Швейцарското правителството в Берн обяви, че от 1 юни 2017 въвежда трудови ограничения за граждани на България и Румъния. Конкретно става дума за следното: Швейцария налага ограничаване на издаваните разрешителни за работа за хора от двете страни за период от 12 месеца, като мярката се отнася само до разрешителните от категория "Б", които важат за 5 години, без да се засяга категория "L", отнасяща се до краткосрочните разрешителни за една година.
На 1 юни 2016 Швейцария премахна всички ограничения на трудовия пазар за българите и румънците. Тогава обаче Берн обяви и следното условие: "Ако имиграцията от Румъния и България превиши с 10% средната стойност от предходната година, на 1 юни 2017 или най-късно на 1 юни 2018 Берн може да въведе нови ограничения за пазара на труда."
В момента в Швейцария живеят близо 14 400 румънци и около 8 100 българи. А от статистическите данни става ясно, че през 2016 миграцията от двете страни е нараснала двойно в сравнение с 2015, пише "Дойче веле".
Затова през следващите 12 месеца Берн ще ограничи издаваните дългосрочни разрешителни за работа до 996 броя общо за двете страни. Както става ясно от съобщение на правителството, в Швейцария живеят твърде много сезонни работници от двете страни. А те доста често са безработни.
"Нойе Цюрхер Цайтунг" (НЦЦ) обаче отбелязва, че българите и румънците много лесно могат да заобиколят нововъведените ограничения. Новото решение ще доведе просто до разместване на пластовете: краткосрочните разрешителни за работа ще се увеличат за сметка на дългосрочните разрешителни, коментира вестникът и посочва, че опитът с други източноевропейски страни от ЕС вече го е доказал.
"Правителството преди време вече задейства предпазната клауза при осемте източноевропейски страни, присъединили се към ЕС през 2004. Тя обаче беше на практика обезсмислена, тъй като работниците от тези страни започнаха да кандидатстват за краткосрочни разрешителни за работа вместо за дългосрочни", пише изданието и добавя: "Факт е, че броят на краткосрочните разрешителни тогава силно нарасна.
"Българите не се редят на опашка за Швейцария"
В статията се посочва още, че правителството в Берн се е поучило от грешката си и при споразумението с Хърватия е издействало включването на по-строга предпазна клауза.
"В случая с България и Румъния обаче вече беше твърде късно за въвеждането на по-строги правила", заключава НЦЦ.
В интервю за швейцарския сайт 20min.ch българската посланичка в Швейцария Меглена Плугчиева заявява, че въвеждането на ограничителната клауза не бива да се драматизира излишно и подчертава:
"От България няма засилен миграционен натиск. Българите не се редят на опашка, за да заминат за Швейцария. България отбелязва икономически прираст от 3,2%, а безработицата намалява. България е фактор за стабилност в региона."
Във форумите на швейцарските онлайн-издания са публикувани и различни читателски отзиви.
В blick.ch читател пише, силно иронично: "Безработните швейцарци сигурно вече подскачат от радост, че ще могат да работят по нивите и да прибират реколтата вместо българите и румънците. Да не говорим за работодателите, които просто изгарят от нетърпение да назначат своите висококвалифицирани сънародници на работа и то за двойно по-високи заплати. А може би работодателите ще оставят реколтата просто да изгние, защото никой вече няма да е в състояние да заплаща за труда на нивата ..."
В същия форум друг юзър пише: "Тези мерки са абсолютно безсмислени. Най-много чужденци в момента пристигат не от ЕС, а от страни извън него - по линия на събирането на разделени семейства. А хората от България и Румъния идват в Швейцария, за да работят. За разлика от други, които директно се лепват за социалните служби".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Руснаците теглят средствата си от банките, опасявайки се, че Кремъл търси пари за войната
Застоят в преговорите между САЩ и Иран тласка цената на петрола нагоре за четвърти ден*
Може ли да производителите на сладолед да се окажат критична инфраструктура за ЕС?
AI гигантите ще спечелят 1 трлн. долара тази година, но и това може да не им стигне
Растящата доходност по държавните облигации помрачи търговията на Wall Street
Кадър на деня за 18 август
Големият пожар край Дупница остави огнеборците на крак цяла нощ
Сатурн връща стари задължения и отговорности: 6 зодии са изправени пред изпитание
Хулио Веласкес отказал няколко оферти от чужбина заради Левски
Вуцов пред трансфер в Англия. Левски му постави цена от 3 млн. евро
Пълна промяна: Капитанът на ЦСКА е аут
Ясно е коя телевизия ще излъчва мачовете между ЦСКА и ОФИ
Христо Янев не се шегува, би шута на още един от ЦСКА
Това го може само Левски! „Синята“ публика е Шампионска лига
Как се носи риза с дънки? Деним и логомания – перфектната комбинация за уикенда
Астрология на пламъците близнаци: Космическите идеи зад духовните връзки
Нумерологична прогноза за 19 август
Един артикул, 10 визии: Как една дреха може да промени целия ви стил
Протеинова купа с риба тон и краставица
Таро карта за 19 август, сряда - Осмица мечове
Антиоксидант според нуждите: персонален подход към дълголетието
Синдром на Кулен-де Врис – когато липсва едно функциониращо копие на гена KANSL1
Може ли ходенето пеша да замени кардиото?
Салмонелоза – как да се грижим за детето?
Започват номинациите за „Лекар на годината 2026“
Стартират безплатни групи за психологическа подкрепа за хора с редки болести
Заради загинал пешеходец: Пренасочват движението по „Хемус“ между Шумен и Нови пазар
На 19 август 1960 г. СССР изстрелва космически апарат с кучета Белка и Стрелка
Дронове дебнат за опасни гонки по пътищата във Варненско
Топ 3 на най-позитивните зодии – те винаги носят усмивка и добро настроение
Виц на деня - 19 август
Ето къде няма да има ток днес във Варна