Израел и Палестина имат готовност да се споразумеят за прекратяването на огъня при последните двустранни сблъсъци до "максимум два дни". Това съобщи в понеделник The Times of Israel, позовавайки се на дипломатически източник, запознат с въпроса, предаде БНР.
Източникът на израелското издание каза още, че екипите са "близо" до приключване на преговорите, но се нуждаят от още няколко дни, за да го постигнат.
По-рано през деня израелски медии съобщиха, че служители по сигурността са призовали политическите лидери на страната да продължат боевете в ивицата Газа, тъй като имат надежда за победа над Хамас.
Според информациите, ръководителите на отбраната на страната са заявили, че конфликтът е създал "възможности за нанасяне на удари по терористичната инфраструктура на Газа", добавяйки, че "в момента не искат прекратяване на огъня".
По-рано в понеделник израелските отбранителни сили потвърдиха, че са убили командира на северната дивизия на Ислямския джихад в Газа Хусам Абу Харбид, като част от операцията "Пазителите на стената". Стана ясно още, че са прицелили още пет къщи на командири на Хамас.
Израелският министър на отбраната Бени Ганц е съобщил, че са останали "поне още няколко дни" на битка, след като Хамас е отправил призив за по-нататъшни сблъсъци.
Междувременно държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън и върховният представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел обсъдиха продължаващия конфликт между Израел и Палестина и как двете страни могат да помогнат и да "спрат настоящото насилие".
Според говорителя на Блинкън - Нед Прайс, двамата "се съгласиха относно необходимостта израелците и палестинците да могат да живеят в безопасност и сигурност, както и да се радват на равни мерки за свобода, сигурност, просперитет и демокрация". Блинкън също така "потвърди решаващата роля, която партньорството между САЩ и ЕС играе в региона".
Лидерът на мнозинството в Сената на САЩ Чък Шумър настоя за по-бързо приключване на въоръжения конфликт между Израел и Палестина.
Лидерът на Демократическата партия изрази подкрепа за изявлението, публикувано по-рано в понеделник от двупартийна група депутати, в което се казва, че "в резултат на ракетните атаки на Хамас и реакцията на Израел, и двете страни трябва да признаят, че са загубени твърде много животи и не трябва да ескалират конфликт по-нататък".
На въпрос на репортери Шумър отказа да посочи дали подкрепя оръжейната сделка на САЩ с Израел на стойност 735 милиона долара.

Накъде могат да се запътят цените на петрола оттук нататък?
Петко Вълков: България е на първо място по ръст на спестяванията сред страните от еврозоната
Intel продаде акции за 20 млрд. долара, за да подкрепи плановете си за AI
Мерките против сушата се изчерпват и Румъния вероятно ще затвори АЕЦ "Черна вода"
General Motors продава дела си в съвместно предприятие за батерии на Samsung SDI
Турция прие закон за постигане на мир с кюрдските сепаратисти
Борисов: Инцидентът с дрона се превърна в инцидент с играчка
Претоварват камионите с до 14 тона, всеки пети е в нарушение
Говорят хората от Белица, евакуирани след взрива в "ЕМКО" (ВИДЕО)
В Русия отстраниха "Яблоко" от парламентарните избори
Хосуе Кайседо пристигна в Барселона, мечтае за дебют в Ла Лига
Шампионът на Европа намери нов вратар
Мегасблъсъкът Фюри – Джошуа е все по-близо: Избраха място и дата
Над 20 000 фенове ще викат за ЦСКА срещу Макаби Тел Авив
Джанлоренцо Бленджини подписа нов договор България
Клубове от Висшата лига се борят за архитекта на трансферите на Борусия Дортмунд
Венера е във Везни: 5 зодии с повече щастие и късмет до 10 септември 2026
Бързо почистване преди пристигането на гости
Ортопедът д-р Росен Георгиев: Когато загубим мускулен тонус, често се появява дискова херния
Димитър Бербатов: От страх да не успея, съм успял
Погача за Голяма Богородица
Как да прекратим токсичните взаимоотношения, без да се разделяме с партньора
FDA лицензира първата лиофилизирана кръвна плазма за употреба в САЩ
Безплатни прегледи за рак на гърдата в Разлог
Пациентски организации оспорват прехвърлянето на регионалните картотеки на медицинска експертиза да преминат от РЗИ към НЕЛК
Как да се възстановим след интензивна тренировка?
Разширяват с нови специалности безплатните детски прегледи в бургаската болница "Света Анастасия"
Защо се подуваме преди цикъл?
Министърът на културата се ангажира лично с процеса по възстановяване на материалните щети по Кукления театър във Варна
РЗИ: Всички плажове във Варненско са отлични за къпане
Закопчаха четирима с дрога във Варна
Полицията във Варна спипа двама младежи с нередовни МПС-та
Вътрешните министри на България и Турция обсъдиха "новото поколение престъпни структури"
„След хоризонта“ - изложба смесена техника представя Георги Кенаров в галерия “Графит”