След дни Партията на трудещите се на бразилския президент Дилма Русеф може да бъде свалена от власт от Сената на страната, но Русеф продължи борбата, както може да се очаква от човек, който в миналото е бил марксистки партизанин, пише британският в. "Гардиън", коментирайки процеса за импийчмънт.
Самата Русеф сравни процедурата с военните трибунали, които са я изпратили в затвора, и продължава да твърди, че е жертва на държавен преврат.
Противниците на бразилския президент обаче използваха явяването й пред Сената, за да повторят твърденията си, че процесът срещу нея съответства на Конституцията и цели да се определи дали тя е злоупотребила с властта си, посочва британското издание.
Проточилият се политически процес парализира правителството, засенчи подготовката на олимпийските игри и подкопа усилията за борба срещу рецесията на най-голямата икономика в Латинска Америка, отбелязва в. "Гардиън".
Много бразилци са уморени от дрязгите в столицата, но историците вероятно ще разглеждат вчерашното заседание на Сената като ключов момент в свалянето на Партията на трудещите се от власт, въпреки че тя не е губила избори от 2002 г., подчертава британският вестник.
Русеф може да няма шансове да се възстанови, но тя използва речта си, за да подложи на остра критика някои от участниците в свалянето й, пише в. "Гардиън". Тя обвини бившият председател на долната камара на парламента Едуардо Каня в изнудване и изпълняващия длъжността президент Мишел Темер - че е откраднал поста й, избягвайки преките избори, посочва британското издание. Но дори съюзници на Русеф смятат, че тя няма особени шансове да избегне импийчмънта, отбелязва вестникът, цитирайки сенатор Ото Аленкар от Социалдемократическата партия.
Русеф възприе нарочно войнствен тон, избягвайки техническите подробности по обвинението си, пише френският в. "Монд". Почти театралното й поведение имаше за цел по-скоро да се погрижи за биографията й, призовавайки общественото мнение за свидетел, отколкото да промени резултата, пише френското издание.
Импийчмънтът слага край на модела на една остаряла левица, отбелязва в. "Монд", въпреки че обвиненията в държавен преврат и нарушаване на демократичните правила карат част от сенаторите да изпитват неудобство. Цитираният от изданието сенатор Кристовам Буарке от Демократическата работническа партия обаче заявява, че е разочарован от левицата, която според него е станала арогантна и отказва да признае грешките си. Според Буарке импийчмънтът на Дилма Русеф ще сложи край не само на нейното управление, но и на модела на остарялата левица, която отказва да се обнови, пише в. "Монд".
/БТА/

Биткойнът стигна нов 11-седмичен връх благодарение на удълженото примирие
Борислав Сарафов се оттегля от поста главен прокурор
Ирена Младенова: Иновациите имат ключова роля за оцеляването на бизнесите
Китайската централна банка инжектира още средства в банковата система
Инфлацията във Великобритания скача до 3,3% заради ефектите от войната в Иран
Колко близо сме до икономии на горивата заради конфликта в Близкия изток
Астрологът Мира Кунева: Кармата на Радев е вързана със съдбата на България
Прокурорската колегия към ВСС прие оставката на Сарафов (СНИМКИ)
A1 дава повече свобода при пътуване извън ЕС с новия план Unlimited Ultra
ВСС прие оставката на Сарафов, предлагат Ваня Стефанова за и.ф. главен прокурор
42 вида лекарства от Индия иззеха на Летище "Васил Левски" в София
Григор Димитров се изповяда: Минавам през много тежък етап!
Левскари ли са? Петиция срещу феновете на ЦСКА
Уникален! Карлос Насар стана №1 в Европа!
Левски с първи трансфер за лятото: Нападател се завръща на "Герена"
Ще остане ли Реал Мадрид с три калъфки този сезон?
Всички резултати от НХЛ
Когато родителите ви остаряват – 5 начина да изградите здрави граници без вина
Спрете да изхвърляте дрехи – умни решения за удължаване на живота им
Женски хороскоп за май 2026
Нискокалорична италианска паста от тиквички на спирали
Нумерологична прогноза за 22 април
7 признака, че някой около вас е токсичен
Автокино се завръща във Варна на 11 и 12 май
Борислав Сарафов се отказва да е и. ф. главен прокурор
Преместват загражденията на ул. „Роза“ след сигнали на граждани
Закопчаха двама от Варненско заради пликчета с метамфетамин
Бъдещето на туризма у нас е застрашено: Има сериозна криза на пазара на труда
Ето къде няма вода във Варна днес
Най-загадъчният вулкан на планетата изхвърля злато за хиляди долари всеки ден
Драматичната мисия на „Союз-10“: Първото скачване с орбитална станция
Уникално откритие: Фрагмент от „Илиада“ намерен в египетска мумия
Учени на НАСА откриха два вида гъбички, способни да оцелеят при полет до Марс
Новите скафандри за мисията „Артемис III“ може да се забавят до 2030 г.
Хора на прага на смъртта: Сънища с починали близки носят утеха и намаляват страха