранта Ханк
Как да рестартирате дома си за един ден
Любовен хороскоп за 6 – 12 юли
„Вътрешен вик“ от Янка Трачук
Bulgaria ON AIR ще излъчи документалната поредица „ДЕКАЛОГ’2025 – 10 срещи с твои съвременници“
Как ще носим красивия аксесоар бандана през 2026 (+Снимки)
„Рупите: Последното пророчество на Баба Ванга“ тръгва по кината на петък 13
Учениците се връщат в обновените стаи на ОУ "Св. св. Кирил и Методий" във Варна
От утре започва изплащането на осъвременените пенсии
Силно начало на XX Международен лагер по бойни изкуства с над 1600 участници от 49 държави
Бившият началник на кадастъра във Варна ще съди двама регионални министри
Bulgaria ON AIR ще излъчи премиерно документалната поредица „ДЕКАЛОГ’2025 – 10 срещи с твои съвременници“
Румен Радев ще се срещне в Анкара с Реджеп Ердоган
Към Луната и Марс: Технологиите и откритията, които ще променят света в следващите 25 години
Най-високите тропически дървета в света имат сложна защита срещу суша
Китайската сонда „Тянуън-2“ достигна астероид на 1 млрд. км от Земята
Загадъчна цивилизация е владяла Андите преди инките
Книгата, която обясни Вселената: „Математически начала на натуралната философия“
Уловиха „шепота“ на всички звездни експлозии във Вселената