Опозиционният беларуски политик Светлана Тихановская заяви днес, че предполагаемото отвличане в Минск на опозиционния лидер Мария Колесникова изглежда е опит да се саботира работата на опозиционния Координационен съвет и да се сплашат неговите членове, предаде Ройтерс.
Неизвестни лица са задържали тази сутрин в центъра на Минск Колесникова, натикали са я в черен микробус и са я откарали в неизвестна посока, съобщи беларуският опозиционен портал tut.by, позовавайки се на очевидци. С нея няма телефонна връзка. Министерството на вътрешните работи на Беларус заяви, че няма нищо общо с изчезването на Колесникова, съобщи Асошиейтед прес.
Координационният съвет на опозицията настоя за незабавно освобождаване на четирима свои членове - Мария Колесникова, Лилия Власова, Антон Родненков и Иван Кравцов, както и гаранции, че в родината си могат напусналите страната опозиционери Олга Ковалкова, Павел Латушко и Светлана Тихановская, предаде ТАСС. Позицията на съвета бе публикувана в неговия канал на приложението Телеграм. Днес от съвета бе съобщено, че е изгубена връзката и с Кравцов, и с Родненков. Власова бе задържана на 31 август., предава БТА.
Латушко, който е в ръководството на съвета, заяви пред ТАСС, че въпреки засилването на натиска от страна на властите, съветът ще продължи да работи и да търси начини за излизане от политическата криза. Заради промяната в обстановката - опитите на властите да деморализират съвета и да дезорганизират работата му, е било решено да се промени регламентът му, за да могат членовете на Президиума на съвета да участват в работата му от чужбина, каза Латушко. Той заяви, че е напуснал Беларус, защото му е бил поставен ултиматум от властите - или напуска страната, или го подвеждат под наказателна отговорност. Въпреки това изрази надежда, че скоро ще се върне в страната.
Латушко напусна Беларус на 2 септември и придружен от полския посланик пристигна в Полша, за да участва в икономическа конференция. После политикът замина за Литва.
Европейската комисия изрази безпокойство от съобщенията за арести на политически активисти в Беларус, предаде ДПА. Говорителят на комисията Петер Стано заяви, че ЕС знае за съобщенията за отвличане на члена на ръководството на беларуската опозиция Мария Колесникова и на други политически активисти.
"В Беларус сме свидетели на продължаващи репресии на властите над цивилното население. Ние сме дълбоко обезпокоени от продължаващите репресии и сплашването на населението с необясними, много често произволни арести, с арести, които са политически мотивирани. Това е недопустимо", каза Стано.
Властите на Беларус трябва да престанат да сплашват гражданите си и да нарушават международните си задължения, заяви шефът на дипломацията на ЕС Жозеп Борел, цитиран от ТАСС. "Произволите арести и отвличания на хора са недопустими, включително днешните действия срещу Андрей Егоров, Ирина Сухи и Мария Колесникова", заяви Борел.
Според правозащитния център "Вясна" сред задържаните на вчерашния антиправителствен протест в Минск 194 души са членът на Координационния съвет на опозицията Андрей Егоров и ръководителката на общественото екологично обединение "Екодом" Ирина Сухи.
Според беларуските медии Мария Колесникова е била отведена тази сутрин в Минск в микробус от неизвестни лица.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 отбеляза най-силния си ден от май насам с надеждата за край на войната в Иран
Финансист: При война след 15 април от ценови риск ще се премине към риск от недостиг на гориво
България влиза в надпреварата за AI суверенитет с BgGPT 3.0
Virgin Galactic подновява продажбата на билети за космически полети
Димитър Радев: Реалната конвергенция изисква фискална дисциплина и икономическа адаптация
Морски, градски и културен туризъм са най-предпочитани от българите
Здравословен домашен хляб с бадемово брашно
Залезът на ръчните скорости: Защо автоматикът превзе пазара на нови коли?
Пезешкиан: Иран има воля да сложи край на войната
Пълнолунието на 1 април носи надежда за ново начало на три зодии
Късна емисия
Helpbook: Във Варна поставят опасни пътни знаци
Шок и мъка! Италия пак няма да е на световното
Англичаните се изложиха на "Уембли" срещу Япония
Испания зацикли пред гола, Кабаков съдия
Турция излъга Косово на звезда на ЦСКА и ще играе на Мондиал 2026
Мартин Петров за Боби Михайлов: Ако не беше той, нямаше да има четвъртите в света
Инфантино каза тежката си дума за Иран
Таро карта за 1 април, сряда
Дневен хороскоп за 1 април, сряда
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Трапезата на Лазаровден и Цветница
Таро карти за април за всяка зодия
Легенди на Висшата лига идва в Бургас за "Мач на надеждата"
Иновация от последно поколение може да ви спаси в опасна ситуация с колата
Нищо ново: България е с най-ниски почасови разходи за труд в ЕС
Форум за актуални политики за активизация на младежка заетост се проведе във Варна
Печалбата на банките у нас расте
Отличиха най-талантливите млади изпълнители и инструменталисти в конкурса „Диньо Маринов“
Оръжие от космоса: Археолози откриха брадва с извънземен произход
Учени откриха източника на магнитните бури: Какво се случва в недрата на Слънцето
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно