Информацията за закриване в Москва на училището, в което учат децата на служители на дипломатическите представителства на САЩ, Великобритания и Канада, не отговарят на действителността. Това написа говорителят на руското външно министерство Мария Захарова във Facebook.
"Американски официални лица анонимно са "брифирали" своите медии за това, че като ответна мярка Русия е затворила американското училище в Москва. Това е лъжа. Вижда се, че Белият дом е напълно обезумял и е започнал да измисля санкции срещу собствените си деца", посочи Захарова.
Тя помоли журналистите да не пишат: "Москва опроверга.... или Москва няма да..... "Напишете както си е: Телевизия CNN и други западни медии отново с позоваване на американски официални източници разпространиха недостоверна информация". Обикновено молят Дядо Коледа да им донесе нещо. През тази година аз ще помоля още някого да отнесе", добави Захарова, цитирана от Лента.ру.
На 29 декември CNN съобщи, че във връзка с антируските санкции на Вашингтон властите на Русия взели решение да затворят англо-американското училище в Москва, където учат децата на дипломати от САЩ, Великобритания и Канада.
Англо-американското училище в столичния район Покровское-Стрешнево е създадено през 1949 г. Там учат децата на англоезични дипломати и бизнесмени, по последни данни близо 1200 момичета и момчета.
Закрива се и ведомственият почивен дом за служители от американската дипломатическа мисия в горския масив Серебряний Бор, популярна сред московчани паркова зона, допълва Си Ен Ен.
По-рано администрацията на Барак Обама в САЩ обяви нови мерки срещу Русия в отговор на предполагаемите руски хакерски атаки, включващи намеса в американските президентски избори, както и в отговор на предполагаем тормоз над американски дипломати в Москва. Държавният департамент обяви за персона нон грата 35 "служители на руското разузнаване", които в рамките на 72 часа трябва да напуснат САЩ.
Освен това ще бъдат затворени два руски обекта в щатите Ню Йорк и Мериленд, използвани според Вашингтон за събиране на разузнавателна информация. Най-вероятно става дума за т. нар. дипломатически вили, които се използват за почивка, празнични приеми и културни прояви.

БПГА: България не получава нито руски горива, нито руски петрол
Самотните възрастни японци са оставили рекордно наследство на държавата
Electrocharge и Petrol изграждат 200 зарядни станции за електромобили
Най-голямата компания за сладолед в света дебютира на борсата в Амстердам
Тристранният съвет не успя да стигне до единодушие по проектобюджета на НЗОК
Анализатор: „Лъвският пай“ тази година отива при Alphabet, Nvidia и Google
Грипът настъпва: Увеличават се случаите на Ковид-19
Мъж откри брат си пребит до смърт в двора на къща в Перник
"Няма да има плаж, риба, туристи": Рибари от Ахтопол са притеснени от авариралия кораб
Осми декември с кауза: Студенти в Свищов помагат на деца с увреждания
Земетресение от 5,1 по Рихтер удари Анталия
Неймар разкри какво търси в Сантос
Левски е "30 от 30" срещу "Последната седморка"
"Содом и Гомор" в Реал след пердаха от Селта
ЦСКА 1948 е по-силен от Лудогорец и Реал Мадрид
Пирин дава акциите на общината
Спалети обясни защо Юве беше "пътник" срещу Наполи
Маникюри за късмет през новата 2026 година (+Снимки)
Задължителни ястия за Света Анна
Поверия за света Анна на 9 декември
Меркурий преминава в Стрелец на 11 декември – време е за разширяване на хоризонтите
Ето кой печели в играта за „Нощна смяна във „Фреди“ 2“
Росен Петров с още 90 истории от българското минало в новата си книга
Силно земетресение в Турция
Варненски полицаи с трето място на турнир по стрелба
Убийство потресе Перник
2 години и 8 месеца затвор за варненка, държала три вида наркотици
ВМС прие тържествено новия патрулен кораб "Храбри" във Варна
SpaceX ще построи две стартови площадки за Starship на Кейп Канаверал
На 9-10 декември се очакват силни магнитни бури
Суперкомпютри създават най-пълния модел на акреция на черни дупки
Януарска „Витлеемска звезда“: Три планети в уникален парад около Слънцето
Почистването на орбитални отломки може да се превърне в печеливш бизнес
Съоснователят на Neuralink стартира проект, който може да промени човешката еволюция