Китайски учени вярват, че ново лекарство може да сложи край на пандемията "без ваксина", информира АФП.
Китайска лаборатория към Пекинския университет разработва лекарство против коронавируса. Предполага се, че то ще съкрати периода на възстановяване на заболелите с коронавирус и дори ще осигури краткосрочен имунитет срещу заразата.
Директорът на иновационен център за геномика към университета коментира пред осведомителната агенция, че лекарството е успешно е преминало тестовете върху животни. Експертът поясни, че когато инжектират неутрализиращи антитела в инфектирани мишки, след пет дни вирусният товар е намален с 2500%, а това означава, че потенциалното лекарство има терапевтичен ефект.
Лекарството съдържа неутрализирани антитела, които са произведени от човешката имунна систима, за да може по този начин да попречи на вируса да заразява клетки, които китайските учени са изолирали от кръвта на 60 възстановили се пациенти.
В неделя е публикувано проучване на екипа в научния журнал Cell, което показва, че използването на антитела предоставя "потенциално" лечение на заболяването, както и че съкращава периода на възстановяване.
Очаква се лекарството да е готово по-късно тази година, когато се предполага, че потенциална втора вълна на заразяване ще се появи. Планирано е да се направят изпитания в Австралия и други държави.
Китай вече има пет потенциални ваксини против коронавирус, които са тествани върху хора. Световната здравна организация предупреждава, че разработването на ваксина може да отнеме 12-18 месеца.
Учени потвърдиха, че съществуват потенциални ползи от кръвна плазма от възстановили се пациенти, които са създали антитела срещу коронавируса, позволяващи на организма да се защити от атака. В Китай над 700 пациенти са подложени на плазмена терапия. Властите смятат, че тя има "много добри терапевтични ефекти".

Президентът на Build Europe: Фиксираните цени създават несигурност за строителния сектор в България
Българската индустрия е зависима от горивата и затова уязвима от ценови шокове
OpenAI придобива стартъпа Astral, разширявайки услугите си в програмирането
Шведската инвестиционна компания Pophouse купи правата върху творчеството на Тина Търнър
САЩ може да освободят от санкции иранския петрол, натоварен на танкери
Червената вълна застига Wall Street и през новата търговска сесия*
Кампанията за изборите тръгва с остри сблъсъци между партии и институции
Китайската седмица на модата - стил и вдъхновение (СНИМКИ)
Равносметката: Ключовите моменти от 51-ия парламент (ВИДЕО)
47-годишен мъж нападна лекар пред болницата в Кюстендил
Бурята "Тереза" удари Канарските острови с проливни дъждове и силен вятър
Кло Фери
Англичанин би шута на световния шампион по снукър в Китай
Боецът Ники Йоргов: Страхът не е враг, не е слабост! Той е изпитание и сила!
Левски получи двоен стимул в битката с Лудогорец за титлата
Челси уволнява мениджъра си?
Ще маха ли мудния и калпав VAR? УЕФА взе решение!
Билки, полезни за сърцето: как действат
Дневен хороскоп за 20 март, петък
Катерина Иванова: Основният симптом при жените с ендометриоза, е изключително болезнена менструация
Вкусна рецепта с риба за Благовещение
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
Време е за приказки!
36 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Гюров пред Рюте: България остава твърдо ангажирана с НАТО и колективната отбрана
Изследват всички новородени българчета за още тежки редки заболявания
53-годишна варненка влиза в затвора за държане на цигари без бандерол
Изграждат квантово-комуникационно трасе между България и Румъния
Френската гимназия във Варна празнува рожден ден
Статичното електричество: Нови изследвания помагат за разгадаване на мистерията
Мистериозна огнена сфера в небето над САЩ предизвика паника
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“
Агонията на кометата C/2025 K1 ATLAS се превърна в неочакван подарък за науката
Астронавтът от Starliner Бъч Уилмор разказа за преживения ужас в орбита