САЩ обмислят да разположат временно батарея на противоракетната система "Пейтриът" в балтийските страни за ученията на НАТО, които ще се състоят това лято, заявиха американски представители във Вилнюс, цитирани от Ройтерс и Франс прес.
Разполагането на системата за противовъздушна отбрана ще бъде извършено в рамките на многонационалните учения, уточниха снощи представителите на Пентагона.
От своя страна Русия е планирала да извърши през септември големи военни учения в Беларус и анклава Калининград, разположен между Литва и Полша. Руските учения "Запад" ще бъдат повод за представянето на нова техника и модернизация на вече разположени системи, посочиха източниците, цитирани от АФП.
Миналата година Москва разположи в Калининград ракетни комплекси "Искандер", които могат да пренасят ядрени бойни глави, с което притесни съседните държави, членки на НАТО.
Американският министър на отбраната Джим Матис е на посещение в Литва, за да се срещне с войници от многонационалния батальон.
"Всяко струпване на руски бойни сили в регион, където те знаят - и ние знаем - че не са заплашени от нищо, което правим в Литва или в други демократични страни, всяко подобна концентрация на сили е просто дестабилизираща", заяви Матис на съвместна пресконференция с президентката на Литва Далия Грибаускайте. Той отказа да съобщи дали Вилнюс е поискал ракетите да бъдат разположени за постоянно.
"Ще вземем решения, като се консултираме с правителството на Литва", заяви той. "Всички знаят, че това не са средства за нападение", добави министърът.
Зенитно-ракетните комплекси "Пейтриът" са предназначени да прехващат тактически балистични ракети, крилати ракети и самолети.
Посещението на Матис в Литва е първото му в Източна Европа, откакто оглави Пентагона. Срещата му с президентката Грибаускайте, която открито критикува руския си колега Владимир Путин, може да се смята за непряко послание към Кремъл, отбелязва АФП.
Балтийските страни се опасяват от повторение на руската анексия на украинския полуостров Крим през 2014 г. и се притесняват от липсата си на противовъздушна отбрана, отбелязва Ройтерс. Страните от региона обмислят закупуването на допълнителна военна техника.
"Имаме нужда от всички необходими мерки за отбрана и възпиране и точно това ще решим заедно", заяви на пресконференцията президентката Грибаускайте, цитирана от Ройтерс.
Москва отрича да има каквито и да било планове да заплашва НАТО и заявява, че воденият от САЩ Алианс излага на заплаха стабилността в Източна Европа, припомня Ройтерс.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Радослав Манолов: Войната в Близкия изток повишава интереса към инвестиции в земеделска земя у нас
Украйна твърди, че държи под огневи контрол военната логистика около Донецк
Войната в Иран счупи ценовия компас на петрола
S&P 500 и Nasdaq с нови рекорди благодарение на надеждите за мир в Близкия изток
Инвеститорите предупреждават Mercedes за риск в плана за възстановяване в Китай
Ръководството на "Елхим Искра" е приело план за преструктуриране на дейността
Три китайски зодии с голям късмет на 18 април
"Тренд": 5 партии влизат в парламента, "Прогресивна България" води с 33,2%
Огромен проблем на "Армията": Селекцията на ЦСКА е блокирана!
Още един играч напуска Левски
Тежко решение на "Герена": Левски се отказва от нападател
Левандовски говори за бъдещето си в Барса
Критики за Вини Жуниор: Мозъкът му не може да бъде трениран
Мегатрансфер: Световен гранд поиска перла на ЦСКА
3 зодии с финансови успехи в седмицата от 20 до 26 април 2026
Нумерологична прогноза за 17 април
Шоколадова италианска торта
Таро карта за 17 април, петък
Дневен хороскоп за 17 април, петък
Задължителни ястия за Томина неделя на 19 април
Светли петък е, честваме и паметта на свещеномъченик Симеон Персийски
Започва доставката на машините за гласуване в населените места у нас
10-дневното примирие между Израел и Ливан влезе в сила
Неочакваната варненска следа в историята на "Титаник"
"Мяра": Общественото напрежение в българското общество остава високо
Нападат автомобили на улица във Варна
НАСА и Voyager Technologies сключиха договор за нова частна мисия до МКС
Китай стартира масово производство на летящи автомобили (видео)
Астероид с размерите на три футболни игрища ще прелети край Земята през 2029 г.
След 400 години: Откриха точния адрес на изгубения лондонски дом на Шекспир
Трогателно писмо на 10-годишно момиче до НАСА развълнува света: Отнася се до Плутон
Астронавт от „Артемида 2“ наруши протокола на НАСА, за да спаси талисмана на мисията