Подаването на руски природен газ по газопровода "Ямал-Европа" към Германия остава спряно за втори пореден ден поради отказа на "Газпром" да резервира помпени мощности за днес според данните на немския газопреносния оператор Gascade, цитирани от Ройтерс и агенция ТАСС.
И днес потокът на руски газ през "Ямал-Европа" върви в обратна посока от запад на изток, след като вчера сутринта руското газоподаване за Германия през този тръбопровод беше спряно, а малко по-късно газовият поток дори обърна нормалната посока на движение от изток на запад.
Този важен транснационалният газопровод минава през територията на Русия, Беларус, Полша и Германия. Проектният капацитет на тръбата е 32,9 млрд. кубически метра газ годишно, припомня БНР.
Европейските цени на природния газ достигнаха нов рекорден връх във вторник след новината за обратния газов поток през "Ямал-Европа", ход, който Кремъл подчерта, че няма политическа намеса, а двама големи германски клиенти казаха, че "Газпром" изпълнява задълженията си за доставки.
Във вторник цената на газа в Европа в хода на борсовата търговия счупи нов исторически рекорди и се доближи до 2200 долара за хиляда кубически метра. Според лондонската фондова борса ICE цената на януарските фючърси на нидерландския газов хъба TTF скочи вчера с 27% до 2190,4 долара за хиляда кубически метра, или 187,47 евро за мегаватчас (на база текущия обменен курс на еврото към долара, цените за ICE са представени в евро за MWh). Цената на газа в Европа вече се е повишила цели 15,5 пъти спрямо декември 2019 г. и с 9,8 пъти на годишна база.
Потоците в измервателния пункт Mallnow на германско-полската граница вървяха на изток от Германия към Полша с почасов обем от около 1 180 000 киловатчаса (kWh/h) в сряда и се очаква да останат на тези нива до края на деня, показват данните.
В същото време газовите обеми в сряда на измервателния пункт Velke Kapusany на границата между Словакия и Украйна, друг основен маршрут на руския газ към Европа, бяха за 898 439,2 мегаватчаса (MWh), или 82,6 милиона кубични метра, което е приблизително 5% под нивата, наблюдавани досега през декември.
Междувременно "Газпром" обяви, че очаква цените на газа постепенно да се понижават през следващите две години, но да останат над нивата преди коронавирусната пандемия. Това заяви заместник-председателят на управителния съвет на холдинга Фамил Садигов в интервю във вторник за списанието "Газпром".
"До момента имаме консенсусна прогноза, направена от много анализатори: през 2022-2024 г. цените на газа на световните пазари постепенно ще се понижат от сегашните рекордни нива, но ще останат значително по-високи в сравнение с нивата преди Covid-19“, каза Садигов.

Dow Jones отписа над 500 пункта след първото заседание на Фед под ръководството на Уорш
Кадър на деня за 17 юни
BYD засилва присъствието си в луксозния сегмент в Китай с по-достъпен SUV
Георги Захариев: SpaceX демократизира пазара, като ритейл инвеститорите купуват визията на Мъск
Кристин Лагард: Изкуственият интелект е огромен риск за финансовата стабилност
Сделката на Тръмп с Иран рискува да е по-слаба от договореното от Барак Обама
Традиции и народни поверия за църковния празник на 18 юни
Времето днес, 18 юни: Валежи, гръмотевици и температури до 29 градуса
Хороскоп за 18 юни 2026 г.: Овните да грабнат шанса си, Девите ги очаква успех
Каква е връзката между вирусите, ваксините и деменцията?
Северна Америка притежава огромни запаси от редкоземни елементи
15 емблематични коли, които отиват в историята през 2026 г.
Ферари трябва да определи Люис като приоритет за титлата
Спортът по телевизията днес, 18 юни
Мачовете по телевизията днес, 18 юни
Още един кандидат да появи за халф на Нюкасъл
Англия тръгна с победа, Кейн и Ливакович блестят
Трансферен удар! ЦСКА привлича шампион на Аржентина
Нумерологична прогноза за 18 юни
5 идеи за спорт с приятелки
Хапвайте диня за здраво сърце и баланс на кръвната захар
Дневен хороскоп за 18 юни, четвъртък
Психолози: съжалението може да е най-полезната емоция след 40
5 градинарски трика за повече краставици
Евростат: България с най-висока инфлация в еврозоната през май
Дара, Джокович и дъщеря му танцуват Bangaranga (ВИДЕО)
31 пияни или дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
19-годишна дрифтърка отнесе 1500 евро глоба (ВИДЕО)
Разбиха поредната наркооранжерия край Варна (СНИМКИ)
Наградиха варненски ученици, осмелили се да се включат в предизвикателството „Да сърфираме безопасно и по правилата“
Китай ще изстреля първия си сателит за наблюдение на космически отпадъци
Извънземните вероятно съществуват: 3 причини, за да не ни посещават
Луната скрива Венера днес: Къде ще видят явлението на живо
Мисията на сондата MAVEN на НАСА приключи след 11 години
Две почти непокътнати римски статуи са открити в Израел
Северна Америка разполага с редкоземни елементи за десетилетия напред