"На президентските избори в Русия ще бъде задействан корпоративният ресурс, пише в заглавие в. "Комерсант". Бизнесът ще получи роля в президентската кампания, подчертава изданието. Според източници, близки до администрацията на президента, неофициалният предизизборен щаб на Владимир Путин ще заработи още през март, една година преди вота.
Според политолози за президентската кампания ще бъдат мобилизирани всички ресурси, включително държавните корпорации и бизнес структури като "Газпром" и "Роснефт". Те определено ще могат да се справят със задачата да бъде повишена избирателната активност, смята политологът Екатерина Курбангалеева.
От гледна точка на електоралния мениджмънт държавните корпорации представляват дисциплинирана, многобройна и разклонена мрежа (и база данни за избиратели), която не изисква допълнителни финансови ресурси, напомня тя. Държавните корпоративни структури са непрозрачни за външен одит и по-трудно може да бъдат изобличени, че използват административен ресурс, отколкото например местните власти, изтъква аналитикът Михаил Виноградов. Привличането на корпорациите е най-добрият ход за решаване на проблема с избирателната активност, допълва политологът Леонид Давидов.
С оглед на президентския вот Кремъл започва месечен мониторинг на ключовите икономически отрасли, за да открои събития, способни да повлияят на избирателните нагласи по места, пише в. "Ведомости". В центъра на вниманието са големите предприятия от металургията, автомобилната промишленост, петролногазовата промишленост. Ресорните министерства ще се отчитат пред кабинета.
Кремъл трябва да знае за позитивните събития, за да насрочва според тях някакви посещения, а за негативните - за да изглади ситуацията, докато е време, обяснява служител в една от наблюдаваните компании. Новият мониторинг се вписва в поредицата анализи, вече провеждани от властта в Русия - проучват се доклади на тайните служби, социологически анкети, справки от министерствата, публикации в местни медии и в социалните мрежи, отбелязва политологът Абас Галямов.
В Русия е създадено движение за промени в изборното законодателство. Новото обществено сдружение "Изборните закони - за избирателите" се оглавява от Аркадий Любарев, BBC Би Би Си. Още през март на базата на Комитета за граждански инициативи на бившия финансов министър Алексей Кудрин ще започне подготовка на предложения за законови поправки, които ще бъдат изпратени на председателката на ЦИК Ела Памфилова.
Ще бъде предложено например връщане на графата "против всички" в избирателните бюлетини, сваляне на бариерата на 3 процента, облекчаване на някои изборни процедури. С оглед многопартийността в Русия най-интересна е идеята за връщане на предизборните коалиции в процеса. Не се знае обаче кои предложения ще бъдат чути от властите, пише "Независимая газета".
Всъщност либералните експерти не очакват никакви пробиви от днешната власт в Русия. Изгубени са вече надеждите, свързани с идването в ЦИК на Памфилова - известна правозащитничка, твърди наблюдателят Николай Миронов. Според него руските изборни закони няма да се променят съществено и за президентските избори през 2024 г., ако ситуацията в страната не стане критична и не подтикне властта към известна либерализация.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Добивът на петрол в ОПЕК нараства през юни с увеличаването на потоците през Ормуз
Тръмп: Уорш ще се изправи пред „малко враждебен“ Управителен съвет на Фед
Европа иска да върне баланса в търговията с Пекин, но не спира да купува китайски климатици
Стоил Цицелков: Политиката във Венецуела ще има все по-голяма роля в етапа на възстановяване
Липсата на горива в Русия бави доставките на храни, опашки за бензин се виждат от космоса
SOFIX се повиши в петък, но на седмична база реализира спад
Бактериално откритие проправя път към по-ефективни лекарства срещу рак
3 заболявания, които изчезват през лятото
Късна емисия
Откриха тялото на едно от издирваните деца в река Струма
Измама за 400 000 евро в Гърция: Лекари източвали здравната каса
Спортът по телевизията днес, 4 юли
Мачовете по телевизията днес, 4 юли
След Джейлън Браун Филаделфия се цели и в Краля
Египет оцеля след дузпи срещу Австралия
Местят Мексико - Англия заради гръмотевична буря
Янев се извини за Кюстендилеца и обеща други като Сенси в ЦСКА
Таро карта за 4 юли, събота
Дневен хороскоп за 4 юли, събота
Критични дни през юли за всяка зодия
13 маникюра в екзотични цветове за лято 2026 (Снимки)
Д-р Бранимир Кирилов и кампанията „Лекувай се в България“: Кауза, която защитава пациентите
Какво означава, ако често виждате 11:11?
EС ще ограничава скоростта по пътищата със сателити от Космоса
Богата културна програма през лятото в библиотеката в Нови пазар
Как да се справим с летните жеги в автомобила?
Вицепремиер събра 273 предложения за административни мерки в полза на индустрията и на хората
Апелативният съдия Магдалена Недева приключи професионалния си път
Работата на бюро увеличават риска от рак
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“
Нова мистериозна „врата“ на Марс: Curiosity засне интригуващ обект в кратера Гейл